Презентація "Україна в перші повоєнні роки"

Про матеріал
Презентація «Україна в перші повоєнні роки (1945- початок 1950-х рр)» охоплює період від завершення Другої світової війни до початку 1950-х років. Презентація розглядає важливі події, які відбувалися в Україні після визволення від нацистської окупації, включаючи відновлення економіки, політичні зміни, соціальні трансформації та культурний розвиток.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

11 клас тема: «Україна в перші повоєнні роки (1945- початок 1950-х рр)»

Номер слайду 2

«Відбудова» — період в україні і радянській історії після закінчення Другої світової війни до початку 50-х рр. XX ст. Ждановщина — кампанія посилення партійного контролю за культурним життям СРСР, ідеологічний наступ сталінського керівництва на інтелігенцію, переслідування діячів культури, назва якої походить від прізвища секретаря ЦК ВКП(б), близького соратника Сталіна А. Жданова, тривала 1946-1948, інколи називають 1946-1953. Космополітизм (від «громадянин світу») — ідеологія, що проповідує байдуже ставлення до історії своєї Батьківщини, зречення національних традицій і культури, патріотизму, заперечує державний і національний суверенітет в ім’я абстрактно витлумачених «єдності людського роду», єдиної держави із «світовим громадянством». У СРСР проводилася кампанія боротьби з космополітизмом (1948-1953), яка торкнулася перш за все євреїв. Під час нього вели боротьбу із «низькопоклонством перед Заходом, з рецидивами буржуазного націоналізму», офіційно возвеличували «російські пріоритети» в усіх галузях науки та культури, обвинувачених обзивали «безрідними», вважали ворогами усіх, хто любив свій народ, а не Росію, Сталіна, партію.

Номер слайду 3

відбудова. Лисенківщина — кампанія зі знищення науки генетики та учених у цій галузі. Фактично воно тривало 15 років, але особливо активно — кілька післявоєнних років. Її вершиною був серпень 1948, коли була піддана нищівній критиці генетика і офіційно визнана єдино правильною наукою «мічурінська агробіологія», у результаті чого були знищені перспективні наукові дослідження. Це кричуща некомпетентність разом з нахабством, прагненням влади. Її ініціатором був Т. Лисенко.«Холодна війна» — глобальна конфронтація між СРСР і його союзниками, з одного боку, США та їхніми союзниками, з ін. боку, що тривала від перших післявоєнних років до поч. 90-х рр. і призвела до розвалу СРСР та переросла у теперішнє протистояння Росії з країнами Заходу.

Номер слайду 4

ЗНО???Кампанія боротьби з «безрідним космополітизмом», що розгорнулася в УРСР у повоєнні роки, мала яскраво виражений. А антиукраїнський характер. Б антисемітський характер. В антинатівський характер. Г антицерковний характер.

Номер слайду 5

ЗНО???Із якою метою в Україні наприкінці 1940 — початку 1950-х рр. розгорнуто кампанії боротьби проти «космополітизму» та «низькопоклонства перед Заходом»?А Звеличення ролі української інтелігенції в розбудові соціалізму. Б Мобілізація суспільства на здійснення відбудови народного господарства. В Відновлення тотального політико-ідеологічного контролю за суспільством. Г Переконання суспільства в перевагах соціалізму над капіталізмом.

Номер слайду 6

ЗНО???Укажіть період розвитку українського суспільства, характерними рисами якого була боротьба влади з проявами “українського буржуазного націоналізму”, з “космополітизмом” та “низькопоклонством перед Заходом”А кінець 1930-х – початок 1940-х рр. Б друга половина 1940-х – початок 1950-х рр. В друга половина 1950-х – початок 1960-х рр. Г кінець 1960-х – перша половина 1970-х рр.

Номер слайду 7

Зно???Укажіть уривок з історичного джерела, де відображено проблему радянської дійсності кінця 1940-х – початку 1950-х рр., на якій фокусує увагу карикатура?А«Не завжди, коли ми показуємо визначного діяча минулого, святкуємо його ювілеї, наголошується на зв’язку минулого з дійсністю, вказується на роль партії і тов. Й. Сталіна…»Б«Редакція “Вітчизни” не поставила в центрі своєї уваги висвітлення в журналі провідних тем сучасності – перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні, героїчної боротьби радянських людей за виконання сталінської п’ятирічки…»В«На Україні завдання наукової розробки історії українського народу покладено на Інститут історії України АН УРСР. Проте... Інститут не розробив науково витриманої, марксистсько-ленінської історії України...»Г«Особи, які відстоюють принципи формальної генетики, неспроможні зрозуміти вказівки Леніна про те, що “пізнання людини не є... пряма лінія, а крива лінія, що безмежно наближується до ряду кіл, до спіралі”...»

