Матеріал презентації упорядковано з метою формування у здобувачів освіти уяви про механізми регуляції процесів життєдіяльності та основні властивості регуляторних систем організму людини.
Рефлекс. Рефлекторна дуга. Вчитель біологіїОдеської загальноосвітньої школи №48 І-ІІІ ступенів. Кононенко Л. М.
Номер слайду 2
Однією із головних властивостей організму є подразливість, яка може проявлятися в різній формі. У відповідь на подразник виникає реакція організму за участю регуляторних систем.
Номер слайду 3
? ? ?Пригадаємо типи нейронів та що таке синапс?Що таке рефлекс?Що таке рефлекторна дуга?
Номер слайду 4
Діяльність нервової системи здійснюється за допомогою рефлексів. Рефлекс (від лат.refleocus- відбитий) - відповідна реакція організму на подразнення, що відбувається за участю нервової системи і під її контролем. Рефле́кс — автоматична цілісна стереотипна реакція організму на певний подразник, на зміни зовнішнього середовища або внутрішнього стану, яка здійснюється при обов'язковій участі центральної нервової системи.
Номер слайду 5
Рефлекси
Номер слайду 6
Рефлекси забезпечують регуляцію всіх фізіологічних функцій організму і пристосування діяльності окремих органів і систем до його потреб. Так, за допомогою рефлексів під час травлення регулюється виділення слини, шлункового і підшлункового соку; під час фізичної праці змінюється інтенсивність кровообігу і дихання, регулюється тонус м'язів. Рефлекторними процесами підтримується сталість внутрішнього середовища організму (гомеостаз). Видатний учений І. П. Павлов поділив усі рефлекси людини на безумовні (природжені) та умовні (набуті).
Номер слайду 7
Будь-який рефлекс забезпечує так звана рефлекторна дуга. Це шлях, по якому сигнали від рецепторів передаються нейронами до центральної нервової системи і від неї до робочих органів.
Номер слайду 8
До складу рефлекторної дуги зазвичай входять:рецептори, чутливі (доцентрові) нейрони; вставні нейрони;рухові (відцентрові) нейрони, робочий орган.
Номер слайду 9
Рецептори (від лат. рецептор - той, що сприймає) - це або спеціалізовані клітини (наприклад, світлочутливі), або кінцеві структури чутливих нервових клітин. Сприймаючи подразнення, вони перетворюють його енергію на нервовий імпульс, який далі поширюється по чутливому нейрону.
Номер слайду 10
Передача сигналу з чутливого на руховий нейрон відбувається за рахунок синапсів.
Номер слайду 11
Збудження в синапсі передається за допомогою хімічних речовин - медіаторів, які синтезуються на мембрані аксона. Вона називається пресинаптичною, а мембрана рухового нейрона, що сприймає інформацію, - постсинаптичною. Між цими мембранами є простір –синаптична щілина.
Номер слайду 12
Коли нервові імпульси доходять до синапсу, пухирці з медіатором лопаються і він виливається в синаптичну щілину, впливаючи на мембрану клітини, яка й приймає інформацію. Це може бути інший нейрон або м'язова чи секреторна клітина. Залежно від складу і кількості медіаторів, клітина, яка приймає інформацію, може збуджуватися і посилювати свою функцію, або гальмуватися і послаблювати функцію, або й зовсім припинити її.
Номер слайду 13
Найпростіша (двонейронна) рефлекторна дуга складається з двох нейронів - чутливого й рухового.
Номер слайду 14
Переважна частина рефлекторних дуг в організмі людини складається з трьох нейронів. У такій дузі передача з чутливого на руховий нейрон здійснюється через вставний нейрон. За рахунок відростків нейронів рефлекторні дуги мають різноманітні зв'язки з різними відділами нервової системи.
Номер слайду 15
Підсумовуємо: Рефлекс як вияв функції нервової системи. Рефлекс – не механічне відбиття, а вища форма біологічного відбиття зі складними процесами обробки інформаціїУсі види діяльності організму є рефлекторними. За допомогою рефлексів відбувається взаємодія усіх складових організму як живої відкритої, здатної до саморегуляції, системи. Рефлекси є однією з форм загальнобіологічної властивості - подразливості
Номер слайду 16
Завдання§3 (повторити матеріал на стор.15 за підручником: Біологія 8 клас, В.І. Соболь, Кам’янець-Подільський «Абетка», 2016)За яке відкриття англійський біохімік Роберт Френсіс Ферчготт отримав звання лауреата Нобелівської премії з фізіології та медицини у 1998 році? У чому сутність цього відкриття?