м’яка донаукова, або військово-анархічна (мануфактура) виробнича система; 1. СИСТЕМА ВИРОБНИЦТВА. ПОЄДНАННЯ В ПРОЦЕСІ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ НАЦІОНАЛЬНИХ ТА ІНТЕРНАЦІОНАЛЬНИХ ФОРМ ВИРОБНИЦТВА. Залежно від рівня розвитку технології, організації праці та методів зниження собівартості виділяють три типи систем виробництва: Мануфакту́ра (лат. manufactura, manus — рука та factura — обробіток, виготовлення) — форма промислового виробництва, що характеризується → поділом праці між найманими працівниками та → використанням ручної праці.
Конвеєрна виробнича система – це процес, у якому використовується конвеєрна стрічка для переміщення матеріалів з одного місця в інше. Переміщаючи матеріали з однієї станції на іншу, вони підтримують рух складальної лінії і допомагають підвищити ефективність. Крім того, конвеєри також можуть допомогти підвищити безпеку, позбавляючи робітників від необхідності підіймати важкі предмет.
7 жовтня 1913 року вперше у світі на заводі Генрі Форда в Детройті виробничий процес збирання автомобілів почав виконуватись за новою технологічною схемою - на конвеєрі. Дало змогу скоротити тривалість процесу збирання автомобіля марки "Model T" в двічі (з 12,5 годин до шести). Протягом року цей час скоротився до 93 хвилин.
3) м’яка наукова система, що ґрунтується на гнучких виробничих технологіях, або тойотизм (комп’ютерне виробництво) — здатність постійно адаптуватися до різних умов виробництва. Комп'ютерне інтегроване виробництво (КІВ) — → це виробничий підхід використання комп'ютерів для управління всім виробничим процесом → вимагає спеціалістів у сфері технологій, котрі повинні володіти спеціальним програмним забезпеченням на фаховому рівні
ІІ) робітники об'єднуються у команди. Кожна команда → несе відповідальність і проходить навчання для виконання багатьох спеціалізованих завдань. → чищення та ремонт другорядного обладнання. → має лідера, який працює як один з них на лінії. → повинні якнайшвидше виявляти та виправляти дефекти продукції. До постачальників ставляться як до партнерів.
Міжнародна спеціалізація та кооперування виробництва мають чітко виражений географічний характер→ беруть свій початок ще в епоху Великих географічних відкриттів, коли тисячі кораблів вирушили Світовим океаном, перевозячи сировину, товари й робочу силу.2. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ ТА КООПЕРУВАННЯ ВИРОБНИЦТВА.
Жодна країна не спроможна з однаковою ефективністю, якістю і в потрібній кількості виготовляти все різноманіття сучасної продукції та надавати всі можливі нині послуги→ виникає потреба об’єднати зусилля (кооперуватися) у виробництві товарів і наданні послуг→ формуються умови для спеціалізації країн і регіонів (див. таблицю 1, мал. 1). Країна. Продукція країнІталія. Автомобілі, обладнання для меблевого виробництва, побутова техніка та електроніка. Фінляндія. Морські судна, папір, продукція деревообробної промисловості, електротехніка. Алжир. Природний газ, нафта та нафтопродукти, фініки, цитрусовіБразилія. Літальні апарати, автомобілі, етанол, взуття, тканини, кава, апельсиновий сік. Португалія. Риба та морепродукти, маслинова олія, вина. Таблиця 1 МІЖНАРОДНА СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ КРАЇН
Спеціалізацію та кооперування в процесі виготовлення легкових автомобілів можна простежити на прикладі ТНК «Форд мотор». Марки Ford, Lincoln, Mercury. Під контролем Ford = Daimler а також Mazda (частково). Підприємства Ford розташовані в США, Канаді, Мексиці, Німеччині, Бразилії, Аргентині, Іспанії, Китаї, Таїланді та ін. Загальна чисельність працівників, зайнятих в компанії — 327,5 тис. чоловік.
Кількість та економічна могутність ТНК постійно зростає. → зростає і їхнє значення у функціонуванні глобальної економіки. → виробляють понад 50% промислової продукції світу.→ стали головним локомотивом міжнародної господарської інтеграції і подальшого розвитку та вдосконалення глобальної економіки.3. РОЛЬ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНИХ КОРПОРАЦІЙ (ТНК) І ВІЛЬНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗОН У ФУНКЦІОНУВАННІ ГЛОБАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ.
Можливо, одними з перших ТНК світу стали британська Ост-Індська компанія (заснована в 1600 р.), а згодом голландська Ост-Індська компанія (заснована в 1602 р.), що були найбільшими у світі майже 200 років. Британська Ост-Індійська компанія (англ. East India Company) — англійська приватна компанія з торгівлі з країнами Ост-Індії та Китаєм, яка існувала з 1600 по 1858 р.
голландська Ост-Індська компанія Голландська приватна компанія з торгівлі з країнами Ост-Індії та Китаєм. Заснована в 1602 році, проіснувала до 1798 року. Здійснювала торгівлю (в тому числі чаєм, міддю, сріблом, текстилем, бавовною, шовком, керамікою, прянощами і опіумом) з Японією, Китаєм, Цейлоном, Індонезією; монополізувала торгівлю з цими країнами Тихого і Індійського океанів.
ТНК стали не лише ядром глобальної економіки, але й значною мірою розробниками ідеології подальшого соціально-економічного розвитку людства (див. таблицю 2).№Назва компаніїГромадянствоІндустрія. Зміни ринкової капіталізації 2016—2017 рр., млрд дол. Ринкова капіталізація 2017 р., млрд дол.1 Apple. СШАТехнології14925%7542 Amazon.com. СШАСпоживчі послуги14451 %4233 Bank of America. СШАФінанси9769%2364 JPMorgan Chase. СШАСпоживчі послуги9644%3145 Samsung Electronics. Пд. Корея. Споживчі послуги9356%2596 Facebook. СШАТехнології8626%4117 Tencent. Китай. Технології8041 %2728 Charter Communications. СШАСпоживчі послуги78345%1019 Alibaba. Китай. Споживчі послуги7338%26910 Microsoft. СШАТехнології7217%509 Таблиця 2 НАЙБІЛЬШІ ТНК СВІТУ (березень 2017 р., за даними Bloomberg)
1) Залежно від рівня розвитку технології, організації праці й методів зниження собівартості виробництва виділяють три типи виробничих систем: а) військово-анархічна (мануфактура), б) фордизм (конвеєрне виробництво), в) тойотизм (комп'ютерне виробництво).2)Глобалізація економіки сприяє взаємозбагаченню національних форм виробництва й виникненню на цій основі інтернаціональних його форм.3) Роль ТНК та вільних економічних зон у подальшому формуванні та розвитку глобальної економіки постійно зростає.4)Глобальні ланцюги доданої вартості — усі витрати в процесі виготовлення продукції до відправки готового товару споживачу. ВИСНОВКИ