Матеріал презентації допоможе вчителю ефективно провести урок на тему: "Ліна Костенко. Історико-фольклорна основа історичного роману у віршах «Маруся Чурай». Особливості сюжету та композиції твору."
Ця дівчина не просто так, Маруся. Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа. Ліна Костенко Тема: Ліна Костенко. Історико-фольклорна основа історичного роману у віршах «Маруся Чурай». Особливості сюжету та композиції твору. Презентацію створила викладачка Мовчан О.М. ДНЗ «Василівський професійний ліцей»
Номер слайду 2
1. Зрозуміти, чому Ліна Костенко звернулася у своєму творі до образу народної героїні Марусі Чурай? 2. Творчо осмислити сюжет роману у віршах «Маруся Чурай». 3. Удосконалювати вміння аналізувати художній твір 4. Креативно, логічно мислити. 5. Навчитися отримувати естетичну насолоду від читання зразкових творів. Наша мета:
Номер слайду 3
Історія створення твору «Маруся Чурай» У 1979 році Ліна Костенко написала історичний роман у віршах «Маруся Чурай». Його шлях до читачів був нелегким. Рецензенти звинувачували поетесу в тому, що вона насмілилася у творі звеличити історичні постаті, які боролися за українську державність. Вихід роману був під загрозою, та все ж був випущений у 1979 році восьмитисячним тиражем, а через три роки стотисячним – і розійшовся блискавично.
Номер слайду 4
Заглядаємо у словник! Жанр твору “Маруся Чурай” – історичний роман у віршах Роман у віршах — різновид змішаного жанру, що поєднує багатоплановість, епічні принципи розповіді з суб'єктивністю, притаманною ліричним творам.
Номер слайду 5
Чому роман історичний? у романі присутні історичні особи, зокрема гетьман Богдан Хмельницький, Іван Іскра, Дмитро Вишневецький (Байда), полтавський полковник Мартин Пушкар. сюжетною канвою роману є реальна епоха Хмельниччини.
Номер слайду 6
Фольклорна основа роману В основу свого твору Ліна Костенко поклала відому баладу «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці», авторство якої приписують легендарній народній поетесі Марусі Чурай. Хто ж вона: конкретна особистість чи дівчина з легенди?
Номер слайду 7
Хто така Маруся Чурай? Історична довідка. Мару́ся Чура́й (1625–1653, прожила всього 28 р.) — напівлегендарна українська народна співачка та поетеса часів Хмельниччини, дочка полкового осавула Григорія Чурая. Їй приписують авторство низки відомих у народі пісень. За переказами, жила в Полтаві, мала трагічне та нещасливе кохання до козака Гриця Бобренка, який її зрадив.
Номер слайду 8
Чому Ліна Костенко звернулася у своєму творі до образу легендарної співачки? Ліна Костенко через образ Марусі Чурай намагається по-новому осмилити роль творчої людини, піснетворки у суспільстві. Багато митців використали у своїй творчості сюжет пісні "Ой не ходи, Грицю» ( М.Старицький, В.Самійленко, С. Руданський, О. Кобилянська, інші)
Номер слайду 9
Пам'ятник Марусі Чурай у Полтаві
Номер слайду 10
Яку ж роль відігравали пісні Марусі Чурай за часів козацьких походів?
Номер слайду 11
Особливості твору «Маруся Чурай» Композиція : роман складається з 9 розділів
Номер слайду 12
Сюжет роману Твір має три сюжетні лінії: -багатостраждальна українська історія з її трагічною героїкою; -кохання дівчини-козачки Марусі Чурай; -роздум про місію слова, поезії в людському житті загалом і в українській долі зокрема.
Номер слайду 13
Згадуємо зміст роману! Вікторина за змістом твору "Маруся Чурай" Л.Костенко https://learningapps.org/20816170
Номер слайду 14
Тема роману: зображення нещасливого кохання Марусі та Грицька в поєднанні з широкою картиною життя України XVІІ століття. Ідея: незнищенність українського народу, глибока віра у його духовну силу і могутність. Герої: Маруся, Грицько Бобренко, полковий обозний Іван Іскра, Мартин Пушкар, козак Лесько Черкес, Галя Вашняківна. Нотатки у конспекті!
Номер слайду 15
«Коло думок» Цінність роману «Маруся Чурай» полягає в тому, що…. Мені запам’яталися такі епізоди твору…
Номер слайду 16
Три століття віддаляють піснетворку Марусю Чурай від поетеси Ліни Костенко. Але скільки спільного мають ці незвичайні жінки, для яких слово було і є «духовним мечем». Митець і суспільство