Номер слайду 8

Участь УРСР у зовнішній політиці Радянського Союзу. У ході переговорів про утворення ООН СРСР з пропагандистською метою добивався включення до організації усіх радянських республік. Цю пропозицію було відкинуто, але для УРСР і БРСР зроблено виняток. 26 червня 1945 р. нарком закордонних справ УРСР Д. Мануїльський разом з представниками інших країн підписав у Сан-Франциско Статут ООН, Україна стала співзасновницею ООН. Вся дипломатична діяльність УРСР здійснювалася в жорстких рамках міжнародної політики СРСР під наглядом відповідних загальносоюзних структур.

Номер слайду 9

Дмитро Мануїльський(1883–1959) Радянський державний і партійний діяч, заступник голови Раднаркому УРСР, народний комісар закордонних справ УРСР (1944 р.), голова делегації УРСР на міжнародній конференції у Сан-Франциско (1945 р.) та на Паризькій мирній конференції (1947 р.).

Номер слайду 10

Участь УРСР у зовнішній політиці Радянського Союзу Цією акцією СРСР намагався:заспокоїти міжнародну громадську думку;мобілізувати український народ на відбудову господарства;нейтралізувати дії національно-визвольних сил, які боролися за відродження державної незалежності;розколоти українську діаспору в західних країнах;створити безвідмовний додатковий інструмент для здійснення своїх зовнішньополітичних планів. Вихід УРСР на міжнародну арену мав позитивне значення:підтримував в українському народі державницькі настрої;розкривав очі на кричущу невідповідність між формальним зовнішньополітичним статусом України та її фактичним становищем.

Номер слайду 11

ЗНО???Утворення наркомату закордонних справ УРСР (1944 р.), вступ республіки до Організації Об’єднаних Націй (1945 р.) — це факти, що свідчать про. Авідновлення зовнішньополітичної діяльності України. Бприєднання України до Антигітлерівської коаліції. Ввідкриття посольств України в країнах Європи. Гвихід України з Другої світової війни. Хто очолював урядові делегації Української РСР на Сан-Франциській (1945 р.), Паризькій (1946—1947 рр.) та Дунайській (1948 р.) міжнародних конференціях?АД. Мануїльський. БЛ. Каганович. ВМ. Підгорний. ГМ. Хрущов

Номер слайду 12

Встановлення кордонів УРСР у міжнародних договорах. Адміністративно-територіальні зміни. Повоєнними міждержавними угодами були врегульовані територіальні проблеми між СРСР і Чехо-Словаччиною, Польщею і Румунією29 червня 1945 р. чехословацький уряд уклав договір з СРСР про входження Закарпаття до складу УРСР, згодом, у січні 1946 р., у складі УРСР утворена Закарпатська область з центром в Ужгороді;16 серпня 1945 р. було підписано радянсько-польський договір про державний кордон. Нова лінія кордону проходила майже по «лінії Керзона» з деякими уточненнями на користь Польщі. У її складі залишилися українські етнічні землі Лемківщина, Надсяння, Підляшшя, Холмщина, які ще називають Закерзоння;підсумковим актом повоєнного врегулювання кордонів УРСР стало підписання 10 лютого 1947 р. радянсько-румунського договору. Він юридично зафіксував кордони України в рамках радянсько-румунської угоди 28 червня 1940 р. (з Чернівецькою й Ізмаїльською областями);протягом 1944-1946 рр. до Польщі із Західної України переселили майже мільйон поляків, тоді ж з українських земель, що відійшли до Польщі в УРСР, переїхали понад півмільйона українців;1951 р. внаслідок обміну територіями між Польщею та СРСР встановився західний кордон УРСР.

Номер слайду 13

ЗНО????Якою цифрою на карті позначено регіон, що ввійшов до складу Української РСР 1945 р.?

Номер слайду 14

ЗНО????На карто-схемі заштриховано територію, що увійшла до складу УРСР на підставі договору між СРСР та. АРумунією. БПольщею. ВЧехословаччиною. ГУгорщиною.

