Презентація "Принципи здорового харчування "

Про матеріал
поняття про роль харчування для здоров’я; характеристика поживних речовин; знання про вплив харчування на здоров'я людин
Зміст слайдів
Номер слайду 1

9 кл осн здор 9 Принципи здорового харчування 12 02 2024 У цьому параграфі ви:пригадаєте принципи здорового харчування;підготуєте презентації про поживні речовини;проаналізуєте піраміду харчування;складете меню для своєї родини.

Номер слайду 2

СТАРТОВЕ ЗАВДАННЯВикористовуючи метод мозкового штурму, назвіть ваші улюблені продукти харчування або страви. Обговоріть: Які з них є корисними для здоров’я?Які з названих вами продуктів слід вживати в обмеженій кількості?

Номер слайду 3

Здорове харчування → забезпечує нормальний розвиток і життєдіяльність людини,→ сприяє профілактиці захворювань. Воно передбачає, що в організм регулярно, → в необхідній кількості→ та оптимальних співвідношеннях надходять усі необхідні йому поживні речовини → білки, вуглеводи, жири, вода, мінеральні речовини і вітаміни. Харчування і здоров’я Харчування і здоров’я

Номер слайду 4

* Поживні речовини, → які надходять в організм з їжею, виконують багато важливих функцій. * Одна з них → енергетична. * Лише для підтримання дихання та інших функцій→ організм підлітка щодоби потребує 1300-1500 ккал. * Помірна активність→ збільшує потребу приблизно на 1000 ккал, → інтенсивні заняття спортом — у 1,5-2 рази.

Номер слайду 5

Інші важливі функції поживних речовин — → захисна і → відновлювальна. Наш організм постійно протистоїть безлічі шкідливих чинників: → стресам, → забрудненням, → інфекціям. Речовини, що надходять з їжею, → допомагають організмові долати негативні впливи → і дають сили та матеріал для відновлення і росту.

Номер слайду 6

Коли людина голодна, → у неї псується настрій, → вона стає дратівливою.

Номер слайду 7

І навпаки, смачна їжа — → джерело приємних емоцій, → а спільні трапези збирають для спілкування родину, друзів і навіть ділових партнерів.

Номер слайду 8

Принципи здорового харчування. Здорове харчування передбачає дотримання наведених нижче правил та принципів.1. Харчуватися регулярно — означає вживати їжу→ 5-6 разів на день з інтервалом 2-3 години. * Регулярне харчування → покращує обмін речовин, → позитивно позначається на роботі системи травлення → і може сприяти зниженню ваги.

Номер слайду 9

2. Контролювати розмір порцій → означає вживати їжу невеликими порціями → не більшими за розмір стиснутого кулака.

Номер слайду 10

3. Обов’язково снідати → означає не пропускати ранкового прийому їжі. * Вранці обмін речовин швидший,→ ніж удень та ввечері, → тому їжа швидко перетравлюється→ і забезпечує організм енергією,→ яка ефективно витрачається протягом дня.

Номер слайду 11

4. Збільшити вживання фруктів і овочів — означає → забезпечити організм вітамінами, мінеральними речовинами і клітковиною.

Номер слайду 12

5. Збільшити споживання молочних продуктів — означає → вживати достатню кількість молочних продуктів середньої і низької калорійності, → обов’язково збагачувати свій раціон сиром твердих сортів із невисоким відсотком жирності.

Номер слайду 13

6. Пити достатню кількість води — означає→ підтримувати нормальний водний баланс в організмі.

Номер слайду 14

Поживних речовин,→ які не виробляються в людському організмі, всього 40. Із них в організмі утворюються → майже 10 тисяч різних сполук, → необхідних для підтримання здоров’я. Характеристика поживних речовин

Номер слайду 15

БІЛКИ 1)Основа життя 2)утворення скелета, сухожилків, волосся 3)Скорочення мязів 4)Захисні реакції крові (зсідання, імунітет) 5)Транспорт речовин 6)Ферменти

Номер слайду 16

ЖИРИ 1)формують клітинні мембрани 2)Запас речовин 3)Захист шкіри

Номер слайду 17

ВУГЛЕВОДИ 1)Джерело енергії 2)Утворення слизу 3) Розпізнання клітин 4)Глюкоза – універсальне «паливо»

Номер слайду 18

МІНЕРАЛИ 1)Сталий внутрішній склад 2)Скорочення мязів, утворення кісток, зсідання крові

Номер слайду 19

ВІТАМІНИ 1)повинні надходити зовні 2)Є регуляторами або каталізаторами хімічних реакцій в організмі

Номер слайду 20

ВОДА 1)Універсальний розчинник 2)Виділення тепла

Номер слайду 21

* Нестача однієї з поживних речовин призводить → до дефіциту сотень потрібних сполук.→ порушується обмін речовин, → людина починає хворіти.

