Презентація "Односкладні речення. Означено-особові речення"

Про матеріал
Презентація до уроку української мови у 8 класі "Односкладні речення. Означено-особові речення".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Односкладні речення. Означено-особові речення. Система уроків учителя Носівського ліцею №1 Кузьменко Н. М.

Номер слайду 2

Це потрібно…знати:які речення називаються односкладними;яку роль виконують односкладні речення в мовленнівміти:виділяти односкладні речення з-поміж інших видів речень;визначати їх види ;конструювати односкладні речення;використовувати їх в усному та писемному мовленні

Номер слайду 3

Гра “Так чи ні” 1. Речення виражає закінчену думку. 2. За метою висловлювання речення поділяються на розповідні й окличні. 3. За емоційним забарвленням речення поділяються на окличні й неокличні. 4. За будовою речення поділяють на прості й складні. 5. Складні речення мають дві або кілька граматичних основ. 6. Спонукальне речення містить питання. 7. За наявністю другорядних членів речення поділяються на ускладнені та неускладнені. 8. Поширене речення має тільки підмет і присудок. 9. Прості речення можуть бути односкладні та двоскладні. 10. Двоскладні речення мають тільки один головний член речення.

Номер слайду 4

Лінгвістичне спостереження. Я виходжу з лісу й незабаром попадаю на берег ріки. Довго не можу я відвести погляд від неї. І ось тепер я стою перед рікою й дивлюся на неї. Виходжу з лісу й незабаром попадаю на берег ріки. Довго не можу відвести погляд від неї. І ось тепер стою перед рікою й дивлюся на неї. Визначте в реченнях граматичні основи. Як називаються речення з одним головним членом?Чим виражений присудок у кожному реченні?Чим відрізняються речення в першому і другому текстах?

Номер слайду 5

Порівняльна діаграма Венна. Односкладні речення. Двоскладні речення. Граматична основа складається з 1 головного члена: або у формі підмета, або у формі присудка. Мають граматичну основу. Можуть бути поширеними абонепоширеними. Граматична основа складається з 2 головних членів речення: підмета і присудка.

Номер слайду 6

Види односкладних речень. Дієслівні (з головним членом у формі присудка)Називні (з головним членом у формі підмета, який стверджує наявність предметів чи явищ)Пекучий день… Лісів солодка млява… (Л. Костенко). Означено – особові (головний член означає дію, яку виконує конкретна особа). Любіть травинку і тваринку, і сонце завтрашнього дня (Л. Костенко). Неозначено – особові (головний член означає дію, яку виконує невизначена особа). Мене везуть у царство трав, річок і таємничих озер  (О. Довженко). Узагальнено – особові (головний член означає дію, яка стосується будь – якої особи)Здобудемо освіту — побачим більше світу. (Нар. творч.)Безособові (головний член означає дію, яка не має виконавця). Аж морозом  сипнуло поза спиною. (Панас Мирний)

Номер слайду 7

Творче спостереження з елементами аналізу Записати речення, визначити спосіб, час, особу й число дієслів. Сьогодні йду на концерт.(Дійсний, теперішній, І ос. одн.) Діти, приходьте на гурток народознавства.(Наказовий, ІІ ос. мн.) З чого розпочнемо наше заняття? (Дійсний, майбутній, І ос. мн.)

Номер слайду 8

Робота із підручником «Українська мов໧20, с. 142.

Номер слайду 9

Присудок означено-особового реченнядієсловаІ-ІІ особиодн. і множ.дійсн. спос.тепер. часудієсловаІ-ІІ особиодн. і множ.дійсн. спос.майбут. часудієслованаказовогоспособу

Номер слайду 10

Дослідження-моделювання. На основі поданих речень утворити односкладні означено-особові речення, у яких головний член мав би різне морфологічне вираження.1. Передусім (викликати) в іншої особи палке бажання спілкуватися.2. Ніколи (не брати) більше, як треба. 3. (Прагнути) пізнати таємниці творчості.

Номер слайду 11

Лінгво-стилістичний аналіз висловлювання. Прочитайте поезію В. Симоненка, визначіть, яку стилістичну функцію виконують односкладні означено-особові речення. Кривлякам. Не вигадуйте муки і драми,Не видавлюйте з себе сліз. Правді в очі дивіться прямо,Не відводьте погляду вниз. Не вимучуйте з себе сміху,Коли серце стогне від мук,Не благайте у долі лиха,Коли щастя іде до рук. Будьте схожі самі на себе - Чи розумні, чи просто дурні. Будьте чортом чи ангелом з неба,Та не будьте штучні й смішні.

Номер слайду 12

НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯСьогодні на уроці ми дізналися…Сьогодні на уроці ми навчилися…Було легко…Було складно…Мені потрібно …

Номер слайду 13

Пояснення домашнього завдання. Підручник, §20, с. 142,вправа 237– переписати речення, уставити пропущені букви й розділові знаки, підкреслити УСІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Підлужна Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
20 березня 2023
Переглядів
3405
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку