11 кл гео проф Ур 56 57 Стихійні атмосферні явища Вплив людини на стан атмосфери 15 11 2023 Стихійні атмосферні явища =→ смог→ град → блискавки→ зливи→ снігопади→ смерчі→ урагани→ тайфуни→ заморозки→ ожеледиця які виникають незалежно одне від одного та у взаємозв’язку.1. СТИХІЙНІ АТМОСФЕРНІ ЯВИЩА, ЇХ ПРОГНОЗУВАННЯ ТА ЗАСОБИ ПРОТИДІЇ.
Позатропічні (утворюються в помірних або полярних широтах, більші за розмірами) і тропічні (із більшими баричними градієнтами та швидкістю вітру) циклони призводять до бурхливого хвилювання на морі та катастрофічно спустошують суходіл. Для них характерні великі швидкості вітру (70—100 м/с = 252 -360 км/год) ) і кількість опадів (до 1000 мм/добу), а також наганяння морської води на низинні береги.
Залежно від сили та місця, де існує тропічний циклон, його називають «тропічний шторм», «циклонний шторм». При швидкості вітру понад 30 м/с за шкалою Бофорта шторм переростає вураган (Північна та Південна Америка)У міфології цивілізації майя був бог вітру, вогню й блискавки Хуракана, який викликав Великий потоп. Його зображували з однією ногою у формі змії. Існує припущення, що слово «ураган» походить від імені цього божества.
Найбільш смертоносним за всю історію спостережень був Великий ураган (1780 р.). Барбадос = знищив всі будинки та фортифікаційні споруди на острові. Вітер здирав кору з дерев перед тим, як їх все ж таки повалити. Призвів до загибелі близько 4,5 тис. осіб на островіНа острові Сент-Вінсент ураган знищив 584 з 600 будівель Кінгстауна. Штормовий приплив в порту Кастрі знищив флот британського адмірала Джорджа Брайджеса Родні, причому один з кораблів завдав шкоди міській лікарні, впавши на неї.
Величезних збитків завдав ураган «Катріна» (2005 р.). Територія, що постраждала від стихійного лиха становить близько 200 000 км² (третина території України). Офіційно підтверджено смерть 1185 осіб. Загальні збитки — 81,2 млрд. доларів США (на 2005 рік) (найдорожчий атлантичний ураган за всю історію). 1836 смертельних випадків.
Смерч — атмосферний вихор, що має вигляд стовпа з лійкоподібними розширеннями вгорі та внизу, виникає в грозовій хмарі й поширюється вниз аж до самої поверхні Землі. Повітря в смерчі обертається (до 100 м/с) й одночасно піднімається спіраллю, втягуючи всередину пил, воду, різні предмети.
Сильне забруднення приземного шару повітря у великих містах і промислових районах — смог — також є одним з атмосферних стихійних явищ, але воно більше пов’язане з діяльністю людини (крайня форма радіаційного туману, суміш диму й туману, що спричиняється викидами промислових підприємств і забрудненням атмосфери хімічними сполуками, роботою транспорту).
Потреби суспільства зростають, будуються нові ТЕС, фабрики, заводи, міста, збільшуючи вплив людини на атмосферу (див. таблицю). КРАЇНИ З НАЙБІЛЬШИМИ ОБСЯГАМИ ВИКИДІВ СО2 у 2016 р. (за даними British Petroleum)Назва. Викиди, %Китай27,3 США16,0Індія6,8 Росія4,5 Японія3,6 Німеччина2,3 Південна Корея2,0Іран1,9 Саудівська Аравія1,9Індонезія1,6
Завдяки домінуючій ролі діяльності людини у виникненні глобального потепління його іноді називають «антропогенним глобальним потеплінням», або «антропогенною зміною клімату». Кілька незалежних досліджень підтверджують, що протягом 1880—2012 рр. глобальна середня температура на планеті підвищилася із +0,65 до +1,06 °С.3. ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ.
У листопаді 2017 р. вчені зі 184 країн підписали й оголосили Друге попередження людству: «Теперішня траєкторія потенційно катастрофічних змін клімату внаслідок зростання парникових газів від спалювання викопного палива, тваринництва та сільськогосподарського виробництва, зокрема від фермерства для споживання м’яса особливо непокоїть...». Вони запропонували 13 кроків, які людство може здійснити для переходу до сталого розвитку щодо проблеми глобального потепління.
ВИСНОВКИСтихійними атмосферними явищами є циклони, тайфуни, урагани, град, зливи, блискавки, снігопади, смерчі, заморозки, ожеледиця, що виникають незалежно одне від одного й у взаємозв'язку. Смог — одне з атмосферних стихійних явищ, яке пов'язане з діяльністю людини, спричинене викидами промислових підприємств, забрудненням атмосфери хімічними сполуками, роботою транспорту. Вплив людини на атмосферу та клімат пов'язаний із викидами вуглекислого газу від переробки й спалювання вуглеводнів, зменшення площі лісів через пожежі й вирубку, збільшення концентрації метану в результаті діяльності сільського господарства, викидів транспорту. Незалежні дослідження довели, що протягом 1880—2012 рр. глобальна середня температура повітря на планеті підвищилася на 0,51 °С.