Використання сучасних форм і методів навчання на уроках виробничого навчання
«Сучасний урок - це твір мистецтва, де педагог уміло використовує всі можливості для розвитку особистості учня»
М.Ебнер-Ешенбах
Сучасний урок виробничого навчання – це далеко не одноманітна та єдина структурно-змістова схема. За попередні роки багато педагогічних цінностей змінилося. З’явилися не тільки нові цілі, але й нові технології навчання. Головне, що сьогодні урок розглядається не тільки як діяльність педагога, іншими словами, як форма навчання, а й як діяльність учня.
До необхідних компонентів сучасного уроку виробничого навчання можна віднести організаційну, психологічну, виховну та санітарно-гігієнічну складові уроку. Велика роль в організації навчально-виховного процесу відводиться майстру виробничого навчання, адже якість підготовки висококваліфікованих фахівців залежить від його професійного рівня. Урок виробничого навчання – це співпраця учнів з майстром виробничого навчання. Кожному уроку потрібна відмінна підготовка, сучасні методи, висока якість. А кожному учню потрібні глибокі і міцні знання та вміння – це вимоги сучасного уроку. Поміж сучасних технологій навчання у практичній діяльності, я використовую і виділяю такі методи як квест технології,проблемне навчання, проектні технології, інтелект карти.
Наприклад, урок на тему : «З'єднання та відгалуження жил проводів та кабелів» проводив цей урок з використанням "Квест технологій". Групу об'єднуємо у три підгрупи, кожна підгрупа має свій колір це червоний, зелений, синій та отримує маршрутний лист, за яким потрібно пройти 5 зупинок. Учні рухаються за маршрутом за своїм кольором. На кожній зупинці команда буде виконувати різні завдання, за кожне завдання отримує по 5 балів, самостійно оцінювати роботу і виставляє в лист- оцінювання. Майстер виробничого навчання контролює і перевіряє правильність виконання завдань. В кінці гри визначається група, яка перемогла в цьому змаганні за кількістю набраних балів. Всі завдання пов'язані між собою, якщо невірно виконати перше завдання, то не можна виконати правильно останні завдання.
Проблемне навчання: проблемне навчання базується на організації навчального процесу, яка передбачає створення проблемної ситуації та активну самостійну діяльність учнів у її розв’язанні, що веде до ґрунтовного засвоєння й закріплення наукових положень, розвиває творче мислення, здатність до самостійної діяльності. Проблемна ситуація завжди базується на суперечностях. Навчальна проблема – це суперечність між старою та новою інформацією. Проблемне питання завжди містить тезу та антитезу. Можна виділити кілька видів проблемного навчання:
- проблемний виклад навчальної інформації педагогом;
- створення на уроці проблемної ситуації;
- формування і розв’язання проблеми самими учнями.
Алгоритми дії:
постановка проблеми - визначення шляхів її розв’язання - вибір оптимального шляху – розв’язання проблеми.
Практичне спрямування
Тема програми: «Технічне обслуговування елементів системи автоматики».
Тема уроку: «Технічне обслуговування та ремонт різних типів реле».
Використовую на етапі закріплення вивченого матеріалу.
Для виконання завдання учні отримують на кожну підгрупу теплове реле.
Завдання для учнів:
Учні переходять на указане майстром друге робоче місце, на якому знаходиться таке саме розібране реле з вилученою складовою частиною.
Завдання для учнів:
Для того, щоб учні розвивали пізнавальні навички, вміння самостійно конструювати свої знання, могли орієнтуватися в інформаційному просторі та розвивали критичне мислення, на уроках виробничого навчання я також використовую проектні технології, наприклад, при вивченні теми «Підключення асинхронного двигуна».
Дана технологія передбачає вирішення конкретної проблеми, що з одного боку зумовлює необхідність інтегрування знань та вмінь з різних галузей використання сукупності різноманітних засобів і методів.
Наприклад: учні вибирають з схему, яка зображена на аркуші або знаходиться на планшеті або в мобільному телефоні, підбирають необхідне обладнення для збирання схеми, виконують монтаж і підключення виходить міні проект, який вони самі зробили, майстер проводить перевірку на правильність і працездатність; Міні проекти: Гравер,схема електропроводки будинка,схема дистанційного керування освітлення,
Отже, метод проектів – це спосіб досягнення дидактичної мети через детальну розробку проблеми, яка повинна завершитись реальним практичних результатом, оформленим у вигляді самостійної діяльності учнів.
Метод інтелект картки Інтелект-карти – це універсальний спосіб організації інформації, адаптований для максимально продуктивного сприйняття мозком. Технологія вчить мислити у новій площині, залучаючи до активної роботи обидві півкулі мозку. Думки та висновки викладаються у зручному форматі, з довільним додаванням малюнків та інших допоміжних елементів. Найпопулярніша схема містить декілька складових: ключові слова з теми, графічні зображення, стрілки, що поєднують між собою різні блоки.
Все це покликано формувати інтуїтивне сприйняття інформації.(слайд ) на слайді зображено малюнком (Захист від перевантажень і токів короткого замикання).Інтелект -картки використовую на етапі вивчення нового матеріалу. Уроки з використанням сучасних технологій навчання допомагають покращити сприйняття та засвоєння нового матеріалу, підвищують активність на уроці виробничого навчання, розвивають творче і логічне мислення, зростає продуктивність праці та якість знань, учні вчаться працювати в парах та групах, розв’язувати виробничі завдання проблемного характеру. Практика свідчить, що при використанні інтерактивних методів навчання, учні запам’ятовують 75% того, що висловили самі, 85% - що самі зробили, що одночасно покращує не лише запам’ятовування матеріалу, а
також застосування його на практиці.
Для того, щоб правильно та доцільно використовувати сучасні технології навчання, я як майстер виробничого навчання повинна постійно удосконалюватись та розвиватись, підвищувати свій кваліфікаційний рівень.