Презентація до інтегрованого уроку з читання, української мови та природознавства має на меті розширювати знання учнів про жанри усної народної творчості – легенду; вдосконалювати техніку свідомого виразного читання легенди та її аналіз; сприяти збагаченню словникового запасу учнів; уміння будувати речення за ілюстраціями, добирати слова рими; поглибити знання учнів про культурні рослини, їхнє походження, про значення вжитті людини, зокрема калини; вчити правильно висловлювати власну думку, узагальнювати, робити висновки;
Повідомлення теми і мети уроку Тема: Калина – символ України. Мета:ознайомитися з місцем калини в народній творчості, літературі, в житті людини; удосконалювати свої вміння характеризувати предмети за їх ознаками; розвивати творчі здібності; уміння працювати в парі, в групі; розвивати кмітливість, логічне мислення; вчитися бережливо ставитися до природи, до рідної Батьківщини, до її символів.
Кущ калини – це не тільки краса, це глибокий символ, наша спадщина. Калина – це символ красивої української дівчини, символ дитини, символ України. Калина на подвір’ї – дівчина заміж зібралася. Калина на рушнику – символ сімейного щастя. Калина на весіллі – на щастя, на долю, на любов. Калина на сорочці – захист.
Калина Калина – це невисокий дивовижний кущ. Вже у квітні на ньому з’являються на ньому зелені листочки. А у травні калина зацвітаєКвіти приваблюють комах. Восени на кущі з’являється червоне намисто. Це розкішні кетяги ягід. Взимку ґрона важчають під ковдрою білого снігу. Птахи радо ласують смачними ягодами.ніжним білим цвітом. З калини готують варення, компот, чай. Здавна люди вважають кущ оберегом, народним символом України.
Легенда про калину. Калина – це ім’я української дівчини. Йшла вона якось повз городи, луки і натрапила на криницю. Задивилась Калинонька на свою вроду, замилувалась. А з криниці – голос : «Не дивися довго у воду, кущем станеш.» Не послухалася дівчина та й зачерпнула води… і перетворилася на прекрасний кущ. Зашуміла листям, потягнулася своїми гілочками до людей, до сонця, до хмар, до вітру: «Поверніть мені дівочу вроду!», але ніхто її не почув. Минав час. Пролітав якось журавель, задивився на кущ – сумний та самотній – накинув на нього чарівне намисто, і став той кущ ще гарнішим. Так і стоїть калина до цього часу чудом кущем.
Гра « Закінчи речення»Калина – це …Йшла вона якось повз городи, луки і …Задивилась Калинонька на свою …А з криниці – голос : «Не дивися довго у воду,…. Не послухалася дівчина тай …. Зашуміла листям, потягнулася своїми гілочками до людей, до сонця, до хмар, до вітру: «Поверніть …. Минав час. Пролітав якось журавель, задивився на кущ – сумний та самотній - …Так і стоїть калина … ім’я української дівчини. натрапила на криницю. вродукущем станеш.зачерпнула води… дівочу вроду!» накинув на нього чарівне намисто,до цього часу чудом кущем.
Тести. Калина – це :а) рослина; б) назва книги; в) ім’я дівчини2. Йшла вона якось повз городи, луки і натрапила на:а) хижку; б) криницю; в) дорогу.3. Калинонька замилувалася на на : А) прекрасну квітку; в) спувучу пташку; в) свою вроду.4. А з криниці – голос : «Не дивися довго в воду, станеш :а)пташкою;б) річкою ; в)кущем.5. Дівчина просила повернути їй:а)квіти калини; б)рідну домівку; в) дівочу вроду.6. Журавель накинув на кущ калини:а)білосніжні квіти; б) чарівне намисто; в) червоні стрічки.
Калина - Україна Плоди калини стали символом мужності людей, що віддали своє життя у боротьбі за Україну. Тому калина символізує незламність духу порив виборювати свободу і людську гідність. За україн-ців, що відстоювали і відстоюють тепер загально-національні інтереси , ведуть непримиренну боротьбу з тими, що хоче завоювати наші землі, рідний край, Батьківщину є і будуть слова січових стрільців :« А ми тую червону калину підіймемо. А ми нашу славну Україну розвеселимо…»
« Що сьогодні сподобалось найбільше?» Ось така наша вічна супутниця – корисна і символічна. Вона живе у піснях і думах, прислів’ях та приказках, у казках і легендах…Щоб росла у нас червона калина, будьте самі гарні не лише зовнішньо . але й випромінюйте внутрішню красу. Будьте щедрими на добро, бережіть його у своїй душі. Хай Ваші душі не заростають ряскою байдужості. Рефлексія
Укрмова. Калина – це . . . кущ. Навесні вкривається . . . цвітом. Восени ягоди калини схожі на . . . . Вони . . . осінній ліс. Росте калина . . . . Полюбляють її ягоди і . . . , і . . . , і . . . . Лікує калина . . . , . . . , . . . . З давніх - давен люди . . . калину. Калина - це символ . . . .( розкішний, білим, вогники, прикрашають, на зволоженій землі, люди, звірі, птахи, кашель, ангіну, печінку, шанують, України)Літературне читання : створити сенкан про калину з малюнком. Природознавство: с. 90 -91, « Які культурні рослини ви хотіли б вирощувати в нашій Україні? Чому?»Домашнє завдання