Презентація "Форсована індустріалізація"

Про матеріал
Матеріал висвітлює тему розділу «Україна у складі тоталітарної імперії – Союзу Радянських Соціалістичних Республік» з історії України в 10 класі. Використовується під час вивчення теми "Форсована індустріалізація". Містить теоретичний матеріал і ментальну карту уроку.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Розділ: «Україна у складі тоталітарної імперії – Союзу Радянських Соціалістичних Республік»Форсована індустріалізація

Номер слайду 2

Поняття і терміни:Індустріаліза́ція в СРСР — комплекс заходів з прискореного розвитку промисловості, вжитих ВКП(б) у період з другої половини 1920-х до кінця 1930-х . Проголошена як партійний курс XIV з'їздом ВКП(б) (1925). Здійснювана, головним чином, за рахунок перекачування коштів із сільського господарства: спочатку завдяки «ножицям цін» на промислову і сільськогосподарську продукцію, а після важкої промисловості та військово-промислового комплексу. Соціалістичне змагання — форма трудового ентузіазму робітництва, намагання перевершити, перемогти когось у чому-небудь, домагаючись кращих, ніж в інших, результатів (показників). Стаха́новський рух — масовий робітничий рух за підвищення продуктивності праці, досягнення високих виробничих показників. П'ятирічка або п'ятирічний план — метод планування розвитку країн, що включає розробку цільових показників соціально-економічного розвитку на термін 5 років.

Номер слайду 3

Сталінська модернізація СРСРІндустріалізація колективізація«культурна революція»Сфера втілення: промисловість. Сфера втілення: сільське господарство. Сфера втілення: культура, духовне життя

Номер слайду 4

Причини згортання непу: Питання: пригадайте, що таке «неп»?Реформи в економіці не були доповнені реформами в політичній сфері;Не сформувались соціальні сили, які б могли виступити за збереження непу;Неп заважав планам Й. Сталіна встановити особисту необмежену владу.

Номер слайду 5

Мета індустріалізації:1 – забезпечення економічної самостійності СРСР в умовах капіталістичного оточення;2 – зміцнення обороноздатності країни;3 – створення матеріально-технічної бази для модернізації промисловості і сільського господарства;4 – зростання продуктивності праці;5 – підвищення матеріального добробуту трудящих.

Номер слайду 6

Джерела індустріалізації: Податки з населення. Перекачування коштів з легкої та харчової промисловості у важку індустрію. Внутрішні позики. Випуск паперових грошей, не забезпечених золотом. Збільшення обсягів продажу горілки. Збільшення вивозу за кордон лісу, хутра, хліба. Режим економії. Високий рівень експлуатації селянства, робітників та в`язнів ГУЛАГу.

Номер слайду 7

Труднощі індустріалізації: Проблема розвитку інфраструктури;Нестача коштів;Обмаль кваліфікованих кадрів;Застаріле обладнання;

Номер слайду 8

Етапи індустріалізації:1926 – жовтень 1928 – початок індустріалізації і підготовка до її прискорення.2. 1928 – 1932рр. – перша п`ятирічка, прискорений ривок у розвитку важкої промисловості.3. 1933 – 1937 рр. – друга п`ятирічка, подальший розвиток індустріалізації.4. 1938 – 1941 рр. - третя п`ятирічка, спад виробництва.

Номер слайду 9

Особливості індустріалізації в Україні: Інвестування у промисловість республіки значної частини загальносоюзних коштів. Побудова і реконструкція потужних промислових об`єктів. Нерівномірність процесу модернізації промислового потенціалу республіки. Виникнення нових галузей. Модернізація легкої та харчової промисловості значно відставала від важкої індустрії. Швидше, ніж в інших республіках СРСР, йшло витіснення приватного сектора в економіці.

Номер слайду 10

Підсумки індустріалізації: СРСР з аграрної країни перетворився на індустріально-аграрну. Зміцнення обороноздатності країни. Відбулись структурні зміни в промисловості (більшість стала складати важка індустрія). Швидко йшов процес урбанізації, формування робітничого класу. Було ліквідовано безробіття. Нерівномірне формування промислового потенціалу. Загострення житлової і продовольчої проблеми. Посилення експлуатації трудящих. Зниження життєвого рівня населення. Репресії проти технічної інтелігенції.

Номер слайду 11

Ментальна карта урокуІндустріалізація. Й. Сталін1926 Мета(для чого?)Самостійність;Обороноздатність;Модернізація промисловості;Продуктивність праці;Добробут. Джерела(звідки гроші?)Податки з населення;Кошти з легкої та харчової промисловості у важку;Державні облігації;Емісія;Продаж горілки;Експорт зерна, деревини, хутра;Режим економії;Експлуатація населеннятруднощі(чого не вистачало?)Інфраструктура;Кошти;Кадри. Обладнання підсумки(до чого привела?)Індустріально-аграрна країна (+);Обороноздатність(+);Перевага важкій індустрії (+);Урбанізація (+);Безробіття (-);Продовольча і житлолова проблема (+);Рівномірний розвиток промисловості (-);Експлуатація (+);Життєвий рівень (-);Репресії (+)П`ятирічки1928-1932 рр.1933-1937 рр.1938-1941 рр. УРСР(чим відрізнялася?)Значні інвестиції (+);Потужні промислові об`єкти (+);Рівномірність розвитку (-);Нові галузі (+);Витіснення приватного сектора (++)

pptx
Додано
31 жовтня
Переглядів
108
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку