Здорове харчування → забезпечує нормальний розвиток і життєдіяльність людини,→ сприяє профілактиці захворювань. Воно передбачає, що в організм регулярно, → в необхідній кількості→ та оптимальних співвідношеннях надходять усі необхідні йому поживні речовини → білки, вуглеводи, жири, вода, мінеральні речовини і вітаміни. Харчування і здоров’я Харчування і здоров’я
* Поживні речовини, → які надходять в організм з їжею, виконують багато важливих функцій. * Одна з них → енергетична. * Лише для підтримання дихання та інших функцій→ організм підлітка щодоби потребує 1300-1500 ккал. * Помірна активність→ збільшує потребу приблизно на 1000 ккал, → інтенсивні заняття спортом — у 1,5-2 рази.
Інші важливі функції поживних речовин — → захисна і → відновлювальна. Наш організм постійно протистоїть безлічі шкідливих чинників: → стресам, → забрудненням, → інфекціям. Речовини, що надходять з їжею, → допомагають організмові долати негативні впливи → і дають сили та матеріал для відновлення і росту.
Принципи здорового харчування. Здорове харчування передбачає дотримання наведених нижче правил та принципів.1. Харчуватися регулярно — означає вживати їжу→ 5-6 разів на день з інтервалом 2-3 години. * Регулярне харчування → покращує обмін речовин, → позитивно позначається на роботі системи травлення → і може сприяти зниженню ваги.
* Прості вуглеводи → швидко засвоюються організмом → є найкращим джерелом енергії тоді,→ коли треба швидко втамувати голод або подолати втому (наприклад, після тренування). * Вони містяться → в цукрі, меду, фруктах і овочах, соках і напоях. * Але не слід захоплюватися → солодощами, оскільки, крім вуглеводів, вони не містять інших корисних речовин.
* Існує два види холестерину — → високої → та низької щільності. * Надлишок холестерину низької щільності → збільшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) - є основними транспортерами холестерину до периферичних тканин. Це тип холестерину, відомий як «поганий холестерин». Він може накопичуватися в кровоносних судинах, викликаючи атеросклероз, що збільшує ризик серцево-судинних захворювань. Атеросклероз — затвердіння артерії, зокрема завдяки атероматозній бляшці (від давньогрецької ἀθήρα (athḗra), що означає «каша»).
*Однак більшість людей вживає→ надто багато натрію у вигляді кухонної солі (в середньому 9-12 г щодня)→ і недостатньо калію (менше як 3,5 г). * За даними ВООЗ, щорічно можна було б запобігти → 1,7 мільйона випадків смерті → в разі скорочення споживання солі до рекомендованого рівня — менш як 5 г на день.
Споживання солі можна скоротити, якщо:під час приготування їжі використовувати спеції замість солі;за потреби додавати сіль уже в готову страву;використовувати лише йодовану сіль, запобігаючи у такий спосіб йододефіциту;обмежити споживання готових солоних закусок;обирати продукти з нижчим вмістом натрію;вживати більше фруктів та овочів, які містять калій. Це пом’якшить наслідки надмірного вживання натрію.
Здорове харчування забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, сприяє профілактиці захворювань. Білки виконують в організмі багато важливих функцій. Особливо важливими є повноцінні білки, що містяться в продуктах тваринного походження. Серед складних вуглеводів особлива роль належить клітковині. Проходячи через шлунково-кишковий тракт, вона прискорює процеси травлення, очищує кишечник, запобігає його розладам. Лікарі рекомендують вилучити з раціону транс-жири, що містяться в маргаринах, майонезах, кондитерських виробах та їжі швидкого приготування (фастфуді). Організм має отримувати всі необхідні вітаміни і мінеральні речовини. Безпечна добова норма вживання кухонної солі — 5 грамів. ПІДСУМКИ