Нещодавно ще одним святом поповнився наш національний календар: Днем української писемності та мови, який відзначаємо щорічно 9 листопада в день вшанування преподобного Нестора Літописця. Саме цій даті присвячений тиждень української писемності та мови, який проходитиме у нашому НВК.
Понеділок07.11.2022 р.1. Ранкова зустріч «Мова – душа народу».2. Книжкове дефіле «Мова солов'їна, мова колискова рідного народу і моїх батьків».3. Інформаційні рубрики «З історії виникнення писемності», «Чи знаєте ви, що…», «Листопад висловів». Гасло дня: «Слова... В вас мудрість вічна і любов жива»
1. Мовознавчий двобій «За Україну, за її мову!..» (М. Вороний)2. Спецвипуск стіннівки до Дня української писемності та мови «Плекаймо рідну мову». 3. Цікава перерва. Відгадування мовознавчих загадок. Гасло дня: Вівторок«Я так люблю, я так люблю тебе, Моя співуча українська мово!» 08.11.2022 р.
1. Конкурс читців «Моя улюблена поезія українською». 2. Створення колажів «Я розмовляю, читаю, пишу, думаю, співаю...українською» (8-11 класи ).3. Конкурс малюнків «У гості до української казки» (1-7 класи). Гасло дня: 10.11.2022 р. Четвер«Для мене ти – як і насущий хліб, Без тебе я не зміг би в світі жити»
Яких тільки гонінь не зазнала наша мова за свою історію. Від Петра І і Катерини ІІ до Йосипа Сталіна і Леоніда Брежнєва видавались укази про заборону книгодрукування та викладання українською мовою, закривалися українські театри, скасовувалась українська преса, забороняється українська дитяча книга.
Людині визначено Богом місце народження, країна, небо; вона не може нічого того поміняти, як не може поміняти саму себе. А якщо щось із того призначеного їй, поміняє, то не на краще, бо чуже ніколи не буває кращим. І куди б ти не пішов – твоя Батьківщина, земля твоя, твоя мова, твій народ завжди будуть з тобою. Тож, пам’ятаймо, що українська мова – рідна наша.
Не забуваймо, що мова народу - поняття священне. І зневажати її - це не лише ознака безкультур’я, а й бездуховності. Щоб наша мова буяла пишним квітом, ми повинні: любити і шанувати українську мову;берегти і збагачувати цей найдорожчий скарб; очищувати нашу прекрасну мову від словесного сміття; шліфувати кожне слівце калинове, і тоді ми не будемо останнім поколінням, яке читає «Кобзаря» в оригіналі.
Тих, хто зберіг рідну мову в страшні часи лихоліть, було набагато більше, ніж тих, які своєю байдужістю мовчки відправляли її у вічне небуття. Витерпівши страшне лихоліття, тортури, перегорівши, як криця, вона дійшла до нас загартованою і мужньою. Однак боротьба за рідну мову ще триває.
Усі ми знаємо, що зараз Україна переживає скрутні часи, але кожен із нас має надію, що ми всі разом відбудуємо нашу державу, зробимо її могутньою, багатою, сильною. Хай буде з хлібом кожен дім,Хліб пахне сонячно, медово,А поруч з ним - струмком дзвінким Натхненне слово!Візьміть з собою усмішку, бажання, Візьміть на згадку пісню на прощанняІ ким би не були, то знайте лиш єдине, Що ви є на землі - Людина!