Презентація. Мовознавча гра "Пошуки мовних скарбів"

Про матеріал
Захід до Дня української писемності та мови. Гра з головними героями та сюжетом. Діти виконують цікаві завдання, щоб подолати перешкоди та досягти мети. Під час подорожі дізнаються про представників української демонології.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Мовознавча гра «Пошуки мовних скарбів»

Номер слайду 3

Любі п’ятикласники! Запрошую вас взяти участь у мовознавчій грі «Пошуки мовних скарбів». Але зачекайте… Мені прийшло повідомлення. Думаю, вам варто його почитати.

Номер слайду 4

Добридень! Я Мова. Мені потрібна ваша допомога. Зла Мара викрала з моєї пам’яті важливу інформацію. Її потрібно повернути якнайшвидше. Я дізналася, що це зможуть зробити двоє дітей: Мілена і Марат.

Номер слайду 5

Мілено, Марате, ви моя остання надія! Мара дуже підступна. Чинитиме перешкоди, аби до неї не дісталися. Сподіваюся на вашу допомогу.

Номер слайду 6

У віртуальний світ дітей не пускають. Там зможуть перебувати лише ваші аватари. Познайомтесь. Вони мають ваші імена.

Номер слайду 7

У дорозі вам допоможе чарівна торбина, яка даватиме підказки. Нехай щастить!

Номер слайду 8

Марате, Мілено, пропоную зібрати команди з ваших друзів, які будуть вам допомагати долати перешкоди. Спілкуватися можна в чаті. З’ясуємо, чия команда швидше дістанеться до Мари.

Номер слайду 9

Ми біля поля. Хто це причаївся в пшениці?

Номер слайду 10

Попросимо допомоги в торбини. Польовик. Польовий дух, охоронець польової межі. Його уявляють у вигляді старого діда, інколи – чоловіка з великими зубами, телячими вухами й маленькими ріжками. Вважалося, що польовик ховається в колоссі й може розгніватися на женців, якщо його потурбувати. Щоб догодити польовому духові, на ниві залишали пасно незжатого збіжжя й закручували його.

Номер слайду 11

Торбино, що потрібно зробити, щоб польовик пропустив нас?

Номер слайду 12

Завдання «Гостре око»Скільки слів у кожному рядку? БЕЗТЕРПІННЯНЕМАУМІННЯ. РОЗУМНИЙУЧИТЬДУРНИЙПОВЧАЄ.

Номер слайду 13

Дякую, торбино! Завдання виконано – польовик пропав.

Номер слайду 14

Ми опинилися в лісі. Як тут моторошно. Чому мені здається, що за нами хтось спостерігає?

Номер слайду 15

Так і є…Торбино, допоможи, будь ласка!

Номер слайду 16

Вовкулака. Людина-перевертень, що має надприродну здатність перевтілюватися на вовка. Бувають вроджені й обернені, тобто зачаровані, вони стають такими через відьомські й ворожбитські чари. Вроджені вовкулаки все життя проводили в сім'ї, як звичайні люди, а вночі, перетворившись на вовків, винищували худобу.

Номер слайду 17

Вовкулака. Людина-перевертень, що має надприродну здатність перевтілюватися на вовка. Бувають вроджені й обернені, тобто зачаровані, вони стають такими через відьомські й ворожбитські чари. Вроджені вовкулаки все життя проводили в сім'ї, як звичайні люди, а вночі, перетворившись на вовків, винищували худобу. Щоб позбутися вовкулаки, нам потрібно виконати якесь завдання?

Номер слайду 18

Завдання «Лінгвістичне»З кожного слова утвори нове слово, переставляючи букви. Кіно тілоручка сосна ласка. Метафаршмарш газон маяк

Номер слайду 19

Нарешті ця потвора зникла. Мерщій звідси!

Номер слайду 20

Це хутір. А перед нами відьма!А я її не боюся, бо вона патріотично налаштована!

Номер слайду 21

Торбино, потрібна твоя підказка.

Номер слайду 22

Відьма. За народним повір’ям – жінка, яка, знаючись з "нечистою силою", завдає людям шкоди; чаклунка.

Номер слайду 23

Завдання «Розгадай ребус» ВІ 3 ЛА ПІ 2 Л 100 ЛЯРС 3 Ж ТІ 100 С 3 БОК

Номер слайду 24

Шлях вільний. Торбино, дякую за допомогу!

Номер слайду 25

Я так не думаю. Подивись-но на мармизи, що виглядають зі скрині. Ми в хаті. Здається, нічого незвичайного.

Номер слайду 26

Торбино, потрібна допомога. Ой лишенько! Що воно таке?

Номер слайду 27

ЗлидніШкідники життя, які приносять у дім нещастя. Це маленькі, заморені бридкі подоби, завжди в лахмітті, із вічним виразом гризького голоду на обличчі. Туляться в кутку за піччю, постійно голодні. Зазвичай поселяються в оселі, яку полишив домовик і решта хатніх духів.

Номер слайду 28

ЗлидніШкідники життя, які приносять у дім нещастя. Це маленькі, заморені бридкі подоби, завжди в лахмітті, з вічним виразом гризького голоду на обличчі. Туляться в кутку за піччю, постійно голодні. Зазвичай поселяються в оселі, яку полишив домовик і решта хатніх духів.

