Добірка кращих онлайн-ресурсів, які підвищать зацікавленість вивчення біології в межах і поза межами шкільної програми та стануть помічниками у підготовці до ЗНО.

Біологія – один з найцікавіших предметів у шкільній програмі! Але, на жаль, не завжди мотивація до вивчення цієї дисципліни серед учнів найвища. У чому ж тоді справа?

Можливо, сучасні підручники пропонують багато сухої теорії, яка залишає байдужою більшість школярів. Як підвищити зацікавленість учнів? Пропонуємо добірку пізнавальних інтернет-ресурсів, які не тільки покращать знання школярів, але і здатні зробити навчальний процес дійсно захоплюючим!

Мобільний застосунок «Тварини: всі звірі та птахи в тестах із зоології»

Тема є однією з найулюбленіших у курсі загальної біології для більшості школярів. Та вивчати представників тварин, птахів і плазунів можна і в більш неординарний спосіб, аніж це передбачено шкільним підручником!

«Тварини: всі звірі та птахи в тесті по зоології» – мобільний застосунок з добіркою зображень ссавців, птахів, плазунів та амфібій. Вивчати зоологію можна, граючись! Головна задача – правильно назвати представника за однією з трьох категорій (ссавці, птахи, плазуни та земноводні) за різними рівнями складності.

Інтерфейс мобільного додатку можна відобразити на одній з 19 мов, у тому числі вбудована й українська.

Чия розробка:
Цей застосунок був створений у 2016 році американськими спеціалістами і адаптований для російсько- та українськомовних користувачів програмістом Андрієм Соловйовим. Ця розробка сумісна з iPhone, iPad та iPod touch.

Як це можна використати:
Функціонал передбачає такі режими гри:

 • тести з варіантами відповідей;
 • тести на швидкість (необхідно надати правильні відповіді в межах встановленого часу);
 • вікторина на відгадування назви по літерах за фото (2 рівні складності).

Також можна попередньо подивитися світлини з відповідними підписами назв, або переглянути усю добірку, що міститься у додатку, суцільним списком.

Цей застосунок можна запропонувати школярам на уроці (наприклад, в якості змагання на час) або для цікавого корисного дозвілля.

Розробниками випущена ціла серія застосунків, які влаштовані за аналогічним принципом. Для вивчення окремих розділів біології,пропонуємо наступні:

  


Проект «Вся біологія»: останні новини зі світу біології, науково-популярні статті, підручники, відео, добірки фактів та форум

Найчастіше корисну інформацію треба збирати буквально по крихтам на різноманітних сайтах, часто на це нема часу, або навіть нема уявлення, де це можна знайти все одразу. Але такий ресурс є!

«Вся біологія» – це науково-освітній проект, присвячений біології та спорідненим природничим наукам. Основна ідея порталу полягає у створенні великого інформаційного ресурсу, на якому зібрана різноманітна інформація щодо всіх розділів біології, а форма її представлення – максимально доступна для звичайного читача.

Чия розробка:
Це російський проект, який був створений ще у 2006 році. За час його існування аудиторія сайту зросла понад у 100 разів (зі 100 відвідувачів на добу до 10 000!). Наразі сайт є популярним серед користувачів багатьох країн.

Використовуючи браузер Chrome, за бажанням зміст сторінок ресурсу можна відобразити українською чи іншою мовою (функція гугл-перекладу).

Як це можна використати
На сайті є можливість дізнатися про новини науки, прочитати огляди, знайти підручники з біології, поспілкуватися на форумі і, навіть, завести власний щоденник у розділі «Блоги».

«Вся біологія» – найбільш повний ресурс, де можна знайти вичерпні відомості щодо останніх новин та цікавинки з області біології!

На сайті містяться такі відомості:

 • новини (за такими тематиками: біологія, генетика, еволюція, медицина, екологія, молекулярна біологія, біотехнології, події, виставки тощо);
 • підручники та лекції (зібрана інформація з якісним графічним оформленням за такими розділами біології, як «загальна біологія», «органічний світ», «історія біології», «людина і здоров'я» тощо);
 • огляди (розділи біології: біогеографія, цитологія, нейробіологія, ботаніка тощо);
 • добірки пізнавальних статей;
 • відеоматеріали та галерея тематичних світлин;
 • біологічний словник;
 • форуми (в межах окремих розділів біології).

TamLabBody: найкращий в світі 3D додаток з анатомії

Запропонуйте учням відчути себе кваліфікованими хірургами і не тільки побачити як влаштований організм людини зсередини, а й буквально торкнутися суглобів та м'язів, досліджуючи їх в межах тривимірної віртуальної реальності!

TeamLabBody – перший в світі 3D додаток з анатомії. Він залишається найкращою на сьогоднішній момент інтерактивною моделлю, що дозволяє розглянути будову організму з будь-якого ракурсу.
Отже, будова, функціонал руху м'язів та суглобів зображуються максимально достовірно, фактично з медичною точністю. До того ж авторами запропоновані 2 окремі версії додатку (для студентів медичних вишів та версія лайт – для школярів).


