У презентації "Родинно-побутові пісні" до уроку української літератури у 9 класі викладено відеозаписи пісень, що вивчаються за програмою з літератури.
Родинно-побутові пісні. «Сонце низенько, вечір , близенько», «В кінці греблі шумлять верби», «За городом качки пливуть», «Світи, світи, місяченьку», «Лугом іду,коня веду»
Номер слайду 2
М Е Т А:ознайомити учнів з родинно-побутовими піснями, проаналізувати їх;розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, вміння грамотно висловлювати власні думки, наводячи переконливі аргументи, приклади з життя;виховувати почуття поваги до давньої культурної спадщини свого народу.
Номер слайду 3
Номер слайду 4
«Сонце низенько, вечір близенько»Тема: присягання у вірній любові одне до одного двох закоханих.Ідея: уславлення почуття , яке є смислом життя двох люблячих сердець. Основна думка: вірність у коханні – основа родинного затишку. Жанр: пісня, інтимна лірика. Римування: паралельне.
Номер слайду 5
Номер слайду 6
«В кінці греблі шумлять верби, що я посадила»Тема: відтворення страждань дівчини за коханим козаком.Ідея: возвеличення почуття кохання, що змушує страждати і сумувати. Основна думка: «Не бачу я миленького – і діла не маю!»Жанр: пісня, інтимна лірика. Римування: паралельне.
Номер слайду 7
Номер слайду 8
«За городом качки пливуть»Тема: зображення різної долі під час сватання бідних і багатих дівчат.Ідея: засудження соціальної нерівності, яка є перешкодою до щасливого подружнього життя, возвеличення справжньої дівочої краси. Основна думка: любов – почуття, на яке не повинні впливати гроші, матеріальний стан закоханих. Жанр: соціальна, родинно-побутова пісня, інтимна лірика.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
«Світи, світи, місяченьку…»Тема: зображення страждань дівчини через те, що її залишив коханий заради іншої, висловлення проклять з приводу цього.Ідея: засудження тієї, яка розлучила коханих. Основна думка: Щоб ті трави повсихали, що так рано цвіли, / Щоб ті люди щастя не мали, що нас розлучили. Жанр: родинно-побутова пісня, інтимна лірика. Римування: паралельне.
Номер слайду 12
Номер слайду 13
«Лугом іду, коня веду»Тема: розповідь про примхливого козака, який за велінням батьків хотів обрати для одруження виключно багату дівчину.Ідея: засудження тих, хто в людині цінує не зовнішню і внутрішню красу, а багатство; висміювання примхливості, жаги до збагачення, жадності. Основна думка: Не журися, дівчинонько, рута зелененька, / Цей покинув, другий буде – ще ж ти молоденька!Жанр: родинно-побутова пісня, інтимна лірика. Римування: паралельне.