Цей матеріал можна використати на уроці розвитку зв'язного мовлення в 10 класі, коли учні складатимуть есе. Ви зможете нагадати, що таке есе, йго структуру та умови написання.
Актуалізація опорних знань Есе – невеликий за обсягом твір, що має довільну побудову, у якому автор висловлює власні думки та враження з конкретного приводу. Есе не претендує на вичерпну відповідь чи категоричну позицію відносно певної теми. Види есе: вільне(5-10хв.), формальне(20-45хв.), інформаційне, критичне, есе-дослідження, есе-аналіз (1-2стор.,800-100 слів).
Номер слайду 3
Пам’ятка написання есе Створюючи есе, ви: – вільно висловлюєте свою думку; – показуєте своє ставлення до того, про кого говорите; – не дотримуєтеся обов’язкової форми (вступу, основної частини, висновку); – не всебічно описуєте предмет чи подію; - можете лише частково, як у розмові, торкатися якихось питань; - можете висловлювати опірні міркування; – використовуєте образні вислови, порівняння; – на початку можете сказати про що йтиметься у його висловлюванні, про час, місце й особливості події, можете подати вислів, що виражає думку або викликає різне ставлення, можна почати прислів’ям, приказкою чи мудрим висловом. Продовження може бути схожим на оповідання, під час читання якого виникають особливі відчуття й напрошується важливий висновок. Останній абзац має завершувати думку. Речення можуть бути короткі й незавершені, питальні й окличні.
Номер слайду 4
Прочитайте та проаналізуйте запропоновані зразки есе 1. Минуло вже багато років з дня народження Тараса Шевченка, але в багатьох українських родинах є прикрашений рушником портрет Кобзаря. Жоден поет світу не зрівняється з ним у любові до рідного краю, до простої знедоленої людини. Чому саме він? Чому саме ми, українці, читаємо його поезію? «І на оновленій землі …» – линуть його слова. 2. Улітку на клумбах море квітів. Восени палають спілими ягодами шипшина, глід, барбарис, зеленіють сосни, ялини. Уздовж доріг тягнуться тополі. Багато будинків оточені туями. Як хочеться, щоб ця краса природи була вічною. Але людина часто губить природу. Чому ж так?..
Номер слайду 5
3. Коли чую слово «червоний» у моїй уяві постає широка долина, укрита маками. Яка краса! Я її бачила, коли їздила з батьками відпочивати до Одеси. Ви тільки уявіть: велика, безкрайня рівна місцина, уся устелена зеленим килимом трави. А посеред неї – яскравими плямами – маки, ніби йшов маляр із червоною фарбою і розхлюпував то там, то тут по дорозі. Дмухнув вітерець – і квіти почали розпускатись. - Доведіть, що подані тексти – есе.
Номер слайду 6
Творча робота. Пригадайте вислови народної мудрості. Оберіть серед них те, яке зрозуміліше для вас і найбільше подобається. Напишіть за цим висловом власне есе . Бажаю успіхів!
Номер слайду 7
Підказка для …(Сто раз відмір – один раз відріж)В усі часи людство поглиблювало своє розуміння світу через народні приказки, які стали невід’ємною частиною нашого культурного надбання. Однією з таких приказок є "Сто раз відмір - один раз відріж", яка несе в собі глибокий зміст та надає важливі настанови для життя. Ця приказка підкреслює важливість передумливості та ретельності у прийнятті рішень. Схоже на те, як ретельно вимірюється тканина перед тим, як вирізати її, в житті необхідно обдумувати свої вчинки. Спішне чи необдумане рішення може призвести до непередбачуваних наслідків. Приказка вчить нас уникати поспішання та прагнути до об’єктивного підходу в усіх справах. Перед кожним важливим вирішенням варто віддати належну увагу деталям та зважити всі "за" і "проти". Це допомагає уникнути необдуманих помилок і забезпечує ефективність у досягненні мети. З іншого боку, приказка вказує на важливість самоаналізу та самоконтролю. Людина повинна володіти навичками обдуманого та відповідального вибору, щоб досягти успіху в різних сферах життя. У світлі цієї народної мудрості стає очевидним, що наше життя — це неперервний процес вивчення та удосконалення. Приказка "Сто раз відмір - один раз відріж" стає нагадуванням про важливість терплячого та ретельного ставлення до свого життя та всіх його аспектів.