Мета створення екологічної стежки: Викликати інтерес до пізнання природи; Виховувати екологічну культуру; Сформування понять, уявлень про природу та екологію; Мати уявлення про цілісність природи, місце людини в природі; Навчитись розуміти необхідність гармонійного співіснування людини і природи; Виявити естетичні почуття до природи; Викликати прагнення берегти і примножувати багатства природи; Відповідально ставитися до природи; Навчити висловлювати судження про власне ставлення до об`єктів природи та поведінки людей. виховання любові до рідного краю; формування духовно-збагаченої, культурної людини; формувати художньо-естетичні смаки та сприяти розвитку особистості дитини.
План створення екологічної стежки І. Підготовчий етап: інструктаж; ознайомлення з метою, завданнями роботи, визначення основних зупинок на стежці. ІІ. Плануючий етап: визначення шляхів ; розподіл обов`язків між членами гуртка на екостежці;. ІІІ. Змістовно – пошуковий етап: добір літератури; опрацювання інформації; творча робота над кожною зупинокю; оформлення екологічної стежки. ІV. Узагальнюючий етап: Презентація екологічної стежки. “ Від екології природи-до екології душі ”
Паспорт екологічної стежки Розташування: Рівненська область, Дубровицький район, с. Великі озера і його околиці. Проїзд : проїзд автобусом ( маршрут м. Рівне – с. Великі Озера, м. Дубровиця – с. Великі Озера) Землекористування: Великоозерянська сільська рада, Дубровицький держлісгосп, КСП «Меліоратор», підсобні господарства Значення екологічної стежки: просвіта, навчання, виховання з питань охорони навколишнього середовища. Екологічна стежка – одна із форм виховання любові до природи, бережливого відношення до неї, а також об’єкт для проведення екологічних спостережень, досліджень, екскурсій з метою ознайомлення учнів з видовою різноманітністю фауни і флори та їх збереження.
Маршрут стежки Великі озера (центр), школа (парк, вишнева алея, музейна кімната С.І.Віткевича, зал партизанської слави, «Світлиця») - Верхнє озеро – Нижнє озеро – Річка Льва – болотна місцевість із збереженням первинного природного стану – ліс. Мисливські угіддя. Рівненський природний заповідник – Великі Озера (об’єкти народногосподарського призначення) – урочище «Панський Маєток» (віковічні дуби). Короткий опис маршруту: загальна протяжність стежки - 5 км
Зупинки на екологічній стежці 1-а зупинка. Парк біля школи. Вишнева алея. Центр села Великі Озера. 2-а зупинка. Верхнє озеро. 3 -а зупинка. Нижнє озеро. 4 –а зупинка. Річка Льва. 5-а зупинка. Болотна місцевість із збереженням первинного природного стану. 6 –а зупинка. Ліс. Мисливські угіддя Рівненського природного заповідника. 7 – а зупинка. Солонка. Нерозораний біоценоз балки із збереженням степової рослинності. 8 – а зупинка. Великі Озера (об’єкти народногосподарського призначення) 9 – а зупинка. Урочище «Панський маєток» . Віковічні дуби.
Історичні відомості про навколишнє середовище: Великі озера – село, центр сільської ради, лежить на лівому березі річки Льва (притока Ствиги), за сорок кілометрів від районного центру, за 38 км від залізничної станції Дубровиця. Село існувало ще в п’ятнадцятому столітті. У 1910 році майже повністю згоріло, внаслідок чого багато жителів розселилося по хуторах.
За останніми даними площа Нижнього озера – 0,3 км2, Верхнього озера – 0,47 км2. Озера розташовані на Поліській низовині, яка являє собою своєрідну природну область, що характеризується рядом особливостей. Такими особливостями є: - переважання низинного рельєфу, - наявність густої гідрографічної сітки із слабким врізанням і малими поперечними і поздовжніми схилами, - широким розвитком боліт і заболочених земель, - переважання між болотними масивами і в їх основі піщаних відкладів, - близьке залягання ґрунтових вод.
Тут унікальне поєднання болотних, озерних і лісових природних комплексів Західного Полісся. Проте в озері щорічно відмічається зниження рівня води, в тому числі й внаслідок інтенсивного рекреаційного використання. Озеро має суто поліський ландшафтний колорит, дуже мальовниче та по справжньому унікальне. Безпосередньо до озера підходять лісові й болотні масиви, що разом утворює єдиний гідрологічний комплекс.
Зупинка№4 Річка Льва Цей маршрут буде цікавим всім тим, хто забажає познайомитися з надзвичайно цікавим і мальовничим куточком Рівненського Полісся річки Льви. Недарма р. Льву, яка несе свої води по Дубровичинні, називають окрасою Полісся. Вона не схожа на інші річки Рівненщини. Її червонисто - темна вода, настояна на корінні дерев, то ледь помітно в'юниться в осоках, то клекоче -шумить на заводях.
Зупинка №5 Болотна місцевість із збереженням первинного природного стану. Переорано землю, переорано небо, Наче нам на цім світі вже нічого й не треба Ні трави, ні повітря, ні річок, ані квітів, Наче прагнемо разом на край степу злетіти. Загубили ми душі й розвіяли думи. Зупинися, людино, хоч на мить, і подумай...
Зупинка №5 Дороги заводять... на болото. Навколо — берези i сосни, пiд ногами — кущики журавлини серед пухких, високих мохiв сфагнумiв. Люди споконвiку користувалися сфагнумом — висушений, вiн здатний увiбрати води у 20 разiв бiльше, нiж важить сам. Ним досi заповнюють щiлини мiж колодами у зрубних будинках, а у вiйну партизани використовували його для перев’язування ран.
Зупинка №6. Ліс. Мисливські угіддя Рівненського природного заповідника. Природа! З дитячих років ми звикаємо до її чарівної краси. Любимо бувати в лісі, на полі. Дивимося на квіти, дерева. Радіємо спілкуванню з природою, милуємося її красою. Людина — частина природи. І саме природі ми зобов'язані своїм існуванням, своєю досконалістю й могутністю. Напевно, всі ми любимо природу. Але, мабуть, не всі замислюємося над тим, що природа — це наша домівка
Зупинка №7 Солонка. Нерозораний біоценоз балки із збереженням степової рослинності. Все задумано щедро в природі, Жити всьому у мирі і в згоді. Річка хай куди хоче тече, Пташеняті підставим плече. Як зрубаємо дерево — вмить Поспішаймо аж два посадить. Як асфальт — то не через калину, Джерельце хай не знає зупину. Полюбімо природу палко, Не топчімо ногами фіалку. Як розоремо світ оцей вщерть — Вирок нам без війни буде: смерть! Зупинімось — останній є шанс. Ця планета не тільки для нас!
Зупинка №9 Урочище «Панський маєток» . Віковічні дуби. На території села був панський маєток, панський парк, дерева з якого ще росли в 1960-х роках. У нашому селі можна побачити кілька таких «старожилів» – вікових дубів. Колись на північ від села з самого початку і далі вздовж Верхнього озера росли дубові гаї.