Мета: Поглибити знання учнів про прикметник, його значення у мовленні, зв'язок з іменником.
Удосконалювати вміння і навички впізнавати прикметник за питаннями,значенням і роллю в реченні; встановлювати звꞌязок між іменником і прикметником.
Формувати вміння змінювати прикметники за числами та родами. Розвивати в дітей вміння аналізувати, співставляти, спостережливість, культуру мовлення.
Виховувати любов до рідної мови, до природи, естетичних почуттів.Тема. Повторення вивченого про прикметник. Спостереження за роллю прикметників у мовленні.
Мета: Поглибити знання учнів про прикметник, його значення у мовленні, зв'язок з іменником.
Удосконалювати вміння і навички впізнавати прикметник за питаннями,значенням і роллю в реченні; встановлювати звꞌязок між іменником і прикметником.
Формувати вміння змінювати прикметники за числами та родами. Розвивати в дітей вміння аналізувати, співставляти, спостережливість, культуру мовлення.
Виховувати любов до рідної мови, до природи, естетичних почуттів.
Обладнання: таблиці, схеми-опори, предметні малюнки, картки для індивідуальної роботи.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу.
1.Вступне слово вчителя.
Ось дзвінок сигнал нам дав,
Працювати час настав
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай.
2. Гра ″ Розсипанка″
- Діти, давайте разом складемо девіз уроку.
( З розсипаних слів скласти вислів)
Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того.(Добре того навчати, хто хоче все знати).
ІІ.Актуалізація опорних знань.
1. Робота з віршем.
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
( Т. Шевченко)
-Підкресліть іменники і визначте їх відмінок.
2. Творчий диктант.
- Поставити іменники у потрібній формі.
Побачили(зозуля), вода з( криниця), написати ( подруга), грає на (скрипка), допомогла з (радість), подарувала ( дівчинка), купили (Марꞌянка),посипати ( сіль).
3. Каліграфічна хвилинка.
Скласти і записати слово.
П Т ИК Р МЕ НИК
- Пригадайте, що ми вивчали про прикметник?
IIІ.Повідомлення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності.
На уроці ми повторимо все, що знаємо про прикметник як частину мови. Будемо спостерігати, робити висновки про роль прикметника у мовленні.
Тема ця хоч непроста, та для вас цікава,
Будуть в ній нові слова, буде і забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
Будуть в ній знання й уміння, правила й завдання,
Думки вашої творіння і оповідання.
Уточнення знань про прикметник.
Робота з таблицею
Пригадайте:
Прикметник |
Що означає? |
На які питання відповідає? |
Як змінюється? |
Член речення |
ознаку предмета |
Який? Яка? Яке? Які? |
за родами, числами, відмінками |
другорядний член |
2. Доберіть слова — ознаки до зображених предметів. Зробіть висновок.
Гра "Підбери ознаку"
Малюнок груші – ...(колір) ...(розмір) ...(форма) ...(смак)
Яка?
Малюнок лимона– ...(колір) ...(розмір) ...(форма) ...(смак)
Який?
Малюнок яблука – ...(колір) ...(розмір) ...(форма) ...(смак)
Яке?
Малюнок полуниць – ...(колір) ...(розмір) ...(форма) ...(смак)
Які?
Підсумок. Прикметники можуть вказувати на ознаки за кольором, розміром, формою, смаком та ін.
ІV.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Робота з підручником.
1. Робота над загадками (вправа 151)
-Читаємо загадку, відгадуємо її.
- Які слова в загадках допомогли їх відгадати?
- До якої частини мови належать ці слова?
2. Колективна робота над віршем « Прикметник» ( вправа 152)
- Чому прикметник має таку назву? (Означає прикмети іменників)
- Яку основну роль прикметника в мовленні розкрила поетеса?( Ознаки предметів)
- Запишіть одну строфу вірша багату на прикметники. Підкресліть прикметники хвилястою лінією.
