Класицизм: філософське та естетичне підгрунтя, характерні ознаки. Класицизм (від лат. classicus — взірцевий, довершений, зразковий) —художній напрям, що виник у XVII столітті у Франції й набув поширення в країнах Європи до початку XIX століття, для якого характерними є громадянська тематика, суворе дотримання певних творчих норм і правил.
Номер слайду 2
Класицизм узяв за зразок, за еталон для наслідування мистецтво Давньої Греції і Давнього Риму, що й визначило його назву
Номер слайду 3
Причина виникнення: формування сильних монархічних держав, укріплення абсолютизму. Спершу він виникає у Франції на гребені піднесення французької нації, яка в другій половині віку стала наймогутнішою абсолютистською монархією Європи.
Естетичне підгрунтя:антична теорія поетики, зокрема «Поетика» Арістотеля
Номер слайду 6
Класицизм значну увагу приділяв теорії мистецтва, упродовж століття було створено досить багато трактатів із поетики класицизму. Найвідомішим серед них став віршований трактат Н. Буало «Поетичне мистецтво».
Номер слайду 7
Основні риси:1) Зображення героїв позитивних (зразок для наслідування) або негативних (моральний урок читачам).2) Дотримання в драматургії правила трьох єдностей: єдність дії (чітка композиція), єдність часу (один день), єдність місця (в одному місці).3) Підкреслення в образах героїв однієї риси характеру (честь, обов’язок, хоробрість, лицемірство, жадібність тощо).4) Конфлікт пристрасті (серця) і обов’язку (розуму) — розум перемагає.5)Поділ літературних жанрів на «високі» (ода, трагедія, епопея, героїчна поема; величава, урочиста мова), «середні» (наукові твори, елегії, сатири; загальновживана мова), «низькі» (комедія, пісні, листи в прозі, епіграми; розмовний стиль).
Номер слайду 8
6) зображення дійсності з позицій правдоподібності, значущість громадянської проблематики7) утвердження почуття обов’язку як головного8) об’єктивність розповіді9) повчання і виховання як одна з основних функцій
Номер слайду 9
Представники:
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Байкар Ж. де Лафонтен
Номер слайду 13
Творцем класичного напряму в живописі Франції став Нікола Пуссен (1594-1665). Живописні полотна Ф. Пуссена передають порядок, чіткість, гармонію, урівноваженість, піднесено-безпристрасну високу красу.
Номер слайду 14
Клод Лоррен був майстром пейзажу з ясними небесами, розлогими рівнинами, морем і горами, де домінує повітря, далечінь, глибина і світло (Акіс і Галатея, Тібр під Римом), це ніби персоніфікації “золотого віку”.
Номер слайду 15
Класицизм виявляє себе у французькій музиці, у творах композиторів Ж. Б. Люллі, Ф. Куперена, Ж. Ф. Рамо. Інструментальним творам і оперним аріям притаманні чіткість ритму, досконалість і ясність гармонічної мови, стрункість і пропорційність форми.
Номер слайду 16
Шедевром архітектури класицизму став пишний Версальський палац (Жюль Гардуен-Мансар) і парк (Андре Ленотр).