Презентація до уроку з української мови в 10 класі на тему "Енциклопедичні, лінгвістичні (одномовні, двомовні, перекладні) словники. Відмінність словникових статей у різних словн"
Презентація допоможе вчителю у проведенні уроку, допоможе учням з’ясувати, що їм відомо про лексикографію, зокрема словники;
ознайомить з основними типами словників, їх призначенням і будовою;
сформує уміння користуватися словниками.
Енциклопедичні, лінгвістичні (одномовні, двомовні, перекладні) словники. Відмінність словникових статей у різних словниках
Номер слайду 2
Мозковий штурм. Що таке лексикологія, що вона вивчає?Що вивчає лексикографія?Чи користуєтеся ви словниками? Якщо так, то якими? Що таке словник?
Номер слайду 3
Не бійтесь заглядати у словник – Це пишний яр, а не сумне провалля... М. Рильський. Про що говоритимемо на уроці?
Номер слайду 4
СЛОВНИКИ як відображення історії і культури українського народу. Загальні відомості про словники. Основні типи словників, особливості їхньої побудови
Номер слайду 5
Завдання уроку:з’ясувати, що вам відомо про лексикографію, зокрема словники;ознайомити з основними типами словників, їх призначенням і будовою;формувати уміння користуватися словниками.
Номер слайду 6
Сьогодні на уроці …
Номер слайду 7
Товаришуємо з підручником. Опрацюйте матеріал самостійно (§47, с.120-121).
Номер слайду 8
Словники – це певні еталони, що відіграють значну роль у нормалізації мови, поширенні мовних норм, у піднесенні мовної культури. Спростуйте або підтвердіть цю думку.
Номер слайду 9
Це цікаво!Перші словники («лексикон» - від грецьк. lexikos - словник) з’явилися у східних слов’ян у ХІІІ столітті. За всю історію формування і розвитку української мови було складено сотні найрізноманітніших словників.
Номер слайду 10
Це цікаво!Найбільшою подією в українській лексикографії кінця ХІХ- ХХ століття стало видання 4-томного «Словаря української мови» Бориса Грінченка (1907-1909), який не втратив своєї цінності й нині.
Номер слайду 11
Це цікаво!Чималим здобутком в галузі української лексикографії позначене ХХ століття. Вершиною української лексикографії став одинадцятитомний «Словник української мови», який налічує близько 150 000 слів. У 1983 році він був відзначений Державною премією ім. Т. Г. Шевченка.
Номер слайду 12
Поміркуйте!Виконання вправи 327.
Номер слайду 13
Працюємо в парах. Розгляньте будову словників, які лежать у вас на партах. Підготуйте лінгвістичну довідку про особливості його будови, призначення та сфери використання. Складіть словникові статті до одного з поданих слів: Спілкування, знання, берегиня, добро.
Номер слайду 14
Самостійна робота«Продовжте речення»
Номер слайду 15
«Інтерв’ю» У чому полягає завдання лексикографії як розділу мовознавчої науки?Якими словниками ви користуєтеся найчастіше? Чому?Що дав вам сьогоднішній урок?
Номер слайду 16
Не бійтесь заглядати у словник – Це пишний яр, а не сумне провалля... М. Рильський. Чи погоджуєтеся ви з думкою автора цих слів?
Номер слайду 17
Домашнє завдання1. Вправа 333.2. Підготувати інформацію про українські електронні словники.
Номер слайду 18
Номер слайду 19
Номер слайду 20
Продовжте речення. Перші словники з’явилися у …2. Залежно від лексичного матеріалу, способу його опрацювання й призначення розрізняють …3. Словники, в яких наводиться відомості про позначувані предмети і явища в найширшому розумінні , називаються …4. Відповідно до характеру опису слів загальномовні словники поділяються на …5. Тлумачні, орфографічні, орфоепічні, словники наголосів , етимологічні належать до …6. Словники, у яких подається переклад на іншу мову, належать до …7. Найбільшою подією в українській лексикографії кінця ХІХ-поч. ХХ ст. стало…8. Вершиною української лексикографії став…9. У 1983 році був відзначений премією ім. Т. Г. Шевченка …