Номер слайду 15

Внутрішньополітична й економічна ситуація в УРСР. У надзвичайно складних умовах відбувався процес повернення УРСР до мирного життя. Радянська влада почала переведення народного господарства на мирні рейки з ухваленням Верховною Радою СРСР закону про п’ятирічний план відбудови та розвитку народного господарства СРСР (березень 1946 р.). У серпні того ж року Верховна Рада УРСР схвалила відповідний закон Української РСР. Четвертий п’ятирічний план передбачав:поновлення довоєнної моделі розвитку народного господарства з її традиційною орієнтацією на важку промисловість;абсолютно виключав ринкові елементи, приватну власність, конкуренцію, співпрацю та інтеграцію з провідними державами світу, «холодна війна» робила неможливою використання західної допомога;утверджувався планово-командний тиск держави на трудівників, «ножиці цін» на промислову та сільськогосподарську продукцію, жорстко централізована відбудова.

Номер слайду 16

Приєднання Криму до УРСР5 лютого 1954 року відбулося засідання Ради Міністрів РСФРР. На якому було прийнято ухвалу про передачу Криму до УРСР. Того ж дня Президія Верховної Ради РСФРР ухвалила передати Кримську область Українській РСР. Україна одержала 1954 року зруйнований Крим - світовою війною, депортаціями, безгосподарністю. Але перетворила його на "всесоюзну здравницю". Головну проблему півострова - нестачу води - не могли вирішити ані Кримський ханат, ані Російська імперія, ані РРФСР. Це зробила Україна, збудувавши в 1961-1971 роках Північно-Кримський канал. Він постачав воду з Каховського водосховища.

Номер слайду 17

Джерела відбудови:здійснювалася передусім руками й коштами українського народу;використання праці в’язнів концтаборів і військовополонених;задіяні ресурси та промислові потужності східних районів СРСР;в УРСР направлялася частина механізмів, обладнання, технологічних ліній, сировини, які СРСР отримував як репарації. Майже все це йшло у важку промисловість. В українську економіку 1946-1950 рр. було вміщено лише 19 % всесоюзних капіталовкладень, тоді як збитки України від війни становили 42 % загальносоюзних.

Номер слайду 18

Відбудова промисловості.було побудовано десятки нових шахт у Донбасі, розбудовувався Львівсько-Волинський вугільний басейн;видобування нафти відбувалося, крім Прикарпаття, ще на Полтавщині та Харківщині;у березні 1947 р. дав струм перший генератор Дніпрогесу. Відновили великі теплові електростанції. Прискорений розвиток ВПК;було відбудовано найбільші металургійні заводи, виробляли третину сталі, половину чавуну всього СРСР;швидкими темпами здійснювалася відбудова машинобудування. На 1950 р. виробництво промислової продукції України становило 115 % порівняно з 1940 р., у той же час легка промисловість ледве досягла 80 %. Отже, забезпечити гармонійний розвиток усього народногосподарського комплексу тоталітарними методами було неможливо.

Номер слайду 19

ЗНО???Особливість процесу післявоєнної відбудови народного господарства України (1945 – початок 1950-х років) визначалася (3 відповіді)1)першочерговою відбудовою важкої промисловості та енергетики.2)спрямуванням основної частини капіталовкладень в соціальну сферу.3)пріоритетним розвитком сільського господарства як джерела фінансування промисловості.4)опорою лише на власні сили та ресурси Радянського Союзу.5)відсутністю достатньої кількості кваліфікованої робочої сили.6)використанням фінансової та технічної допомоги за «планом Маршалла».

Номер слайду 20

ЗНО???За оцінкою історика О. Бойка «…характерним для стратегії радянського керівництва в процесі відбудови було повернення до довоєнної моделі розвитку народного господарства». Що було покладено в основу зазначеної моделі?А розвиток базових галузей промисловості за рахунок ресурсів сільського господарства. Б співіснування державного, кооперативного та приватного секторів народного господарства. В спрямування основних капіталовкладень у легку промисловість і соціальну сферу. Г скорочення обсягів державних дотацій підприємствам воєнно-промислового комплексу

Номер слайду 21

ЗНО????Яка галузь домінувала за рівнем капіталовкладень у народне господарство Української РСР у роки післявоєнної відбудови?Алегка промисловість. Бхарчова промисловість. Всільське господарство. Гважка промисловість

Номер слайду 22

Масовий голод в Україні 1946-1947 рр. Особливо важке становище склалося в сільському господарстві. Колгоспи й підсобні господарства були обкладені великими податками, обов’язковими натуральними поставками. У багатьох господарствах зернові на трудодні зовсім не видавалися. На початку 1946 р. 43 % колгоспників не мали корів, а 20 % — ніякої худоби взагалі, не мали навіть птиці. Навіть керівник УРСР Микита Хрущов просив Й. Сталіна про зменшення поборів з населення України.

Номер слайду 23

Причини та наслідки голоду в Україні:головна причина голоду 1946-1947 рр. полягала в позиції союзного партійно-державного керівництва, яке не вжило запобіжних заходів щодо злиденного становища селянства. Уряд робив вигляд, ніби ніякого голоду немає;керівництво продовжувало вивозити зерно за кордон;на 1946 р. припала посуха в центральних і південних областях;руйнівні наслідки війни, відбудова промисловосте за рахунок сільського господарства;було ухвалено укази про посилення відповідальності за крадіжки колгоспного та державного майна. У результаті від голоду померло близько 1 млн осіб.

Номер слайду 24

Зно???Укажіть причини голоду 1946-1947 рр. в Українській РСР.1державна політика хлібозаготівель2збройна боротьба загонів УПА3повоєнна розруха4посуха, що вразила територію республіки5форсована індустріалізація6ліквідація системи МТС7«Великий терор»

Номер слайду 25

ЗНО???Прочитайте уривок з історичного джерела про голод 1946–1947 рр. і виконайте завдання.«... Посуха, особливо в червні–липні, до всіх нещасть додала ще й свої. Урожай зернових вийшов доісторичний.., тобто один центнер посіяли, а зібрали три центнери в найліпшому разі. Та ще який тоді був обробіток ґрунту? Сяк-так, аби вкинути зерно в землю. Поля обробляли переважно кіньми-клячами, коровами, заступами, сапами, а збирали косами та жіночими руками...»Уривок дає змогу визначити. Анаслідки голоду. Бпричини голоду. Вмасштаби голоду. Грезультати голоду.

Номер слайду 26

Політика влади щодо соціально-політичного та повсякденного життя населення. Прибутки більшості трудівників були нижчими від довоєнного рівня:проведена в 1947 р. грошова реформа призвела до вилучення грошей у тих, хто заощадив певні суми;скасування в 1947 р. карткової системи розподілу продуктів викликало значне зростання цін на них;мільйони родин мешкали у бараках, перенаселених комунальних житлах, не вистачало найнеобхіднішого;певні заходи щодо налагодження торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування. Але поступово економіка УРСР була втягнута в процес мілітаризації, що мало негативні наслідки для розвитку сільського господарства, легкої промисловості та соціальної сфери. Радянське керівництво законсервувало низький рівень життя трудівників.

Номер слайду 27

Посилення радянізації та репресії у західних областях УРСР, особливості та наслідки. У другій половині 40-х — на початку 50-х рр. відновився процес радянізації західноукраїнських земель. До цього процесу активно залучали працівників з інших регіонів СРСР, зокрема зі Східної України. Складові радянізації Західної України:обов’язковими компонентами були індустріалізація та колективізація сільського господарства;«культурна революція», почалася активна русифікація;ліквідація УГКЦ, боротьба з ОУН та УПА, масові репресії. Розвиток промисловості західних областей відбувався досить швидкими темпами шляхом відбудови (цим відрізнялася від радянізації 30-х рр. в УСРР) та реконструкції традиційних галузей (нафтова, газова, деревообробна) і розвитку нових галузей (машинобудування, хімічна, електротехнічна). У сільському господарстві здійснювалася примусова колективізація, що завершилася в цілому на середину 1950 р. (у колгоспах - понад 93 % селян).

Номер слайду 28

ЗНО???Які поняття та терміни потрібно використовувати, характеризуючи процес радянізації західних областей України в період післявоєнної відбудови (1945 — початок 1950-х рр.)?1«культурна революція»2«колективізація»3«десталінізація»4«депортація»5«Голокост»6«план «Ост»

Номер слайду 29

ЗНО???Відмінність процесу радянізації західних областей України (1944 — 1950-ті рр.) від процесу радянської модернізації України (1929 — 1938 рр.) полягала в здійсненніА колективізації сільського господарства. Б відбудови народного господарства. В індустріалізації промисловості. Г культурної революції.

Номер слайду 30

ЗНО???Суть політики радянізації західних областей України в період післявоєнної відбудови (1945 – початок 1950-х років) полягала в. А переселенні українців західних областей до центральних і східних областей УРСР. Б уніфікації всіх сфер життя відповідно до норм, утверджених у СРСР. В репресіях проти священиків Української греко-католицької церкви. Г придушенні збройної боротьби підпілля ОУН і загонів УПА.

Номер слайду 31

ЗНО???Укажіть перелік ключових термінів і понять, які використовуються для характеристики процесу радянізації західних областей України після Другої світової війни: А індустріалізація, колективізація, «культурна революція», депортація, репресіїБ індустріалізація, кооперація, волюнтаризм, «культурна революція», депортація. В раднаргоспи, колективізація, депортація, прискорення, політична реабілітація. Г операція «Вісла», розкуркулювання, мобілізація, голодомор, «саморозпуск» УГКЦ

Номер слайду 32

ЗНО???Колективізація в Західній Україні в другій половині 1940-х - 1950-х рр. проводилася з метою1 уніфікації системи господарювання на всій території УРСР.2 зламу приватновласницької психології місцевого населення.3 реалізації угоди з обміну населенням між УРСР і Польщею.4 приховування наслідків Голодомору 1932-1933 рр.5 підготовки масової депортації українців до Сибіру.6 виконання умов для отримання допомоги за «планом Маршалла».7 утвердження соціальної структури радянського суспільства

Номер слайду 33

Причини та наслідки «саморозпуску» УГКЦ. Політика влади щодо релігійного життя населенняліквідація духовних основ населення на західноукраїнських землях;підрив українського національно-визвольного руху, що надихався греко-католицькою церквою;прискорення радянізації, сприяння русифікації краю. Керівництво УГКЦ на чолі з Й. Сліпим було арештовано. 8-10 березня 1946 р. відбувся неканонічний Львівський собор, який ухвалив рішення про «саморозпуск» УГКЦ (ліквідувати Берестейську церковну унію з Ватиканом, приєднатися до РПЦ). Церква перейшла на нелегальне становище( катакомбний період) до 1 грудня 1989 року

Номер слайду 34

Йосип Сліпий(1892-1984) Український церковний діяч, ректор Львівської духовної семінарії, патріарх УГКЦ, звинувачений у «ворожій діяльності проти УРСР» і засуджений до 8 років ув’язнення (1945 р.), звільнений з ув’язнення й висланий за межі СРСР завдяки виступам відомих політичних діячів країн світу на його захист (1963р.).

Номер слайду 35

ЗНО???З якою метою радянська влада ліквідувала Українську греко-католицьку церкву (УГКЦ)?1відкрити шлях до об’єднання всіх християнських конфесій2позбутися впливу Ватикану на населення Західної України3підірвати духовну опóру руху спротиву процеса радянізації4реалізувати давню мрію українського народу про об’єднання УГКЦ й Російської православної церкви5привласнити матеріальні цінності УГКЦ6здійснити перший крок до ліквідації інституту церкви7реалізувати проголошене владою гасло: «Один народ, одна держава, одна віра»

Номер слайду 36

ЗНО???У якому році відбулася подія, відображена в уривку з історичного джерела: «У теперішній ситуації, коли завдяки героїчним подвигам і славній перемозі Радянського Союзу всі українські землі з’єдналися разом... собор постановляє скасувати постанови Берестейського Собору 1596 р., ліквідувати унію... і повернутися до нашої батьківської святої православної віри і Руської Православної Церкви...» ?А1939 р. Б1944 р. В1946 р. Г1949 р

Номер слайду 37

ЗНО???на фото зображено. АА. Мельника, голову Проводу українських націоналістів. БА. Волошина, президента Карпатської України. ВВ. Липинського, засновника українського монархічного руху. ГЙ. Сліпого, митрополита Української греко-католицької церкви.

Номер слайду 38

ЗНО???На фото зображено. А митрополитів Української греко-католицької церкви. Б ініціаторів створення Української автокефальної православної церкви. В активних учасників неканонічного Львівського церковного собору 1946 р. Г фундаторів Української православної церкви Київського патріархату.

Номер слайду 39

Український визвольний рух у 1944-1950-х рр. Насильницька колективізація, депортації населення, репресії проти мирних жителів, заборона УГКЦ спричинили посилення опору збройного підпілля, поповнення лав УПА. Керівником повстанців був Р. Шухевич (Т. Чупринка, 1943-1950 рр.), який об’єднав ОУН і УПА в єдину підпільну систему, переформував армію в дрібні загони, що розміщувалися в лісах, маючи суттєву підтримку народних мас. Методи боротьби:активна антирадянська пропаганда, агітація проти влади;напади на частини НКВС і військові підрозділи, терор проти радянської адміністрації;спроби зриву колективізації, тиск на культурно-освітніх працівників, що прибули зі сходу;збройно-пропагандистські рейди, у тому числі до сусідніх держав.

Номер слайду 40

Придушення визвольного руху Протягом 1944-1952 рр. у західних областях України репресіям у різних формах було піддано близько 0,5 млн осіб. Діяли постійно рейдуючі групи, третина яких маскувалася під українських повстанців. Вони робили все, щоб підбурити населення проти УПА, дискредитувати учасників національно-визвольної боротьби. УПА боролася за самостійну Україну, вони наближали незалежність нашої держави. 5 березня 1950 р. загинув Р. Шухевич 1954 р. схоплений другий командувач УПА Василь Кук (Коваль). Однак і на цьому боротьба не закінчилася. Окремі групи членів ОУН були викриті в 60-х рр. Таке тривале їх існування було неможливе без значної підтримки населення. Це свідчить, що радянізація західних областей відбувалася досить повільно, вдалася лише частково.

Номер слайду 41

Роман Іосифович Шухевич - український політичний і військовий діяч, член ОУН, потім ОУН, після 1943 року керівник останньої, з січня 1944 року і до своєї загибелі в 1950 головнокомандувач Української повстанської арміїВасилій Степанович Кук — генерал-хорунжий Української повстанської армії після смерті Романа Шухевича влітку 1950 року обійняв всі його посади: керівника ОУН на «Українських землях», Голови Генерального Куреша Української головної визвольної ради та Головного Командира УПА.

Номер слайду 42

«Велика блокада» січень-квітень 1946 р. Першим кроком радянської влади на шляху ліквідації українського збройного опору була т. зв. «Велика блокада», що тривала з січня по квітень 1946 року Пов’язана із виборами до верховної ради срср у лютому 1946р які мали легалізувати радянську окупацію оточення радянськими військами території дій УПА і блокування всіх населених пункти Галичини та Волині. Для її реалізації було задіяно 585,5 тисяч військовослужбовців, велика кількість бронетехніки, танків та авіації, силами яких УПА була відрізана від своїх баз постачання та постою і змушена постійно маневрувати у важких погодних умовах. Це призвело до великих втрат і скороченню чисельності УПА більш, ніж удвічі.

Номер слайду 43

 операція «Вісла» квітень-липень 1947у квітні-липні 1947 р. була проведена операція «Вісла», в ході якої українці, що проживали у прикордонних з УРСР районах (Закерзонні), були переселені на Захід і Північ Польщі. Тим самим було ліквідовано підтримку для формувань УПА, які змушені були покинути ці райони. Українців розселено по Польщі з метою асиміляції. До серпня 1947 р. було депортовано близько 150 тис. осіб, чимало з яких померли під час переїзду.28 березня 1947 року українські повстанці із лісової засідки вбили віце-міністра оборони Польщі Кароля Свєрчевського. Ця подія була використана як привід для початку депортації

Номер слайду 44

Операція «вісла»Діяли за такою схемою: на світанку військові щільним кільцем оточували села і наказували мешканцям “зі списку” готуватися в дорогу. Тим часом солдати проводили обшуки в хатах, господарських приміщеннях і дворах, а то й підпалювали дім і обійстя. Щоб спакувати майно, давалося 2 години (інколи 15–20 хвилин). Забирати дозволяли особисті речі, харчі, худобу, запаси збіжжя та картоплі. Через поспіх і брак транспорту переселенцям вдавалося “вхопити” тільки найнеобхідніше. Нерідко встановлювали обмеження щодо ваги багажу – до 25 кілограмів на особу. Після завантаження майна, колона людей під збройним наглядом вирушала до збірного пункту. Такі “марші” подекуди тривали понад 20 годин. На одному пункті збиралися люди із кількох місцевостей і очікували на перевезення до завантажувальної залізничної станції. Пункти були переповнені

