Мета:навчити учнів з'ясовувати релігійні уявлення давніх єгиптян, розкривати роль релігії в житті єгипетського суспільства;
розвивати ораторські здібності та творчі уміння, удосконалювати навички інтерактивного вивчення нового матеріалу;
виховувати в учнів інтерес до вивчення культури Давнього Єгипту; підвищувати культурний рівень школярів.
УРОК 15
Практичне заняття.
Тема. Міфи та релігія Давнього Египту.
Мета: навчити учнів з’ясовувати релігійні уявлення давніх єгиптян, розкривати роль релігії в житті єгипетського суспільства;
розвивати ораторські здібності та творчі уміння, удосконалювати навички інтерактивного вивчення нового матеріалу;
виховувати в учнів інтерес до вивчення культури Давнього Єгипту; підвищувати культурний рівень школярів.
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: практичне заняття
Обладнання: підручник
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація знань учнів
Історичний диктант.
1) Яке місто стало столицею Єгипетської держави? (Фіви)
2) Які кочові племена захопили Єгипет? (Гіксоси)
3) Під час правління якого фараона Єгипет славився величезними завоюваннями? (Тутмос ІІІ)
4) Як називалася повозка з кіньми, із якої стріляли лучники? (Колісниця)
5) Які воїни складали більшість єгипетського війська? (Піхотинці)
6) Який фараон розпочав релігійні реформи? (Аменхотеп)
7) Якому богу була присвячена релігійна реформа? (Атону)
8) Яке ім’я взяв собі фараон, який запровадив реформи? (Ехнатон)
9) Яке місто стало столицю Єгипту під час реформ? (Ахетатон)
10) Що таке реформи? (Перетворення)
- 1) Фараон, гробниця якого збереглася не пограбованою. 5) Народ, який воював з Єгиптом. 8) Найбільш знатна та багата людина. 9) Бог Сонця, на честь якого запровадили реформи. 10) Розповідь про богів. 11) Цар Єгипту. 13) Країна в Африці, підкорена Єгиптом. 14) Зброя.
1) Тутанхамон. 5) Хети. 8) Вельможа. 9) Атон. 10) Міф. 11) Фараон. 13) Нубія. 14) Спис.
- 1) Фараон, за якого Єгипет досяг найбільшого розвитку. 1) Цифра. 3) Область в Єгипті. 4) Ім’я Аменхотепа після реформи. 6) Столиця Єгипту. 7) Людина без прав. 12) Річка в Єгипті.
1) Тутмос. 2) Три. 3) Ном. 4) Ехнатон. 6) Мемфіс. 7) Раб. 12) Ніл.
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності
ІV . Практичне заняття
План:
Назва, суть |
Прояв |
Тотемізм – це система вірувань, суть якої полягає в поклонінні якій-небудь тварині або рослині і вірі в своє походження від них. |
Геральдика, заборона вживати м'ясо деяких тварин. |
Фетишизм – обожнювання особливого предмету, який сприймається як носій демонічних сил і який пов'язаний з долею даного племені. |
Амулети, хрестики, ікони. |
Анімізм – це віра в існування душі і духів, як причина явищ природи. |
Жертвоприношення. |
Магія – сукупність прийомів і обрядів, що здійснюються з метою вплинути надприродним шляхом на явища природи, тварин або людину. |
Знахарство. |
Уособлювали |
Покровительствували |
Ра (інші імена — Амон, Амон-Ра) Бог Сонця та Світла, який оживляє природу. Зображувався у вигляді бика, крилатого диска, жука-скарабея, який котить сонячний диск; людини з головою шуліки. |
Всьому живому, владі фараонів та жреців |
Тот («намісник» Ра) Бог Місяця, Часу, Мудрості. Зображувався з головою ібіса, павіаном. Навчив людей літочисленню, календарю, читанню, письму. |
Розподілив час на дні та місяці. Покровитель вчених, писців |
Птах (інше ім'я — Пта) Особливо шанували в Мемфісі. Батько всіх богів. |
Заснував номи, міста, храми. Об'єднав Єгипет |
Хапі (з єгип. — ріка) Бог Нілу, вшановувався по всій країні, уособлював благополуччя. |
Живій природі, заняттям єгиптян |
Хнум Бог плодючості з головою барана, на гончарному крузі виліпив перших людей. |
Ремеслам |
Осиріс (особливо шанований єгиптянами) Бог природи, яка вмирає та воскресає; бог царства мертвих, який судив померлих. |
Справедливості та заупокійному культові. Фараон — земне втілення сина Осиріса — Гора |
Сет (злий, рудоволосий бог) Брат, який убив Осиріса, володар пустелі, сухих вітрів, солоної води. |
Міг наслати засуху та голод |
Сохмет (з єгип. — могутня) Грізна богиня війни з головою левиці, яка могла наслати хвороби та зцілювати від них. |
Воїнам, лікарям |
(Культ Апіса — священного бика, крокодил- Собк або Себек, Кішка-Бастет, Баран-Хнум, Ібіс.) Обожнювання Нілу Ніл під час розливу називали «Хапі» і поклонялися йому як богові. На його честь склали багато гімнів і молитов. Слава тобі, Хапі!
Ти прийшов на цю землю,
З'явився, щоб оживити Єгипет,
І земля тобі радіє!
Фараони наказали викарбувати ці слова на кам'яній плиті і встановити її на березі Нілу. 3. Єгипетські міфи. Єгипетські міфи — чарівні оповідання про богів.
V. Закріплення знань
Творче завдання.
Використовуючи знання отримані з теми “Міфи та релігія Давнього Єгипту” складіть кросворд, ребуси, загадки; намалюйте малюнок (на вибір).
Графічний диктант.
Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Правильне твердження учні позначають знаком +, а помилкове - знаком -.
VІ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи за темою: «Давній Єгипет». Повторити параграфи 8-13.