Чия розробка:
TeamLabBody – результат роботи японських спеціалістів. Ще в 1998 році професор Казуомі Сугамото з лабораторії ортопедичної біоматеріі Університету Осакі винайшов перший в світі метод аналізу суглобів людини в 3D-русі для подальших ортопедичних досліджень.

Як це можна використати:
В межах додатку пропонуються 827 складових частин тіла, які відтворені у тривимірному просторі на основі даних КТ (компьютерної топографії) та магнітно-резонансної томографії (МРТ). До кожної з частин тіла є детальний опис призначення в організмі та особливостей функціонування. Тому застосунок варто використовувати на уроці. Якщо у вашому кабінеті є проектор, можна виводити зображення на інтерактивну класну дошку.

За допомогою додатку можна дослідити м'язи, зв'язки, нерви, кровеносні судини, кістки та суглоби.

Також в межах окремої версії можна дослідити внутрішні органи, а найближчим часом має з'явитися тривимірна модель мозку.

Під час користуванні цим застосунком є 2 нюанси:

 • додаток є платним, але ціна його невисока, зважаючи на функціональні можливості;
 • мови інтерфейсу (англійська та японська).

Якщо у вас виникнуть мовні труднощі, то паралельно з цим застосунком можна використовувати російськомовний додаток «Нормальна анатомія людини». Недоліком останнього є лише двомірне зображення, водночас він має наступні переваги перед TeamLabBody:  

 • атлас з анатомії за окремими розділами з вичерпним описом;
 • лекційні матеріали;
 • близько 60 тематичних статей з анатомії;
 • термінологічний словник;
 • словник термінів латинню;
 • додаток безкоштовний.

Зважаючи на переваги і недоліки кожного із двох запропонованих додатків, найбільш ефективно їх використовувати у парі – за допомогою TeamLabBody здійснювати візуальне дослідження, а з залученням додатку «Нормальна анатомія людини» – опановувати теорію.


FlorAnimal: сайт-енциклопедія з онлайн-тестами

FlorAnimal – сайт, на якому зібрана величезна добірка навчальної та пізнавальної інформації щодо світу тварин та рослин, які існують на планеті.

Чия розробка:
Це російський проект, який був створений у 2003 році та активно проіснував до 2010 року. З того часу інформація на ресурсі не оновлюється, але він не втратив своєї користі за рахунок великої бібліотеки.

Як це можна використати

Зміст сайту передбачає такі корисності:

 • найбільш повний класифікатор рослин і тварин з детальним описом, класів та видів;
 • класифікатор видів та конкретних тварин, які занесені до міжнародної Червоної книги;
 • добірка природоохоронних територій світу з детальним описом;
 • лінійка «Тварини в цифрах», в якій зібрана неймовірна кількість цікавих фактів стосовно тварин;
 • рядок алфавітного пошуку, за яким можна знайти відомості щодо найрізноманітніших рослин та тварин, з'ясувати їх приналежність до різних класів, родів і підвидів та виділити особливості їх існування;
 • тести для перевірки знань.

Отже цей сайт можна використовувати в якості ресурсу для підготовки до уроків, ЗНО, пошуку цікавої інформації для доповідей або для перевірки знань.


«Научпок» та «Цікава наука»: короткі пізнавальні відео-замальовки з біології

Часто перед вчителями постає питання, як на уроці переключити увагу учнів у цікавий спосіб після важкої роботи або як опанувати матеріал теми поза підручником і конспектуванням. Вважаємо, що перегляд коротких наочних відеозамальовок за темою вивчення – вдалий варіант захопити школярів та мотивувати до навчання.

«Цікава наука» – українськомовний youtube-канал, на якому представлена добірка пізнавальних відеосюжетів, адаптованих з іноземних джерел під україномовного користувача. Відеофрагменти, що представлені в кожній папці на плейлисті, зрозуміло і цікаво пояснюють, що і як влаштовано.

Кожна серія присвячена розповіді про певний біологічний процес чи явище. Тривалість серії 3-7 хвилин.


«Научпок»
 – російськомовний youtube-канал, аналогічний за змістом, що і «Цікава наука». Однак цей канал має 2 переваги: серії в добірках створені в авторською групою каналу, а не запозичені з англомовних джерел, а їх кількість у кілька разів перевищує представлені добірки на каналі «Цікава наука».

Чия розробка:
«Цікава наука» – український проект, на меті якого є розвиток і підтримка зручного доступу українськомовних користувачів до науки. Тому на каналі представлені іноземні науково-популярних відео з українським перекладом. Проект існує з 2016 року.

«Научпок» – російський проект, а межах якого створюються власні мультиплікаційні відео, присвячені певним питанням з життя людини, або з поясненням влаштування біологічних процесів. Канал існує з 2013 році, наразі кількість його підписників становить майже 200 тис. осіб.

Як це можна використати:
Покажіть школярам на уроці один чи кілька відеофрагментів за темою вивчення! Зміст матеріалу в цих замальовках викладається максимально доступно, а форма пояснення – динамічна та яскрава.


Отже, сподіваємося, що наша добірка не залишить ваших учнів байдужими! А ці інтернет-ресурси дозволять школярам по-новому поглянути на науку біологію, допоможуть підвищити зацікавленість до вивчення предмету та стануть корисними при підготовці до ЗНО!

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter