1
Комунальний заклад «Балаклійська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІ ступенів Харківської обласної ради»
Правильна вимова звука [р], його автоматизація в складах, словах, реченнях (1-й клас)
Вчитель початкових класів
Кайда Віта Вікторівна
Вчитель розвитку мовлення
Витязь Любов Григорівна
Урок додаткової корекції знань і умінь
Тема: Правильна вимова звука [р], його автоматизація в складах, словах,
реченнях.
Мета: - формувати правильну вимову звука у складах, словах, реченнях;
Обладнання: альбоми, каси букв, дзеркальце, предметні малюнки, таблиці,
дидактичний матеріал, прапорці, тематичний словник школяра,
картки «Мовленнєве спілкування», «Родинне дерево»,
дидактична гра «Відшукайте, бо пропали…».
Хід уроку
Усміхніться всі.
Ми готові до уроку,
Ми всі – молодці!
Мета: розвиток уміння рекомендувати себе і розповідати про свої гарні риси; формування позитивної атмосфери на уроці.
(Осінь - пора року, що наступає після літа).
Осінь, ось вона осінь!
Осінь, ось вона осінь!
Сірий дощик накрапає,
Сумом землю огортає,
В вирій пташки відлітають,
І листочки опадають!
(Листопад – третій місяць осені).
А славний місяць листопад
Все листя обтрусив підряд,
Замів стежини чисто,
Прикрасив кожне місто.
(Вівторок – назва другого дня тижня).
Ополудні, у вівторок,
Нас, діток, зібралось сорок
У дитячому садку
На зеленім поріжку.
Згадаємо артикуляцію звука [р] (учитель показує профіль артикуляції звука [р] - альбом).
Вчитель пропонує дітям зробити артикуляційні вправи. (Ці вправи розвивають уміння губів, щелепів, тобто допоможуть дитині навчитися управляти органами артикуляції).
Масаж язичка. Допоможуть твої губи і зуби.
Почуваєте, як вашому язичку сподобався такий масаж? А тепер візьмемо в руки дзеркальце і будемо посміхатись. А тепер подивимось у віконечко, на сонечко і проговоримо такі слова:
Добрий ранок і сонцю і птахам.
Добрий ранок усмішливим людям.
Учні повторюють за вчителем вірш-скоромовку «Мурлика» спочатку пошепки, потім вголос повільно.
Вчитель нагадує, щоб учні стежили за правильною вимовою звука [р].
Мурлика муркоче,
Морозива хоче.
Мурлико руденький,
замерзнеш, дурненький!
(написані на дошці і зразки в зошиті): |
|||
ра |
ра-ра |
ра-ра-ра |
- ранок |
ро |
ро-ро |
ро-ро-ро |
- роса |
ру |
ру-ру |
ру-ру-ру |
- ручка |
ри |
ри-ри |
ри-ри-ри |
- риба |
ре |
ре-ре |
ре-ре-ре |
- ремінь |
дорога, рука, зима, аркуш, булка, ручка, стіл, парта, будинок, снігур, шапка.
Трава низенька-низенька (роблять присідання).
Дерева високі-високі (піднімають руки вперед).
Вітер дерева колише-гойдає (обертаються).
То направо, то наліво нахиляє (нахиляються вправо, вліво).
То вгору, то назад (потягуються вгору, назад).
То вниз нагинає (нагинаються вперед).
Птахи летять-відлітають (махають руками – «крилами»).
А учні тихенько за парти сідають (сідають за парти).
Букви старанно вивчали,
знаєм їх від А до Я,
і сторіночку останню
прочитали з Букваря.
Діти повторюють вірш, виділяють слова із звуком [р].
Вчитель показує малюнок “Буквар”.
Діти складають слово “буквар” з букв і складів розрізної азбуки. Записують його в зошиті і обводять букву р олівцем.
Мета: розвивати загальну моторику.
Станемо струнко!
Руки в вбоки!
Пострибаємо, як сороки!
Стрибу – стрибу!
Скоки – скоки!
Пострибаємо, як сороки!
Робота з картками «Родинне дерево».
Це родинне дерево. Зафарбуй стільки "листочків", скільки членів своєї родини ти знаєш. Назви їхні імена.
Щоб квітла Україна
Із сонцем, з вітерцем,
Кожнісінька родина
Плекає деревце.
(Н. Кир’ян)
Учні працюють з «деревцем», називають членів своєї родини, їх імена. Вчитель нагадує дітям вірш «Деревце». Діти повторюють вірш, виділяють слова зі звуком [р].
Тут народились ти і я!
Українці – тато й ненька,
українці вся родина,
всім нам мати – Україна!
Гра «Відшукайте, бо пропали…»
Гра «Подивись на мене і відгадай».
Мета: в ігровій формі знайомити дітей з літерами; вчити розповідати про них (особливості вимови тощо).
Розвиток невербальних засобів спілкування, емоційної сфери дитини; закріплення літер за допомогою пантоміми та емоційного навантаження.
17.1. Відповіді на запитання:
- Що сподобалось на уроці?
17.2. Говори, не поспішай, звук [р] чітко вимовляй!
Говори не поспішай,
Звук [р] чітко вимовляй!
Працювали ми не марно –
[р] в словах ти скажеш гарно!
Користуючись малюнками, повтори чітко слова, які є у віршику:
Всі слова зі звуком [р]
Гарно, чітко говори:
(вчитель показує малюнки, діти повторюють слова).
Релаксаційні вправи актуальні у роботі з дітьми для подолання вад мовлення. Їх варто використовувати як хвилинки відпочинку на уроці. Діти відчують благотворний вплив на мовлення і нервову систему. Релаксаційна вправа «Чарівний сон» у віршованому супроводі.
Віршований супровід читає вчитель. Діти не повторюють слів і спеціально не заучують їх. Діти залишаються сидіти у стані спокою, заплющивши очі. Вчитель пояснює: «Ми пограємо в гру «Чарівний сон». Ви не спатимете насправді, але не будете рухатись і розплющувати очі, доки я не дозволю. Слухайте уважно мої слова й уявляйте все, що чуєте».
Віки опускаються
Очі закриваються.
Ми спокійно спочиваєм…
Сном чарівним засинаєм…
Дихаємо плавно… легко… глибоко…
Наші руки спочивають,
Ноги також спочивають.
Спочивають… засинають… (2 р.)
Шия розслабляється…
Ротик злегка відкривається…
І слухняний наш язик
Буть спокійним уже звик…
Дихаємо плавно… легко… глибоко…
Ми на сонячній галяві
Лежимо в зелених травах.
Світить сонечко на нас –
Руки теплії у нас.
Дужче сонце припікає –
Наші ноги зігріває…
Усе тіло спочиває –
Його сонце зігріває…
Дихаємо плавно… легко… глибоко…
Викладені завдання виховання правильної вимови звука [р], які допоможуть закріпити автоматизацію звука [р] в складах, словах, реченнях.
Використана література: