Поради щодо зберігання спокою
Реакції, що ми бачимо зараз у суспільстві, дуже закономірні. Адже коли є загроза життю, про яку застерігають у всьому світі, це не може не викликати реакцій. Запасання продуктами, надмірна роздратованість, страх перед невідомим — це все наслідок проживання стресу та кризової ситуації. Відчувати страх та паніку в цій ситуації нормально, оскільки це природна реакція на екстремальні події. Якщо ж взяти до уваги той факт, що ми не знаємо, коли точно закінчиться війна, то мусимо адаптуватися та вчимося зберігати спокій. Тому пропоную декілька практик, які здатні повернути нас до власних “острівків безпеки”, що допоможуть пережити цю кризу.
Вправи для тренування спокою
Дихання та м’язова релаксація
Глибоке дихання та усунення м’язового напруження допомагають організму припинити виділяти гормон стресу та почати розслаблятися. Проста вправа на кшталт “Глибокий вдих (рахуйте: 1-2-3), затримка дихання/напруження м’язів (1-2-3), глибокий видих (1-2-3), не дихаємо/розслабляємось (1-2-3)”. Виконуйте цю вправу протягом декількох хвилин і ви помітите зміни свого емоційного стану.
Фокус на позитиві
Наш мозок, з одного боку — геніальна машина, а з іншого — дуже «лінива» система. Дуже-дуже. І якою інформацією ми будемо його наповнювати, так ми будемо себе почувати. Спробуйте використовувати “щоденник позитивних дій”:
щовечора називайте собі (або в колі сім`ї за вечерею) 10 позитивних речей, з якими ви зустрілись протягом дня. Вони можуть бути мінімальними, але вони повинні бути. Тобто ми вчимо мозок думати позитивно та фокусуватись на доброму.
Достатній сон
Добрий сон ще ніколи нікому не завадив. Намагайтесь лягати спати рано та уникайте дивитися на екрани (телевізор, телефони, ноутбуки) перед сном.
Свіже повітря
Гуляйте, пийте каву/чай на вулиці. Оберіть для себе “персональний затишок”, де ви б змогли спокійно, протягом 15 хвилин, попити каву та не думати ні про що.
Ритуали
Дотримуйтесь ритуалів та важливих для вас моментів. Вранішня кава, молитва, спілкування з друзями – це все те, що здатне повернути нас до життя та сказати самому собі: “Не все так погано!”
Ні ви, ні я – ніхто з нас не може контролювати те, що може далі підкинути нам життя. Але ми здатні справлятися із ситуаціями у здоровий спосіб, отримуючи досвід та віру у себе!