Словникова робота
Пояснити значення слів щире (справжнє), погідне(безхмарне)
Знайти в словнику значення слова лагідне ( робота в парах)
3. Розвиток мовлення.
Робота в групах ( вправа 153)
- Зараз ми з вами порівняємо два тексти.
Учні читають перший текст за Євгеном Гуцалом.
Бесіда з учнями.
-Завдяки чому?
- Яку роль відіграграють прикметники в нашому мовленні?
Висновок роблять учні про те, яке значення мають прикметники в нашому мовленні.
4. Робота за текстом вправи 154.
-Прочитайте текст самостійно.
-Прочитаємо текст вголос.
-Яка тема тексту?(Синичка-зимуюча пташка)
-Яка мета?(Допомога пташкам узимку)
-Добирання синонімів до поданих прикметників: весела, бадьора, радісна;
-Добирання антонімів до поданих прикметників: весела-сумна; маленька-велика.
-Підберіть заголовок до тексту(Годівничка для пташок.Синичка буде жити.Врятована синичка).
5.Розгляд ілюстрації до тексту.
6.Складання опису синички за малюнком.
7.Робота довідкового бюро.
Синиця-дуже корисний птах,відомо людині ще з давніх давен. Кожна синичка може з’їсти за добу кількість корму рівну власній вазі. За добу синиця годує своїх пташенят тисячу разів. Підраховано, що пара синиць оберігає плодовий сад на сорок дерев.
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться,
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань.
1. Робота в парах.
-Виписати виділені іменники та пов'язані з ними прикметники.
Ой хвалилася та берізонька:
На мені кора та білесенька,
На мені листя та широке,
На мені гілля та високе.
(Українська народна пісня)
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку.
Притулилася хатинка.
Мов маленькая дитинка.
Стиха вийшла виглядати,
Чи не вийде її мати.
(Л.Українка)
2. Творча робота в групах.
- Як потрібно змінити слова, щоб текст став зрозумілішим. Визначте число прикметників.
(Малюнок пролісків)
Ось стоїть переді мною легк(і), тендітн(і) пролісок. Його біл(і), запашн(і) голівка схилилася донизу. А поряд ростуть такі ж скромн(ий), ніжн(ий) вісники весни. Це значить, що прийшла справжн(і) весна.
3. Гра «Відгадай за описом».
Усі ви любите загадки і вмієте відгадувати їх. Відгадайте загадки:
Маю плаття золотеньке,
Гнучкі, ніжні віти.
Кору білу, стан тоненький.
Як я звуся, діти?(Береза)
Тепле, лагідне з неба сміється,
Яскраве проміння на землю ллється. (Сонце)
Біла, жовта і червона,
Ніжно пахну я.
Відгадайте, хто така
Королева квітників я. (Троянда)
Рожеві, білі, жовті і блакитні.
На зіроньки ми схожі.
Дарують діти вчителям,
Коли ідуть до школи. (Айстри)
Жовті сонечка малі,
Посідали на землі. (Кульбабки)
-Які слова допомогли вам відгадати ці загадки? (Слова — назви ознак, прикметники)
4. Робота в парах. Самостійне складання загадок.
-Кожен з вас придумає загадку з одних прикметників про лісових мешканців, а клас повинен відгадати.
5. Гра «Однина чи множина?»
Діти показують картками в якому числі вчитель називає прикметники:
Синій, зелена, білі, високий, веселі, ніжні, добре, мила, радісні, сумні, щасливі, чорні, білосніжна, злий, липова, дерев’яне, медові, блакитне.
Вправа « Мікрофон»
Що прикметник означає?
Він прикметник називає-
всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
який смак в кого буває,
і за кольором впізнає,
і за розміром, і віком,
яким стане чоловіком.
Почуття він розпізнає,
про характер думку має,
про красу і вроду,
про навколишню природу,
і про місяць, і про сонце,
ще й загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
слово точно добирає-
їх багато дуже має.
VII.Домашнє завдання.
Вправа 154(3).с.82