Особливості виховання по типу темпераменту (за практикою Н.Холоденко) Підготувала: практичний психолог Зіньківського опорного ліцею №1 Зіньківської міської ради Алфьорова Л.М.
Номер слайду 2
Виховання без врахування типу темпераменту дитини є неправильним!! і може привести до ДЕГРАДАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ
Номер слайду 3
Все залежить від батьків! Діти відображають те, як ми на них впливаємо Стандартні «дідівські методи» сьогодні уже не мають місця Діти, яких часто наказують в дитинстві, як правило, у майбутньому стають тими, які мають проблеми із залежністю З 3-4 років починає формуватися тип темпераменту під впливом нашого виховання.
Номер слайду 4
Існують 2 поняття: характер і темперамент. У чому різниця між ними?
Номер слайду 5
Темперамент – це те, що нам дано від природи, це вродженість, наш тип нервової системи і ніхто його не вибирає. Характер – це виховання, процес спілкування з дитиною, який допомагає компенсувати недоліки темпераменту.
Номер слайду 6
* Сангвінік * Меланхолік * Флегматик * Холерик
Номер слайду 7
Реакції дітей залежать від їхнього типу темпераменту Риси темпераменту найбільш чітко проявляються до 5-6 років! ФАКТ!!! У чистому вигляді типи темпераменту зустрічаються вкрай рідко, зазвичай, у кожної дитини можна знайти прояви двох-трьох темпераментів, при цьому найчастіше один з них буде помітно домінувати над іншими.
Номер слайду 8
Зверніть увагу на критерій сну!!!! Пробудження і засипання дитини є показником її типу темпераменту , бо це відображає те, як працює тип нервової системи.
Номер слайду 9
Сангвінік (найбільш непроблемні діти, рухливі, з хорошим настроєм, але є деякі нюанси) Помилки: Вірити на слово не треба (такі діти є хитренькими) Надмірна похвала, обережно (можлива поява зіркової хвороби) Правила: Домагатися виконання завдань (спокійно, але вимогливо) Заохочувати робити ще краще
Номер слайду 10
Меланхолік (ознаки: чутливість, швидке виснажування, схильні до суїцидальної поведінки…) Помилки: Карати за неуспішність Присоромлювати при інших дітях і порівнювати Правила: Ставити прості задачі (н-д, почистити зуби у ванній кімнаті…) Говорити слова підтримки ОБОВЯЗКОВО!!!
Номер слайду 11
Флегматик (беземоційні, повільно говорять, сплять близько 11-12 годин, слова для них є шумом, також потребують допомоги в адаптації, не завжди реагують на звернення до них) Помилки: Намагання на словах пояснити те, що від дитини вимагається Пасивно проводити час з дитиною Правила: Демонструвати дії на власному прикладі Заохочувати до спілкування з оточуючими людьми
Номер слайду 12
Холерик Особливо важливо виховувати правильно, інакше у майбутньому це приведе до асоціальної поведінки - порушення законів і порядку!!! Помилки: Проявляти агресію до дитини(для неї це виклик) Надмірно опікуватися Правила: Поводитися урівноважено з такими дітьми, можна спробувати сказати щось пошепки Встановлювати свої правила. Для холерика важливі попередні домовленості!
Номер слайду 13
Використані джерела https://kholodenko.net/uk/2020/01/08/iakym-ie-vash-temperament/ https://www.youtube.com/watch?v=v4g5TB60otk