Метано́л (метиловий спирт, деревний спирт, карбінол, метилгідрат, гідроксид метилу) - CH3 OH, найпростіший одноатомний спирт, безбарвна отруйна рідина. Метанол - це перший представник гомологічного ряду одноатомних спиртів.
Номер слайду 3
З повітрям в об'ємних концентраціях 6,72-36,5% утворює вибухонебезпечні суміші (температура спалаху 15,6 ° C). Метанол змішується в будь-яких співвідношеннях з водою і більшістю органічних розчинників
Номер слайду 4
Історія. Метанол був вперше виявлений Боулем в 1661 році в продуктах сухої перегонки деревини. Через два століття, в 1834 році, його виділили в чистому вигляді Думас і Пелігот. Тоді ж була встановлена хімічна формула метанолу. У 1857 році Бертло отримав метанол омиленням метилхлориду.
Номер слайду 5
Одержання Відомо кілька способів отримання метанолу: суха перегонка деревини і лігніну, термічний розклад солей мурашиної кислоти, синтез з метану через метилхлорид з подальшим омиленням, неповне окислення метану і отримання з синтез-газу.
Номер слайду 6
Сучасний промисловий спосіб отримання - каталітичний синтез з оксиду вуглецю (II) (CO) і водню (2 H2) при наступних умовах:температура — 250 °C,тиск — 7 МПа (= 70 атм = 70 Бар = 71,38 кгс/см²),каталізатор — суміш Zn. O (оксид цинку) та Cu. O (оксид міді(II)):
Номер слайду 7
Використання В органічній хімії метанол використовується, як розчинник. Метанол використовується в газовій промисловості для боротьби з утворенням гідратів (через низьку температуру замерзання і гарну розчинність). В органічному синтезі метанол застосовують для випуску формальдегіду, формаліну, оцтової кислоти і ряду ефірів (наприклад, МТБЕ і ДМЕ), ізопрену та ін.
Номер слайду 8
Завдяки високому октановому числу, що дозволяє збільшити ступінь стиснення до 16 і більшою на 20% енергетичної потужністю заряду на основі метанолу і повітря, метанол використовується для заправки гоночних мотоциклів і автомобілів. Метанол горить в повітряному середовищі, і при його окисленні утворюється двоокис вуглецю і вода:
Номер слайду 9
Фізичні властивостіТемпература кипіння 64,7°. Теплота згоряння дорівнює 170,6, Теплота утворення 61,4 (Штоман, Клебер и Лангбейн).
Номер слайду 10
Метанол змішується в усіх відношеннях з водою, етиловим спиртом і ефіром; при змішуванні з водою відбувається стиснення і розігрівання. Горить синюватим полум'ям. Подібно етилового спирту - сильний розчинник, внаслідок чого в багатьох випадках може заміняти етиловий спирт.
Номер слайду 11
Безводний метанол, розчиняючи невелику кількість мідного купоросу, набуває блакитно-зелене забарвлення, тому мідним купоросом можна користуватися для відкриття слідів води в метанолі; але він не розчиняє Cu. SO4.7 H2 O (Клепль).
Номер слайду 12
Метанол (на відміну від етанолу) з водою не утворює азеотропної суміші, в результаті чого суміші вода-метанол може бути розділена ректифікаційною перегонкою.