Завдання уроку:повторити й систематизувати знання про дієслово;ознайомитись із категорією способу дієслів;навчитись розпізнавати та правильно утворювати різні способові форми дієслів в усному та писемному мовленні;складати власні висловлювання.
Номер слайду 3
Ну, щоб, здавалося, слова…Слова та голос – більш нічого. А серце б'ється – ожива,Як їх почує! Не одцурайсь, мій сину, мови – У тебе іншої нема, Зі словом батьківським – Людина. Без мови в світі - нас нема Т. Г. Шевченко
Номер слайду 4
Що означає дієслово?Які морфологічні ознаки має дієслово?Час. Рід. Число. Вид. Особа. Спосіб ?????
Номер слайду 5
Тема уроку: Способи дієслів
Номер слайду 6
Прочитайте подані речення, вкажіть дієслова. Визначте, в якому з речень дієслова означають:дію, яка відбувається, відбулась або відбудеться;дію, можливу за певних умов;дію, яка виражає наказ, прохання або пораду
Номер слайду 7
Дія, яка відбувається, відбулась або відбудеться. Душу, тіло ми положим за нашу свободу.І покажем, що ми, браття, козацького роду. (П. Чубинський) -ать, -ять (І дієвідміна) – е,є ІІІ ос. мн. теп. часу -уть, -ють (ІІ дієвідміна) – и,і
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Назви державних атрибутів. Гімн України. Прапор України Герб України. У загальному значенні слова гімн, герб і прапор пишуться з малої букви
Номер слайду 10
Дія, можлива за певних умов. Якби я втратив очі, Україно, То зміг би жить, не бачачи ланів. У глибині твоїх темнот і снів. Твоя лунала б мова солов'їна. (Д. Павличко)
Номер слайду 11
Дія, яка виражає наказ, прохання або пораду. Як сонця безсмертного коло, Що креслить у небі путі, Любіть свою мову й ніколиЇї не забудьте в житті! (В. Сосюра)
Номер слайду 12
Робота з підручником: §14, ст. 105 Що означає?За чим змінюється?Порівняти подану інформацію
Номер слайду 13
Дійсний спосіб. Дійсний спосіб означає реальну дію, тобто таку, яка відбувалася у минулому, відбувається тепер або відбудеться у майбутньому. Дієслова в дійсному способі змінюються за часамиособамичислами родами. Знали – знаємо – будемо знати
Номер слайду 14
Умовний спосіб. Умовний спосіб означає бажану для мовця дію або таку дію, яка стає можливою за виконання певних умов. Дієслова в умовному способі змінюються зародамичислами. Були б руки та охота – буде зроблена робота. Ти не язиком працював би, а руками.
Номер слайду 15
Наказовий спосіб. Наказовий спосіб дієслова через наказ, прохання, побажання, заклик, пораду виражає спонукання до дії. Дієслова в наказовому способі змінюються заособамичислами. Не дивись на чоловіка, а на його діло. Чесне діло роби сміло!
Номер слайду 16
Т. Г. Шевченко «Думка»Тече вода в синє море, Та не витікає; Шука козак свою долю, А долі немає. Пішов козак світ за очі; Грає синє море, Грає серце козацькеє, А думка говорить: "Куди ти йдеш, не спитавшись? На кого покинув Батька, неньку старенькую, Молоду дівчину?
Номер слайду 17
Дієслова поставте в наказовому способі в 2-й особі однини й запишіть у дві колонки: 1) без ь у кінці 2) з ь у кінці Озвучити, стати, передати,насипати, зважити,відрізати, ужалити, перевірити, переглянути, відмітити.
Номер слайду 18
Творче завдання
Номер слайду 19
Домашнє завдання4-6 б.: §14, впр. 171, розподілити слова за способами;7-9 б.: §14, впр. 173, записати складні речення, визначити присудки, їх способові форми;10-12 б.: опрацювати §14, ні за холодну воду – аж у руках горить, скласти зв’язне висловлювання на одну з тем (за вибором).