Лічба часу в історії первісної доби та стародавнього світу6 ВІ4
Номер слайду 2
Назвіть одиниці вимірювання історичного часу. Пригадайте, як визначається тривалість історичних подій, віддаленість їх одна від одної в часі. 3. Яка система літочислення є загальноприйнятою у світі?
Номер слайду 3
Визначення точних дат історичних подій має важливе значення для відтворення достовірної картини минулого. Оскільки більшість подій, що ми вивчатимемо, відбулися як до Різдва Христового, так і після нього, то під час лічби часу в історії стародавнього світу будемо дотримуватися ряду правил. Правило 1 У літочисленні роки позначають арабськими цифрами (76 р.), а століття і тисячоліття — римськими (V ст.). Правило 2 Відлік часу до Різдва Христового іде у зворотному порядку. Час початку подій матиме більше числове значення, ніж час їх завершення (персько-грецькі війни розпочалися в 500 р. до н. е., а завершилися в 449 р. до н. е.). Правило 3 Нульового року в літочисленні немає. Щоб дізнатися тривалість подій, що відбулися на межі ер, потрібно від загальної суми років відняти 1 рік (тривалість правління Октавіана Августа: (27 р. до н. е. + 14 р. н. е.) - 1 рік = 40 років). Правило 4 Століття розпочинається з 1-го року і завершується 100-м роком (1-100 р., 101-200 р. ... 2001-2100 р.). Так само й у тисячоліттях. Правило 5 Щоб правильно визначити століття, потрібно до числа, що позначає сотні, додати 1 (325 р.: 3 + 1 = IV ст.). Правило 6 У часі до Різдва Христового події першої половини століть/тисячоліть відбувалися раніше, але мають більше числове значення, ніж ті, що відбулися в 2-й половині століть/тисячоліть (1787 р. до н. е. — це 1-ша половина XVIII ст. до н. е.).
Номер слайду 4
ІСТОРИЧНА МАТЕМАТИКАХронологічні задачіРозв’яжіть хронологічні задачі, порядок дій під час лічби часу записуйте (працюйте в зошитах).1. Апіїв шлях — перший брукований шлях, що вів з Рима в Капую. Будівництво дороги розпочато у 312 р. до н. е. Скільки років тому відбулася ця подія?2. Гай Юлій Цезар провів реформу календаря в 46 р. до н. е. Юліанський календар у 1582 р. н. е. було замінено григоріанським. Скільки років діяв юліанський календар?3. Оперуючи знайденою інформацією про час створення історичних пам’яток (піраміди Хеопса й монети скіфського царя Атея), доповніть і розв’яжіть задачу на лічбу часу.
Номер слайду 5
Мінітурнір «Найкращі знавці хронології»Об’єднайтеся в групи, складіть власні задачі на лічбу часу на основі інформації про зображені історичні пам’ятки й монету. Для виконання завдання також використовуйте будь-які інші відомі вам історичні події. Запропонуйте розв’язати придуману вами задачу однокласникам/однокласницям. Колізей — пам’ятка архітектури Давнього Риму (80 р. н. е.)Стоунхендж — кам’яна споруда на півдні Англії (3000 р. до н. е.)Ювілейна монета номіналом 5 гривень «Білгород-Дністровський», присвячена 2500-річчю міста (введена в обіг у 2000 р.)
Номер слайду 6
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯI. Знаю й систематизую нову інформацію. Самооцінювання. Оцініть свої успіхи в опануванні теми «Лічба часу в історії первісної доби та стародавнього світу». Дайте відповіді на запитання. II. Обговоріть . Хронологічні перетворення. Виконайте завдання з історичними датами, згаданими в історичних задачах і мінітурнірі: перетворіть запис дат із років у століття або зі століть у роки.
Номер слайду 7
III. Мислю творчо. Розгадайте творчий задум коміксу. Який вибір зробить давньогрецький історик Геродот? Обґрунтуйте вашу думку. Яку роль у вивченні історії відіграє обраний Геродотом предмет?Комікс (від англ. comic — комедійний, комічний, смішний) — послідовність малюнків, зазвичай з короткими текстами, які створюють певну зв’язну розповідь. Комікси ще називають «мальованою історією» або «розповіддю в картинках». Ці твори поєднують риси літератури й образотворчого мистецтва.