Тематичні питання: Вимоги охорони праці, організація робочого місця продавця відділу швейних товарів. Класифікація швейних товарів. Характеристика швейних товарів. Споживчі властивості швейних товарів. Визначення розмірних показників одягу. Розміщення і викладка швейних товарів. Розшифровка маркувальних позначень , символів догляду за швейними товарами.
Вимоги охорони праці, організація робочого місця продавця відділу швейних товарів. Основні небезпечні та шкідливі фактори, які діють на продавця: незадовільні метрологічні умови в виробничих приміщеннях; недостатня освітленість робочої зони; протяги; недостатні або перебільшені швидкість і вологість повітря робочої зони; ураження електричним струмом. Робочі місця продавців повинні оснащатися необхідним обладнанням і інвентарем у відповідності з нормами технічного оснащення торгових об`єктів. Робоче місце продавця необхідно розміщувати з урахуванням найбільш зручного зв`язку з підсобними приміщеннями. Робочий запас товару повинен розміщуватись на прилавку і за продавцем в середній частині пристінного обладнання в радіусі зони максимальної досяжності (на рівні від 0,5 до 0,8 м від підлоги і від 1,5 до 1,65 м по ширині).
Вимоги безпеки перед початком роботи. Одягти форму або спеціальний одяг. Волосся прибрати під головний убір. Звільнити робоче місце від тари та інших непотрібних речей, які не використовуються під час роботи. Перевірити достатність освітлення робочої зони. Перевірити наявність, справність та стійкість дерев`яної решітки, стан підлоги, стан повітря робочої зони. Розмістити товар, інвентар таким чином, щоб забезпечувалась зручність в роботі, запобігались зайві переходи, рухи. Перевірити, щоб обладнання, яке живиться від електромережі, мало справне захисне заземлення. До початку роботи продавець повинен перевірити своє робоче місце, справність торгово-технологічного обладнання, інвентарю і пристроїв, за наявності пошкоджень або несправності повідомити керівника робіт. Робоче місце повинно утримуватись в чистоті, захаращення робочих місць і проходів не допускається.
Вимоги безпеки під час виконання роботи Для зняття товару з верхніх полиць необхідно користуватись приставними драбинами, які мають пристосування проти ковзання. Дзеркала, які знаходяться в торгівельному залі і примірочних кабінах, повинні бути надійно закріплені. Штанги, з яких складаються примірочні, повинні бути міцно закріплені. Підставки під праски повинні знаходитись на одному рівні із столами і мати з трьох боків бортики. Столи для прасування швейних виробів повинні бути оббиті сукном чи повстю. Забороняється прасувати одяг електропрасками безпосередньо в торгових залах та на складах (для цього повинно бути виділено спеціально обладнане приміщення). Вимоги охорони праці після закінчення роботи. Привести своє робоче місце в порядок. Переконатися в тому, що штепсельні вилки всіх електроприладів вийняті з розеток. Переконатися в протипожежному стані приміщення, включити сигналізацію. Вимити руки і обличчя теплою водою з милом.
4. Споживчі властивості швейних товарів:• відповідність ергономічним вимогам;• естетичність;• надійність. Ергономічні властивості визначаються особливостями людини і характеристиками середовища. Найважливішими є антропометричні, гігієнічні та психофізичні вимоги. Естетичні властивості одягу припускають відповідність виробу соціальним потребам, що склалися у стильовому напрямі і моді. Стиль – історично сформована стійка спільність системи формальних засобів і прийомів художньої виразності. Основою сучасного стиля є загальноєвропейський. Провідні ознаки такого стилю – гранична доцільність, чистота, ясність , чіткість і досконалість форм і ліній. Мода – тимчасова спільність засобів художньої виразності. Мода в одязі – це нетривале панування тих чи інших смаків, що виявляються в зовнішніх формах. Надійність – це здатність одягу задовольняти матеріальні і нематеріальні потреби в часі, відповідаючи вимогам довговічності, ремонтоздатності і збереження.
5. Визначення розмірних показників одягу. В Україні прийнято, що ключем до визначення розміру жіночого одягу є нaпівобхват грудей. Напівобхват грудей і є ваш розмір у вітчизняній системі. Для зняття цієї мірки слід скористатись допомогою іншої особи. Сантиметрова стрічка повинна проходити горизонтально навколо тулуба через виступаючі точки грудей. До того ж, необхідно поміряти такі три параметри: обхват грудей, обхват талії та обхват бедер. Можливо, брюки або спідниця матимуть розмір, що відрізняється від розміру блузки або жакета.