Презентація "Фасонне точіння.Оздоблення точених виробів. 8 клас

Про матеріал
Формування знань про фасонне точіння та оздоблення точених виробів.Практична робота.конструювання та виготовлення точеного виробу з деревини.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Фасонне точіння. Оздоблення точених виробів

Номер слайду 2

Точені дерев’яні вироби мають не лише циліндричну або конічну поверхню, а й фасонну, тобто поверхню складної форми (мал. 190). До фасонних елементів належать валики (уступи), жолобки (півкруглі канавки) та пояски.

Номер слайду 3

Уступи слід виконувати за допомогою мейселя. На проточеній заготовці мейселем розмічають уступ потрібної ширини та поглиблюють канавки (мал. 191, а). Після цього мейселем з обох боків знімають деревину рухами від середини до канавок (мал. 191, б, в). Обточують доти, доки валик не набуде потрібної форми (мал. 191, г).

Номер слайду 4

Якщо уступ закруглити з одного боку, то це буде піввалик (мал. 192, а), а якщо з обох боків, - валик (мал. 192, б). Багато деталей потребують закруглення торця. Цей прийом виконують косяком (мал. 193). При цьому стружку слід знімати серединою леза або його тупим кутом.

Номер слайду 5

Жолобки та пояски поряд виточують у такому порядку. Спершу позначають межі жолобка, виконують чорнове обточування півкруглим різцем -реєром (мал. 194, а). Потім до потрібного діаметра мейселем виточують пояски (мал. 194, б). Останнім кроком є чистове обточування реєром (мал. 194, в).

Номер слайду 6

Для отримання потрібних контурів на деталях, які виготовляються, застосовують і специфічні стамески. їх інколи виготовляють спеціально для конкретного виробу або потрібного контуру. Нижче наведено приклад виробу та стамесок, які використовуються для його виготовлення (мал. 195, а). Наприклад, для виготовлення дерев’яної кульки використовують стамески, які виготовляють під конкретний діаметр (мал. 195, б). Без спеціальних стамесок таку саму кулю можна виточити й мейселем, але для точного виготовлення необхідно зробити трафарет(шаблон), за допомогою якого можна виміряти правильність сферичної поверхні.

Номер слайду 7

Виточені на токарному верстаті вироби можна прикрасити або оздобити. Точені вироби спочатку оброблюють шліфуванням. Для цього шліфувальну шкурку прикріплюють до дерев’яної колодки клеєм або цвяхами (мал. 196, а). Колодку зі шкуркою притискують до деталі, що обертається, і переміщують уздовж неї швидкими зворотно-поступальними рухами. Щоб надати виробу привабливого вигляду й виділити текстуру, його полірують. Відполірувати виріб можна бруском твердішої деревини. Прийоми роботи такі самі, як і при шліфуванні. Виріб, виготовлений на токарному верстаті, можна прикрасити випаленими поясками. Для цього треба в потрібному місці мейселем зробити невеличкі проточки (мал. 196, б), а потім до них притиснути кромкою відрізок шпону (мал. 196, в). Через 4...5 с, коли з’явиться димок, шпон можна відвести від оброблюваної поверхні. Унаслідок тертя на поверхні виробу утвориться чорний випалений поясок.

Номер слайду 8

Під час виконання оздоблювальних робіт необхідно дотримуватися таких правил безпечної праці:1. Працювати з барвниками й розчинниками дуже обережно, не допускати їх потрапляння на відкриті частини тіла, особливо оберігати обличчя й очі.2. Наносити лак у спеціально відведених місцях, обладнаних вентиляцією.3. Руки перед лакуванням бажано змастити вазеліном, а після роботи витерти їх насухо чистою ганчіркою.4. У разі потрапляння лаку на шкіру помити руки з милом: якщо лак не змивається, змочити його нашатирним спиртом.5. Обробляти вироби шліфувальними шкурками обережно, щоб абразивні рештки не потрапили в очі.

Номер слайду 9

ПРАКТИЧНА РОБОТА. Конструювання та виготовлення токарного виробу з деревини. Обладнання та матеріали: банк ідей точених виробів, банк ідей малюнків для оздоблення; олівці, лінійка, циркуль, кутник, заготовки різних розмірів.

Номер слайду 10

Уважно розглянь малюнки виробів (банк ідей) (мал. 197), визнач, який виріб ти хотів би виготовити.2. Обгрунтуй свій вибір. Напиши призначення виробу, вимоги до виробу.3. Виконай декілька ескізів деталей виробу з урахуванням розмірів заготовок.4. Обери найвдаліший ескіз.5. Визнач спосіб оздоблення виробу. Добери малюнок для оздоблення або запропонуй свій.6. Запиши послідовність виготовлення виробу.

pptx
Додано
19 жовтня 2022
Переглядів
851
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку