27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі, неподалік від Львова, у сім'ї відомого на всю округу коваля народився Іван Франко. Франки були людьми при- вітними , гостинними. Вечорами до їхньої хати сходились сусіди, розпові- дали сільські новини. Мати Франка дуже любила співати. Від неї він записав безліч народних пісень. Іван Франко слухає пісні матері. Худ. О.Кульчицька. 1947
Свідоцтво про закінчення першого півріччя Дрогобицької вищої гімназії . Франко учень 3 класу. У 1864 році батьки віддали Івана до Головної міської школи Дрогобича. У 1868 Франко вступає у Дрогобицьку гімназію. Починає пробувати свої сили в літературі. У 1875 році вступив до Львівського університету на філософський факультет.
У 1877 р. Франка заарештовують, Після цього арешти відбувалися у 1880 та 1889 роках. Нехай і так, що згину я, Забутий десь під тином, Що всі мої думки, діла Сліду не лишать, мов та мгла На небі синім! Нехай і так! Я радо йду На чесне, праве діло! За нього радо в горю вмру І аж до гробу додержу Свій прапор ціло. І.Франко. “Нехай і так, що згину я”. 1880. Іван Франко у в'язниці . Худ. В.Форостецький. 1956
1876 р. – перша збірка “Баляди і розкази” 1882 – 1883 рр. – побачили світ найкращі повісті “Борислав сміється ” та “Захар Беркут” 1887 р. – Вийшла збірка поезій “З вершин і незин” 1898 р. – Збірка “Зів'яле листя ” 1900 р. – Збірка “Із днів журби” Поема “Іван Вишенський” 1911 р. – Поетична збірка “Давнє і нове” 1914 р. – Збірка “Із літ моєї молодості” Перу Франка належить 11 збірок, 10 повістей і романів, майже 100 творів малої прози, монографія “Нарис історії українсько-руської літератури”, видавав талановиті книги для дітей.
Важкими були останні роки письменника. Світова війна принесла лихо мільйонам, зруйнувала й Галичину, й Наддніпрянщину. Війна розкидала й родину Франка: синів забрали до цісарського війська, дочка опинилася по другий бік фронту. В Києві дружина лежала з нервовою хворобою в лікарні. До фізичних страждань додавалися й моральні, адже після окупації Львова російською армією люто переслідувалися будь-які українські національні прояви. У 1908 році Франко тяжко захворів, почався параліч рук. 9 березня 1916 року Франко підписав заповіт. Рукописи і бібліотеку Заповів народові, будинок – дітям. 28 травня 1916 року о 16-й годині Франка не стало. Похований на Личаківському кладовищі у Львові.
Меморіальна дошка на будинку в Києві на вулиці Богдана Хмельницького де в 1885 і в 1886 роках жив Іван Франко Марки України Лицьова сторона банкноти номіналом 20 гривень. 2003р. Монета номіналом п'ять гривень випущена до 150-річчя Івана Франка в 2006 р. Реверс Вшанування пам'яті І.Я. Франка
Івана Франко. Скульптор І.Севера. Бронза. 1947 Край шляху всіх народів стоїть Та криниця науки. Не заносить її в непогідь Вітровіння пилюки. Будуть пити ту воду з жади Покоління грядущі, Будуть люди від неї завжди Сміливіші і дужчі. Буде думка відважна плисти Із криниці свободи, Будеш синову славу нести, Український народе! Д.Павличко. “Франкова криниця”. 1956
НІ ТАК ТАК НІ НІ НІ ТАК ТАК ТАК ТАК НІ Літературна вікторина Життя і творчість І. Франка (Спростуйте або підтвердіть думку) 1. І.Франко народився на Полтавщині в родині вчителя. 2. Любов до рідної пісні Івану прищепила мати. 3. Франко навчається в Дрогобицькій гімназії. 4. У 1875 році вступив до Львівського університету на журналістський факультет. 5. Іван Якович під час навчання найбільше захоплюється творами виключно англійських письменників. 6. “З вершин і низин “ – перша збірка І.Франка. 7. У 1878 р. поета вперше заарештували. 8. У 1880 р. Франка вдруге заарештували. 9. Перу Івана Яковича належать понад 100 оповідань. 10. В 1900 р Франко написав поему “Іван Вишенський” 11. Бронзову фігуру каменяра, що розбиває скелю встановлено на могилі І. Франка у Києві.
Іван Вищенський (1550 – 1620) Іван Вишенський народився в містечку Судова Вишня на Львівщині в родині міщан. Здобув початкову освіту, а потім перебував у Луцьку на Острозі. Згодом постригся в ченці і жив деякий час в Уневському монастирі. Десь у 80-х рр. ХУІІ ст. він залишив Батьківщину й вирушив на Афон (у Греції). Тут Вишенський став ченцем. Під кінець життя полеміст замкнувся в печері, став аскетом-пустель- ником.
Упродовж 1604 – 1606 рр. Вишенський відвідав Україну. Побувши недовго у Львові він переїхав спершу в Уневський монастир, де прожив приблизно півтора року, а згодом повернувся на Афон. У 1610 році Вишенський збирався ще раз відвідати Україну. Але захворів. У 20-х рр. ХУІІ ст. полеміст помер на Афоні (про те, як і коли закінчив своє життя Вишенський, немає достовірних відомостей). Основна ідея творів полеміста – ідея соціальної рівності. Він доводив, що люди є рівними від природи. Він осуджував різні форми феодального гніту. Вишенський висував ідею соборності, суть якої полягає в тому, щоб жити, “ соборно один одного ісправляючи, а не одному над всіма володіти ”. В основі соборності лежить ідея соціальної рівності.
Тема: зображення аскетичного усамітнення Івана Вишенського на горі Афон. Ідея: “служіння Богу не в відірваності від світу, а в праці для рідного народу” (В. Погребенник). Основна думка: призначення кожної людини – жити заради інших, прагнути надати допомогу ближньому, навіть якщо для цього потрібно пожертвувати своїм життям. Жанр: психологічно-філософська поема. Поема “Іван Вишенський”
Про сюжетну канву твору автор писав у передмові до окремого видання 1911 p.: "Основа поеми - печерне життя і смерть Вишенського - тільки в одній часті моя поетична функція, бо про своє печерне життя згадує Вишенський сам у заголовку свого останнього писання". Іван Франко багато років вивчав діяльність українського полеміста, його політичні погляди і моральні засади. У поемі він зобразив останній період життя Вишенського - час, коли він віддалився від мирської суєти і став монахом-печерником на горі Афон, тодішньому центрі православ'я, де невдовзі помер. Вимисел Правда Історична правда і художній вимисел у поемі І. Франка "Іван Вишенський"
Список використаної літератури 1. Франко І.Я. Твори: В 3 т. – К.: Наук. Думка, 1991. 2. Франко І. Другий заповіт. – Чернівці: Рута, 2006. 3. Марченко А.С. Українська література: Практичний довідник. – Харків, 2009. 4. Вишенський І. Вибрані твори. – Львів: Каменяр, 1980. 5. Ходосов К.О. Українська літ-ра у 8 класі. – К.: Радянська школа, 1979. 6. Авраменко О.М. Українська літ-ра: Підручн. Для 8 кл. загальноосв. навч. закл. – К.: Грамота, 2008. 7. Авраменко О.М. Українська літ-ра. Книжка для вчителя. – К.: Грамота, 2008. 8. Паращич В.В. Українська літ-ра. Книжка для вчителя. – Х.: Ранок, 2008.