Номер слайду 29

Завдання «Перекладач»Потрібно перекласти подані слова українською мовою і заповнити горизонтальні клітинки. Скамья. Баня. Ссора. Звено. Мешок. Цепь. Лакомство. Водяная лилия. Ласковый. Занавес в театре. Веснушки.

Номер слайду 30

Дякую, торбино! Рушаймо далі. Ну й бридота!

Номер слайду 31

Ой-ой-ой! Дякую! Мілено, обережно! Ще крок – і ти опинишся в болоті!

Номер слайду 32

Поглянь! У болоті щось ворушиться!Що воно, на лихо? Торбино, рятуй нас!

Номер слайду 33

Водяник. Персонаж народної демонології, дух річок, озер, криниць, уособлення небезпечної водяної стихії. Його уявляють у вигляді вкритого водоростями дідуся з довгою бородою та риб'ячим хвостом. Він є старшим над русалками або їхнім дідусем. Водяник не любить п'яниць і може їх покарати.

Номер слайду 34

Завдання «Шифрувальник»Дізнайтеся, що написано в цій грамоті. Зібрати літери в слова вам допоможуть чарівні стрілочки.

Номер слайду 35

А натомість диви, яке страшидло вилізло!!!Водяник зник!

Номер слайду 36

Шишига. Маленький горбатий злий дух, що має величезного живота, кордубаті холодні руки. Мешкає в очеретах біля боліт, дрібних річечок та інших водойм. Любить сутінки, накидається на запізнілого одинокого перехожого й тягне його у воду.

Номер слайду 37

Ой торбино, рятуй, бо затягне нас у болото!Шишига. Маленький горбатий злий дух, що має величезного живота, кордубаті холодні руки. Мешкає в очеретах біля боліт, дрібних річечок та інших водойм. Любить сутінки, накидається на запізнілого одинокого перехожого й тягне його у воду.

Номер слайду 38

Завдання «Словникар»За 1 хвилину утворіть якомога більше нових слів з літер слова «Милозвучність».

Номер слайду 39

Моторошне місце! Холод пробирає до кісток. Щось мені підказує, що це і є Мара. Правильно думаєш, слабка людино. Таки дісталися до мене, посланці Мови. Але так просто я вам нічого не віддам!

Номер слайду 40

МАРЕНА, МАРАСувора й неприступна богиня, яка гасить вогонь і життя, вистужує землю й серце; непорушна вода, яка в природі наповнює простір у вигляді снігу, льоду, мертвої маси. Це богиня царства мертвих, ночі, страшних сновидінь, хвороб та смерті. Вона сіє між людьми чвари й недуги. Володіння Марени знаходяться за чорною річкою Смородиною, за калиновим мостом, що розділяє світ людей і царство смерті. Навесні наші предки робили опудало Мари й спалювали його або топили у воді: це символізувало перемогу життя над смертю, щоб могутня сила води давала життя всьому живому на землі.

Номер слайду 41

Можете більше не сподіватися на чарівну торбину. Вона вам нічим не допоможе. Будете виконувати моє завдання. Я заховала в словах те, що забрала з пам’яті Мови. Відгадаєте – забирайте. Ні, то начувайтесь!

Номер слайду 42

Завдання «Ерудит»Відгадай за назвами предмети. 1. Підземна міська залізниця.2. Передня частина голови, на якій розташовується ніс, очі, рот. 3. Купа дров або хмизу, які горять. 4. Смолиста маса, якою заливають дороги й тротуари. 5. Людина, яка добровільно дає свою кров для переливання.6. Постанова, розпорядження найвищого органу влади або глави держави, що має силу закону.7. Короткі штани.8. Установа, у якій виготовляють і продають ліки. 9. Інструмент для різання, стриження, що складається з двох навхрест з'єднаних ножів з ручками у вигляді кілець. 10. Скляний ящик з водою для риб. 11. Страва з дрібних шматочків м'яса або риби з овочами й підливою.12. Оптичний прилад з двох скелець на дужках.13. Літній будинок для відпочинку за містом.14. Кілька коней, запряжених разом.

Номер слайду 43

Завдання «Ерудит»Відгадай за назвами предмети. 1. Метро. 8. Аптека. 2. Обличчя. 9. Ножиці. 3. Вогнище. 10. Акваріум. 4. Асфальт. 11. Рагу. 5. Донор. 12. Окуляри. 6. Указ. 13. Дача. 7. Шорти. 14. Упряжка. Марате, як ти думаєш, як Мара могла заховати у відгадках те, що забрала з пам’яті Мови? Пропоную прочитати як акровірш.

Номер слайду 44

Здогадалися!!!Забирайте й самі забирайтеся!

Номер слайду 45

Дякую вам, Марате та Мілено! Ви сміливі та ерудовані. Тепер знову в моїй пам’яті…

Номер слайду 46

Мова – душа народу. В. Сосюра

Номер слайду 47

Як ви можете пояснити слова В. Сосюри.

Номер слайду 48

Діти, ось і закінчилася наша гра. Переможцем стала команда, яка набрала найбільше балів за виконані завдання. Поділіться враженнями від гри.

Номер слайду 49

pptx
Додано
20 жовтня
Переглядів
233
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку