Проблемне питання1. Без їжі людина може прожити кілька тижнів, без води — кілька днів, але без повітря вона може витримати лише кілька хвилин. Чому?2. Як пояснити вислів «Це нам потрібно як повітря»?
Номер слайду 3
Тема уроку: Значення дихання. Система органів дихання
Номер слайду 4
Дихання — це сукупність процесів, унаслідок яких відбувається використання організмом кисню і виділення вуглекислого газу.
Номер слайду 5
Етапи процесу дихання. ЗовнішнєНадходження повітря в повітроносні шляхи та газообмін між альвеолами та зовнішнім середовищем; сюди належать дихальні рухи: вдих і видих. ВнутрішнєСпоживання кисню клітинами та тканинами і виділення вуглекислого газу
Номер слайду 6
Дихальна система. Повітроносні шляхи- носова порожнина;гортань; трахея; бронхи. Легеніпарний орган, складається з повітроносних міхурців – альвеол, які густо обкутані кровоносними судинами. Саме тут відбувається газообмін кисню та вуглекислого газу
Номер слайду 7
Номер слайду 8
Робота з підручником
Номер слайду 9
Практичне застосування знань Дослід 1 Зробіть глибокий вдих та затримайте дихання якомога довше. Поясність свої відчуття. Дослід 2 Доведіть, що легені є органами виділення не тільки СО2, а й води.
Номер слайду 10
Мозковий штурм. У романі О. Бєляєва «Людина-амфібія» описано юнака, якому пересадили зябра акули і він міг жити під водою. Чи можна насправді створити такого Іхтіандра?
Номер слайду 11
Завдання на логіку1. Перед тим, як пірнути у воду, можна набрати у легені якомога більше повітря або виконати декілька вдихів і видихів. В якому випадку людина довше протримається під водою? Відповідь обґрунтуйте.2. Група альпіністів піднімалась у гірську місцевість. Повільно пройшли один кілометр, потім – другий. Усі почувались добре. Раптом декілька чоловік відчули запаморочення, слабкість і задишку. Пройшли ще кілька метрів – розболілась голова, з’явилася нудота і шум у вухах. Хворі повернулися знову на базу. У чому причина виникнення таких симптомів?
Номер слайду 12
Домашнє завдання. Опрацювати параграф 11. Проаналізуйте: На кесонну хворобу з незапам'ятних часів страждали збирачі губок і шукачі перлів, але до XIX століття вона не привертала особливої уваги. Завдання: знайти відповідь на питання “Що таке кесонна хвороба і як вона виникає?”