План-конспект уроку з інтегрованого курсу «Всесвітня історія. Історія України» в 6 класі з теми «Військова експансія Риму», урок формування нових знань, вмінь та навичок учнів, під час уроку розглядаються війни Риму в Східному Середземномор'ї; визначаються причини та наслідки суспільно-політичної боротьби в Римі в II-I ст. до н. е. В учнів формуються вміння узагальнювати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки щодо історичних подій; прищеплюється інтерес до вивчення історичного минулого.
Після цього уроку учні зможуть: називати історичних осіб цієї доби; показувати на карті території, завойовані Римською республікою в ІІ ст. до н. е.; застосовувати та пояснювати на прикладах поняття й терміни: «тріумф», «провінція»; наводити приклади суспільно-політичної боротьби в Римі в ІІ-І ст. до н.е.; пояснювати причини та наслідки суспільно-політичної боротьби в Римі в II-I ст. до н. е.
План-конспект уроку
з інтегрованого курсу «Всесвітня історія. Історія України» в 6 класі
з теми «Військова експансія Риму»
Мета: - розглянути війни Риму в Східному Середземномор’ї;
- визначити причини та наслідки суспільно-політичної боротьби в Римі в
II-I ст. до н. е.
- формувати вміння узагальнювати, порівнювати, встановлювати
причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки щодо історичних подій;
- прищеплювати інтерес до вивчення історичного минулого.
Тип уроку: урок формування нових знань, вмінь та навичок.
Форма проведення: інтерактивний урок.
Очікувані результати:
після цього уроку учні зможуть:
II-I ст. до н. е.
Зміст навчального матеріалу:
1. Війни Риму в Східному Середземномор’ї.
2. Суспільно-політична боротьба в Римі.
3. Римське суспільство II-I ст. до н.е.
Підручник: Всесвітня історія. Історія України: підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів / О.Г. Бандровський, В.С. Власов. – К.: Генеза, 2014. – 272 с.: іл., карти, рекомендований Міністерством освіти і науки України (наказ Міністерства освіти і науки України від 07.02.2014 №123)
Проблемне питання:
Які зміни сталися в Римській державі протягом II-I ст. до н.е.?
Хід уроку
Етап уроку |
Час, хв. |
Прийоми й методи |
Зміст діяльності |
1. Організаційний |
1 |
Привітання |
Привітання, перевірка готовності робочих місць учнів до уроку, організація учнів до роботи на уроці. |
2. Мотиваційний |
3 |
Показ слайдів з історичними картами «Зростання території Римської республіки в III-II ст. до н.е.», «Зростання території Римської імперії в I ст. до н.е.-II ст. н.е.» |
Який процес відображають дані історичні карти? - зростання території Римської держави в результаті завойовницьких війн |
3. Визначення мети та очікуваних результатів уроку |
2 |
Мультимедіа Електронна презентація |
Повідомлення мети, очікуваних результатів уроку, проблемного питання |
4. Актуалізація опорних знань |
5 |
Робота в парах з таблицею «Війни Риму і Карфагена», «мозковий штурм». |
Встановити відповідність (з окремих карток учні складають-відновлюють таблицю). Обговорення результатів виконання завдання, визначення наслідків за стор.216 підручника. |
5. Вивчення нового матеріалу |
7 |
1) перегляд відеоматеріалу про завоювання Римом Понтійського царства. Проект «Країна» — цикл навчально-освітніх фільмів, присвячених історії України. 3 серія (11.55-14.12)) - |
Обговорення-відповіді на питання: 1. З яким царством на стародавніх землях України воювали римляни? 2. Назвіть імена царя та його сина. 3. Чим завершилося дане протистояння? |
7 |
2) робота в групах |
Розгляд війн Риму в Східному Середземномор’ї та визначення їхніх наслідків. |
|
10 |
3) повідомлення груп |
Групи повідомляють результати роботи. |
|
3 |
4) робота з підручником (стор. 221, 224) |
Визначення наслідків війн Риму та причин суспільно-політичної боротьби. |
|
6. Закріплення. |
3 |
Складання логічного ланцюжка |
Встановлення причинно-наслідкових зв’язків |
7. Підсумок уроку.
|
2 |
Відповідь на проблемне питання. |
Учні оголошують свої судження щодо проблемного питання. |
8. Домашнє завдання |
2 |
Параграф 44 (стор.216-217) прочитати, розглянути усно пит. на стор.217 |
Підготувати повідомлення із залученням додаткової інформації: - про гладіаторів (прізвища учнів – по 2 учні), - про римську армію (прізвища учнів – по 2 учні) - про повстання рабів під проводом Спартака (прізвища учнів – по 2 учні) |
Додатки
1. Робота з таблицею «Війни Риму і Карфагена»
Коментар. Учні в парах отримують у конвертиках дану таблицю, розрізану на окремі частини. Завдання: встановити відповідність, обговорити отримані результати та визначити загальні наслідки за підсумками війн Риму і Карфагена.
Назва війни |
Роки війни |
Причини |
Наслідки
|
Перша Пунічна |
264-241 рр. до н.е. |
Боротьба за острів Сицилія. |
Перемога римлян, захоплення островів Сицилія, Сардинія, Корсика. Перетворення Римської держави на наймогутнішу в Зх. Середземномор’ї |
Друга Пунічна |
218-201 рр. до н.е. |
Прагнення Карфагену повернути втрачене
|
Перемога римлян, втрата Карфагеном заморських володінь, військового флоту |
Третя Пунічна |
149-146 рр. до н.е. |
Прагнення римлян знищити Карфаген
|
Знищення Карфагену |
2. Коментар. У результаті обговорення наслідків за підсумками війн Риму і Карфагена із застосуванням прийому «мозковий штурм», учні з допомогою вчителя приходять до такого висновку щодо наслідків Пунічних війн:
Наслідки Пунічних війн:
- усунено небезпечного супротивника,
- Рим набув великого досвіду ведення війни як на морі, так і на суходолі,
- Рим перетворився на одну з могутніх держав свого часу.
3. Завдання для організації роботи в групах
Завдання для 1-ої групи
Завдання для 2-ої групи
Завдання для 3-ої групи
Завдання для 4-ої групи
4. Вигляд логічного ланцюжка, який є відповіддю на питання «Які зміни сталися в Римській державі протягом II—I ст. до н.е.?».
Коментар. Учням пропонується скласти із заздалегідь підготовлених вчителем окремих карток скласти ланцюжок, поєднавши окремі картки стрілками (встановити причинно-наслідкові зв’язки)
Завоювання зростання території
збільшення кількості рабів розорення селян
ослаблення армії наймана армія
підвищення ролі полководців криза республіки