Номер слайду 22

За молекулярною структурою вчені поділили поживні речовини на групи:білки (амінокислоти);вуглеводи;жири;вітаміни і мінеральні речовини.

Номер слайду 23

1. Об’єднайтесь у чотири групи («білки», «вуглеводи», «жири», «вітаміни і мінерали»).2. За допомогою матеріалу на с. 67-70 підготуйте повідомлення про ці поживні речовини і презентуйте їх класу.

Номер слайду 24

Білки виконують в організмі багато важливих функцій. Одні з них діють→ як ферменти, тобто як каталізатори фізіологічних процесів. Інші, наприклад білки еритроцитів, → «транспортують» різні поживні речовини і підтримують рідинну рівновагу. Білки

Номер слайду 25

Білки утворюють→ кров’яні згустки, → що сприяють затягуванню ран, → беруть участь у відновленні пошкоджених тканин, → зміцнюють сухожилля, зв’язки і стінки кровоносних судин.

Номер слайду 26

* Особливо важлива роль білків → у швидкому утворенні нових тканин, → що має найбільше значення у дитячому та підлітковому віці, а також під час вагітності.

Номер слайду 27

Білки:будівельний матеріал для організму;білки крові «транспортують» поживні речовини;окремі білки сприяють загоєнню ран;ферменти і гормони, що складаються з білків, регулюють обмін речовин та інші процеси в організмі;антитіла, які також є білками, захищають організм від інфекцій.

Номер слайду 28

* В організмі налічується→ до 50 тисяч різних типів білків. Усі білкові молекули складаються з чотирьох елементів:→ вуглецю, → водню,→ кисню → азоту, → які, певним чином з’єднуючись між собою, утворюють амінокислоти.

Номер слайду 29

* Існує 21 тип амінокислот; → 13 із них організм може виробляти сам,→ а 9 отримує лише з тих білків, що надходять з їжею.

Номер слайду 30

* Амінокислоти, які організм виробляє сам, → називають замінними,

Номер слайду 31

* а ті, які він змушений отримувати з їжею, → незамінними.

Номер слайду 32

Повноцінні білки, що містять усі незамінні амінокислоти,→ є у продуктах тваринного походження: яловичині, телятині, баранині, м’ясі свійської птиці, рибі, молоці, яйцях і сирі.

Номер слайду 33

* Майже в будь-якій їжі → міститься певна кількість білків. продукти, в яких їх набагато більше. * Білкові продукти, в яких їх набагато більше → м’ясо, сир, бобові, горіхи. Майже в будь-якій їжі міститься певна кількість білків.

Номер слайду 34

* Амінокислоти, що входять до складу рослинних харчових продуктів, → зазвичай не містять якоїсь однієї або декількох незамінних амінокислот

Номер слайду 35

* Нестача незамінних амінокислот по-різному впливає на дітей і дорослих. * У дітей порушуються → процеси формування кісток, → гальмується фізичний та інтелектуальний розвиток.

Номер слайду 36

* У дорослих через дефіцит білків → порушуються процеси кровотворення, → обмін речовин, → знижується імунітет.

Номер слайду 37

* Шкідливим є→ і надлишок білків у раціоні, → оскільки в такому разі в організмі збільшується концентрація азотних сполук. * Це може призвести до утворення→ каменів у нирках і ураження суглобів.

Номер слайду 38

Денна потреба організму в білках залежить→ також од віку,→ а для підлітків — ще й від статі (див. табл. 5). . Вік (роки)Білки (г)1-3534-6657-107811-13 (хлопці)9111-13 (дівчата)8314-17 (хлопці)10414-17 (дівчата)8618-296730-396340-5958

Номер слайду 39

* Головна функція вуглеводів → постачання енергії організму. * Вуглеводи поділяють на → прості → складніВуглеводи. Глюкоза

Номер слайду 40

* Прості вуглеводи → швидко засвоюються організмом → є найкращим джерелом енергії тоді,→ коли треба швидко втамувати голод або подолати втому (наприклад, після тренування). * Вони містяться → в цукрі, меду, фруктах і овочах, соках і напоях. * Але не слід захоплюватися → солодощами, оскільки, крім вуглеводів, вони не містять інших корисних речовин.

Номер слайду 41

* Продукти, багаті на складні вуглеводи, → засвоюються довше → дають відчуття ситості на тривалий час. * Найпоширенішим зі складних вуглеводів є→ крохмаль. * Тому багаті на крохмаль продукти → пшениця, картопля, рис, кукурудза — традиційно є основою раціонів усіх народів світу.

Номер слайду 42

* Вуглеводи:найкраще джерело енергії;прості вуглеводи допомагають швидко втамувати голод і здолати втому;складні вуглеводи надовго дають відчуття ситості;клітковина і пектини сприяють нормалізації процесів травлення.

Номер слайду 43

* Клітковина → майже не засвоюється організмом, → але нормальний процес травлення без неї неможливий. * Серед складних вуглеводів особливу роль відіграє клітковина. Її ще називають харчовими волокнами.

Номер слайду 44

*Проходячи через шлунково-кишковий тракт, вона → прискорює процеси травлення, → очищує кишечник, → запобігає його розладам. → заповнюючи шлунок, клітковина створює відчуття ситості, маючи при цьому нульову калорійність.

Номер слайду 45

*Нестача клітковини → спричиняє ожиріння і серцево-судинні захворювання. * Щоб запобігти цьому, треба→ включати до раціону багаті на клітковину овочі, фрукти і продукти з цільного зерна, → наприклад вівсяну і гречану каші, хліб із борошна грубого помелу.

Номер слайду 46

Існує думка, що вуглеводи — це сполуки, → від яких гладшають. Однак причина не у вуглеводах, → а в тому, що багаті на них продукти (наприклад, зернові чи картоплю) → традиційно готують з великою кількістю жирів (тістечка, здоба, чіпси).

Номер слайду 47

*Лікарі-дієтологи радять тим, → хто хоче схуднути, → складати раціон саме на основі вуглеводних продуктів, → але з меншою кількістю жирів.

Номер слайду 48

*Жири→ це сполуки, здатні утворювати в організмі запаси. * Тому багато хто вважає їх ворогом номер один для здоров’я.* Але це хибна думка. * Жири підвищують→ стійкість організму до стресів, → а також необхідні для засвоєння кальцію, магнію, вітамінів А, В, Е. Жири

Номер слайду 49

* Здатність жирів утворювати запаси → є корисною. * Без цього люди → не мали б шансу вижити в умовах навіть нетривалого голоду.

Номер слайду 50

*Для нормального функціонування організму життєво необхідно мати → 12-15 % жирової тканини. *За дефіциту жирів в організмі→ знижується його загальний тонус, порушується репродуктивна функція, слабшає імунітет.

Номер слайду 51

* Жири → є найбагатшим джерелом енергії для організму людини. * В 1 г жиру → міститься 9 ккал, → у той час як в 1 г білків чи вуглеводів — лише 4 ккал.

Номер слайду 52

* У наш час, коли люди харчуються регулярно, → ця здатність жирів у поєднанні з малорухливим способом життя → призводить до зайвої ваги → і багатьох захворювань → ожиріння, цукрового діабету, підвищеного артеріального тиску, інфаркту міокарда тощо.

Номер слайду 53

* Жири поділяють на → насичені → ненасичені. * Вони містять однакову кількість калорій. * Однак певна кількість ненасичених жирів (олії або риб’ячого жиру) → корисніша для здоров’я, → ніж така сама кількість насичених (вершкового масла або смальцю).

Номер слайду 54

Жири:найбагатше джерело енергії для організму;захищають внутрішні органи від переохолодження і травмування;необхідні для засвоєння багатьох вітамінів;поліпшують смак продуктів;утворюють в організмі запаси, які використовуються під час нетривалого голоду.

Номер слайду 55

* Ненасичені жири (переважно рослинні) легко відрізнити від насичених: → за кімнатної температури вони рідкі, → насичені — тверді. * Винятком є трансжири, → які отримують із ненасичених жирів у процесі гідрогенізації.

Номер слайду 56

* Трансжири входять до складу → маргарину, майонезу, кондитерського жиру, → їх широко використовують у виготовленні різноманітних фастфудів. * Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) → рекомендує повністю вилучити промислові трансжири з продуктів харчування.

Номер слайду 57

Холестерин → речовина, що утворюється з жирів,→ але має складнішу структуру. З нього утворюються → статеві гормони,→ він необхідний для утворення жовчі, клітинних мембран і оболонок нервових волокон.

Номер слайду 58

* Існує два види холестерину — → високої → та низької щільності. * Надлишок холестерину низької щільності → збільшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) - є основними транспортерами холестерину до периферичних тканин. Це тип холестерину, відомий як «поганий холестерин». Він може накопичуватися в кровоносних судинах, викликаючи атеросклероз, що збільшує ризик серцево-судинних захворювань. Атеросклероз — затвердіння артерії, зокрема завдяки атероматозній бляшці (від давньогрецької ἀθήρα (athḗra), що означає «каша»).

Номер слайду 59

* Тому важливо підтримувати→ високий рівень фізичної активності, → вживати достатню кількість ненасичених жирів → та вилучити з раціону трансжири.

Номер слайду 60

* Про важливість вітамінів свідчить їхня назва → «віта» в перекладі з латинської мови означає «життя»* Щоб рости і розвиватись, → організм має отримувати всі необхідні вітаміни і мінеральні речовини. Вітаміни і мінеральні речовини

Номер слайду 61

* Вітаміни поділяють на → жиророзчинні → водорозчинні. * Жиророзчинні (A, D, Е) мають надходити в організм → разом із жирами. * Тоді вони добре засвоюються, → можуть накопичуватись і залишатися в організмі від кількох днів до шести місяців.

Номер слайду 62

* Моркву, наприклад, найкраще їсти → зі сметаною, → бо в такому поєднанні вона є чудовим джерелом каротину, який в організмі перетворюється на вітамін А. вітамін А.

Номер слайду 63

Водорозчинні вітаміни — С, В1, В2, В6, В12 — → навпаки, не затримуються в організмі. → їх бажано вживати щодня.

Номер слайду 64

Номер слайду 65

* Вміст вітамінів у свіжих фруктах і овочах → залежить від терміну зберігання. * Тому краще купувати → свіжі фрукти і овочі → та зберігати їх у холодильнику не більш як тиждень.

Номер слайду 66

* Взимку найкраще вживати → заморожені фрукти, овочі, ягоди. * Їх заморожують → одразу після збирання, → тому вітаміни в них зберігаються навіть краще, ніж у свіжих.

Номер слайду 67

* Організм людини не може обійтися → без мінеральних речовин. *Деяких із них потрібно багато, → наприклад кальцію, натрію чи калію. Їх називають макроелементами.

Номер слайду 68

* Натрій виконує в організмі важливі функції → підтримує водно-сольовий баланс у крові та інших рідинах організму, → бере участь у проведенні нервових імпульсів, → велика його роль і в діяльності серця.

Номер слайду 69

*Однак більшість людей вживає→ надто багато натрію у вигляді кухонної солі (в середньому 9-12 г щодня)→ і недостатньо калію (менше як 3,5 г). * За даними ВООЗ, щорічно можна було б запобігти → 1,7 мільйона випадків смерті → в разі скорочення споживання солі до рекомендованого рівня — менш як 5 г на день.

Номер слайду 70

*Надмірне споживання натрію призводить → до підвищення кров’яного тиску, → яке, у свою чергу, збільшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Номер слайду 71

1. Визначте, скільки ви вживаєте солі. Для цього знайдіть в Інтернеті потрібний онлайн-калькулятор.2. Прочитайте поради, які допоможуть скоротити споживання солі. Поміркуйте, які поради є легкими для виконання, а яких дотримуватися складно.

Номер слайду 72

Споживання солі можна скоротити, якщо:під час приготування їжі використовувати спеції замість солі;за потреби додавати сіль уже в готову страву;використовувати лише йодовану сіль, запобігаючи у такий спосіб йододефіциту;обмежити споживання готових солоних закусок;обирати продукти з нижчим вмістом натрію;вживати більше фруктів та овочів, які містять калій. Це пом’якшить наслідки надмірного вживання натрію.

Номер слайду 73

Здорове харчування забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, сприяє профілактиці захворювань. Білки виконують в організмі багато важливих функцій. Особливо важливими є повноцінні білки, що містяться в продуктах тваринного походження. Серед складних вуглеводів особлива роль належить клітковині. Проходячи через шлунково-кишковий тракт, вона прискорює процеси травлення, очищує кишечник, запобігає його розладам. Лікарі рекомендують вилучити з раціону транс-жири, що містяться в маргаринах, майонезах, кондитерських виробах та їжі швидкого приготування (фастфуді). Організм має отримувати всі необхідні вітаміни і мінеральні речовини. Безпечна добова норма вживання кухонної солі — 5 грамів. ПІДСУМКИ

pptx
Додав(-ла)
Томляк Ірина
До підручника
Основи здоров`я 9 клас (Бех І. Д., Воронцова Т. В., Пономаренко В. С., Страшко С. В.)
Додано
13 березня
Переглядів
982
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку