1.3.Доповніть цей ряд відомими вам прислів'ями про працю.
Ø Хто працює, той працю шанує.
Ø Очам страшно, а руки роблять.
Ø Праця чорна – паляниця біла.
Ø На дерево дивись, як родить, а на людину, як робить.
Ø Мало захотіти - треба потіти.
Ø Від слова до діла - як від землі до неба.
1.– Як ви думаєте, про що сьогодні йтиме мова на уроці?
2.Запис у зошити дати, виду роботи, епіграфу.
- А епіграфом до нашого уроку стануть слова сучасного українського письменника, члена Всеукраїнської спілки «Просвіта» Василя Гея.
Талант, професія, уміння –
То наше предківське коріння.
3.- Пропоную вам виконати пошукове завдання.
А) Прочитайте текст. Визначте тип та стиль мовлення, тему та головну думку висловлювання. Доберіть заголовок.
Напередодні Різдва мама готувала кутю. Ми сідали на припічок і як заворожені спостерігали за її вправними рухами. Спочатку матуся ретельно промивала пшеницю й відварювала до м'якості разом із родзинками. Потім відкидала на сито, промивала холодною водою і ставила, доки вода стече. Далі висипала пшеницю на велику таріль, обливала медом, узваром, притрушувала товченими волоськими горіхами, які ми збирали на узліссі восени, та товченим маком.
Ми сиділи притихлі, мов гороб'ята, і чекали чуда. Адже завтра Різдво.
Б) – Перекажіть ту частину тексту, яка безпосередньо розповідає про трудовий процес. Назвіть слова, які вказують на послідовність виконання дій.
Талант, професія, уміння –То наше предківське коріння. Василь Гей. Особливості побудови опису процесу праці
Номер слайду 2
Хто працює, той працю шанує. Очам страшно, а руки роблять. Праця чорна – паляниця біла. На дерево дивись, як родить, а на людину, як робить. Мало захотіти - треба потіти. Від слова до діла - як від землі до неба.
Номер слайду 3
Столяр
Номер слайду 4
Тесляр
Номер слайду 5
Коваль
Номер слайду 6
Кушнір
Номер слайду 7
Стельмах
Номер слайду 8
Шорник і лимар
Номер слайду 9
Бортник
Номер слайду 10
Мельник
Номер слайду 11
Гончар
Номер слайду 12
Гутник
Номер слайду 13
Муляр
Номер слайду 14
Кравець
Номер слайду 15
Швець
Номер слайду 16
Процес праці – система послідовно виконуваних трудових операцій, яка обов’язково має певний результат - вихідний продукт
Номер слайду 17
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Наукова, ділова розповідь. Художня розповідь. Мета - передати конкретні узагальнені відомості про те, як потрібно виготовляти продукт. Мета – викликати певне ставлення і до самої праці, і до її виконавця. Розповідь позбавлена емоційності, слова вживаються в прямому значенні. Розповідь образна, емоційна. Названі трудові операції стосуються не конкретного виконавця, а особи узагальненої. Названі трудові процеси стосуються конкретного виконавця. Вживаються дієслова 3 –ої особи множини. Вживаються художні засоби: епітети, порівняння тощо. Часто використовуються слова слід, необхідно, треба, можна з неозначеною формою дієслова. Ознаки розповіді про трудовий процес
Номер слайду 18
Структурно – композиційні частини опису процесу праці
Номер слайду 19
Номер слайду 20
Домашнє завдання. А. Вивчити правила на с. 63- 65. Виконати вправу 88. Б. Порадивши із мамою, бабусею, татом, дідусем, складіть розповідь про приготування улюбленої страви (дівчата) або про чоловічу справу по господарству (хлопчики) у діловому, науковому чи художньому стилі.