План-конспект уроку з української мови для 5-го класу на тему: «Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв»

Про матеріал

Повторити і поглибити знання учнів про розділ мовознавства «Фонетика»; поглибити знання учнів про позначення звуків на письмі; повторити що таке «алфавіт» і з'ясувати де він використовується; повторити чому в деяких словах кількість звуків і букв різна, а також про звукове значення букв я, ю, є, ї, щ; з'ясувати які з цих букв можуть позначати два звуки і в яких випадках.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

План-конспект уроку

на тему:

«Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв

Мета:

  • Навчальна: повторити і поглибити знання учнів про розділ мовознавства «Фонетика»; поглибити знання учнів про позначення звуків на письмі; повторити що таке «алфавіт» і з’ясувати де він використовується; повторити чому в деяких словах кількість звуків і букв різна, а також про звукове значення букв я, ю, є, ї, щ; з’ясувати які з цих букв можуть позначати два звуки і в яких випадках.
  • Розвивальна: розвивати кмітливість, вміння послідовно викладати свої міркування, коментувати, логічно мислити та використовувати свою інтуїцію; розвивати культуру мовлення.
  • Виховна: виховувати любов та інтерес до рідної мови; розвивати культуру мовлення; виховувати толерантність, почуття дружби, взаємодопомоги.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, алфавіт, епіграф:

                                                              Як дерево починається з кореня,

Так слово починається зі звука

О. Довгий

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  2. Мотивація навчальної діяльності школярів
  1. Повторення правил
  • Яке буде позначення якщо в слові два і більше складів? (наголос)
  • Як позначимо звук до якого наближається вимова основного звука? (село [се ило ́] )
  • Назвіть губні приголосні (б, п, в, м, ф)
  • Назвіть шиплячі приголосні (ж, ч, ш, дж)
  • Після яких звуків буде напівм’якість? (губні – б, п, в, м, ф; шиплячі – ж, ч, ш, дж; а також після – г, к, х, ґ.
  • Пригадаймо що це в нас за правило: Де ти з’їси ці лини ДЗИ? (якщо відбувається збіг приголосних і перший приголосний звук є одним з приголосних в правилі, то ставимо напівм’якість біля цього першого приголосного. Наприклад: [с 'і ́г]
  1. Перевірка домашнього завдання
  1. Повідомлення теми і мети уроку
  • Діти, ми продовжуємо вивчати розділ мовознавства «Фонетика» і сьогодні у нас дуже цікава тема: «Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв». Отож, пригадаймо що таке алфавіт? (це розташування в певному порядку букв)
  • Які є синоніми до слова алфавіт? (азбука, абетка)
  • Де використовується алфавіт? (в словниках, списках, каталогах, довідниках)
  • З’ясуймо звукове значення букв я, ю, є, ї, щ, а також які з цих букв можуть позначати два звуки і в яких випадках.
  1. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
  1. Звукове позначення я, ю, є, ї, щ

   - позначають два звуки:

  1. На початку слова:
  • явір [йа ́в’ір]; яблуко [йа ́блуко]; яструб [йа ́струб];
  • юнак [йуна ́к]; юрба [йурба ́]; Юрій [йу ́р′ій]; Юпітер [йуп’і ́тер];
  • єнот [йено ́т]; Європа [йевро ́па]; Єгипет [йеги ́пет];
  1. Після голосної букви:
  • маяк [майа ́к]; пояс [по ́йас];
  • читаю [чита ́йу]; працюю [прац′у ́йу];
  • дієта [д′ійе ́та]; клієнт [кл′ійе ́нт];
  1. Після апострофа ( в тому випадку знак напівм’якості  « ’ » ) не ставимо:
  • м’якість [мйа ́к’іс′т′м’яч [мйач]; здоров’я [здоро ́вйа]; ім’я [імйа ́];
  • любов’ю [л′убо ́вйу]; кров’ю [кро ́вйу];
  • олів’є [ол′івйе ́]; бар’єр [барйе ́р]; об’єм [обйе ́м]; з’єднати [зйедна ́ти];
  1. Після м’якого знака [ ′ ]:
  • мільярд [м’іл′йа ́рд]; більярд [б’іл′йа ́рд];
  • Ньютон [н′йуто ́н];
  • рельєф [реил′йе ́ф]; ательє [атеил′йе ́];
  • У всіх інших випадках  я, ю, є позначають один звук. Наприклад: воля [во ́л′а]; люк [л′ук];

– завжди позначають два звуки. Наприклад: щука [шчука];      борщ [боршч]; країна [крайі ́на]; їжа [йі ́жа];

, – позначаємо як один звук:

дзвін [в’ін]; джміль [м’іл′]; піджак [п’іа ́к];

  • Але!!! На межі префікса і кореня – два звуки: підживити [п’іджиеви ́ти]; підзаробити [п’ідзароби ́ти];

Повторити:

  • -нн′-  › [н′:] Наприклад: знання [знан′:а ́]
  • -ться › [ц′:а сміється [см’ійе ́т′ц′:а];
  • -шся › [с′:а]  смієшся [см’ійе ́с′:а];
  1. Робота з підручником

Вправа 195 ( до дошки по одному учню)

дзюдоїст [′удойі ́ст] – 8 букв, 9 звуків;

слов’янський [словйа ́н′с′кий] – 11 букв, 11звуків;

радощі [ра ́дошч’і] – 6 букв; 7 звуків;

сяє [с′а ́йе] – 3 букви; 4 звуки;

мобільник [моб’і ́л′ник] – 9 букв, 8 звуків;

ясно [йа ́сно] – 4 букви, 5 звуків;

воїн [войін] – 4 букви, 5 звуків;

бджола [бола ́] – 6 букв, 5 звуків;

віджати [в’іджа ́ти] – 7 букв, 7 звуків.

Вправа 193 (самостійно)

  • Запишіть слова в дві колонки:

Два звуки

Один звук

м’ята

рілля

ясен

цілющий

єдність

синє

дбаєш

 

мільярд

 

об’єкт

 

кулінарія

 

комп’ютер

 

 

  1. Підсумок уроку
  • Діти, чого ми сьогодні навчилися?
  • Від чого залежить значення букв я, ю, є? (від положення в слові)
  • Чому у словах рад (в значенні радий) і ряд різні приголосні звуки? (або син і синь)
  1. Оцінювання учнів
  2. Домашнє завдання
  • На домашнє завдання виконайте вправу 198.
  • Вам потрібно переписати речення та порахувати скільки букв і звуків у кожному слові. Якщо звуків більше ніж букв, то підкресліть однією рискою, а якщо букв більше ніж звуків – то двома. Наприклад: м’яч – 3 б., 4 зв.; бджола – 6 б., 5 зв.
  • Також охарактеризувати звуки у виділеному слові зоріють.
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Максименко Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
14 січня 2018
Переглядів
7043
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку