Шевченко. Останні роки життя. Цікавий ілюстративний матеріал, який використано на слайдах, допоможе вчителю при поясненні матеріалу. Розширить знання учнів про життя Т.Г. Шевченка, ознайомить з деякими новими відомостями про останні роки поета. Виховуватиме бажання глибше ознайомитися з біографією великого Кобзаря,розвиватиме допитливість учнів, уміння зіставляти факти і робити висновки; виховуватиме почуття співпереживання, любов і повагу до життя і творчості Кобзаря. Вчитиме працювати з додатковими матеріалами.
У цей час у Петербурзі засновується українське товариство «Громада», в якому найактивнішими були П. Куліш та М. Костомаров. Підтриманий багатими українськими поміщиками Тарновським і Ґалаґаном, Куліш заснував у північній столиці друкарню для видання українських книжок. Однак найбільшим досягненням петербурзької «Громади» став щомісячний публіцистичний та літературно-художній часопис «Основа» (1861-1862). Кожне число починалося новими поезіями Шевченка.
2 вересня 1860 року винесена постанова Ради Петербурзької Академії мистецтв про надання Шевченкові звання академіка. Шевченко одним із перших художників у імперії був удостоєний звання академіка гравюри.4 вересня 1860 року відбулися урочисті збори Петербурзької Академії мистецтв. Тут Тараса Шевченка проголошують академіком-гравером. Дослідники пишуть, що в Академії за манеру виконання робіт Тараса Шевченка називали руським Рембрандтом. Митця з відомим голландцем пов’язувало, як схожість смаків так і манера передачі світлотіні в роботах.
«Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, світлі і вільні шляхи професорам і книжним ученим. Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для волі зробив більше, ніж десять переможних армій». І. Я. Франко