Номер слайду 45

ЗНО???Які події суспільно-політичного життя УРСР відбулися в період повоєнної відбудови (1946 — початок 1950-х рр.)?1 «саморозпуск» Української греко-католицької церкви (УГКЦ)2 придушення організованого збройного опору Української повстанської армії (УПА)3 створення Української робітничо-селянської спілки (УРСС)4 перенесення столиці УРСР із Харкова до Києва5 утворення Закарпатської області в складі УРСР6 проведення перших альтернативних виборів до Верховної Ради УРСР7 депортація кримських татар, греків, вірмен і болгар з Криму

Номер слайду 46

ЗНО????Що стало однією із причин проведення операції «Вісла»?А активна діяльність підпілля ОУН і загонів УПА на ЗакерзонніБ прагнення радянського керівництва приєднати Закарпаття до УРСРВ переселення у західні області УРСР спеціалістів з Наддніпрянщини. Г намагання забезпечити відбудову Донбасу робочою силою

Номер слайду 47

Операція «захід» 21-26 жовтня 1947 Операція «Запад» – наймасовіша депортація, здійснена радянською владою в Західній Україні у 1947 році. Однією з її головних цілей було нейтралізувати діяльність Української повстанської армії та тих, хто їй співчував і допомагав. Протягом доби було вивезено близько 78 тисяч українців до Казахстану та віддалених районів Сибіру. Чітко прописувалось, хто підлягає виселенню: повнолітні та неповнолітні члени сімей повстанців та їхні близькі родичі, які проживають спільно. Операція проводилася в Львівській, Станіславській (зараз це Івано-Франківська), Тернопільській та Рівненській областях.

Номер слайду 48

ЗНО???Укажіть перелік ключових термінів і понять, які використовуються для характеристики процесу радянізації західних областей України після Другої світової війни: Аіндустріалізація, колективізація, «культурна революція», депортація, репресіїБіндустріалізація, кооперація, волюнтаризм, «культурна революція», депортація. Враднаргоспи, колективізація, депортація, прискорення, політична реабілітація. Гоперація «Вісла», розкуркулювання, мобілізація, голодомор, «саморозпуск» УГКЦ

Номер слайду 49

Політико-ідеологічне і культурне життя України. У 1953 р. в Україні було в цілому запроваджено обов’язкове семирічне навчання дітей. Створення 1300 шкіл на 400 тис учнівських місць, відкрилися нові вищі навчальні заклади, серед них Ужгородський державний університет і чернівецький медичний інститут. Особливу увагу у відродженні науки відігравала академія наук, яку очолював з 1930р до 1946 р олександр Богомолець-патофізіолог, в 1946р до 1962р Президентом академії наук став олександр палладін-біохімік

Номер слайду 50

Олександр Олександрович Богомолець — український радянський патофізіолог та громадський діяч, 7-й президент АН України з 1930-1946рр. Основною ідеєю багатьох наукових праць є висунуте вченим положення про те, що виникнення, перебіг і кінець захворювання залежать не тільки від причини, яка викликала хворобу, а й від здатності організму до опору, тобто від його реактивності. Олександр Палладін – багаторічний президент Академії наук України з 1946-1962рр , організатор науки, засновник і керівник Інституту біохімії , громадський діяч і вчений світового рівня. Палладіна вважають фундатором української школи біохімії – одного з найскладніших і найважливіших розділів хімічної науки.

Номер слайду 51

Розвиток культури. Сергій Лебедев створив 1948-51рр малу електронно- обчислювальну машину «МЕОМ»- ця розробка заклала фундамент для подальшого розвитку комп’ютерної науки та техніки в україніВолодимир філатов створив в одесі у 1936р інститут очних хвороб і тканинної терапії, а в1938р провів успішну операцію з пересадки рогівки ока. В літературі великого громадського звучання набули твори м. рильського, ю. яновського, в. сосюри. На трьох кіностудіях у києві, одесі та ялті випускалися фільми. були популярними стрічки «третій удар» і.савченка, «подвиг розвідника» і «щедре літо» Б. Барнета, у 1951р на екрани вийшов останній фільм ігоря савченко «тарас шевченко»Значний розголос набула опера «богдан хмельницький» к. данькевича

Номер слайду 52

Картина Тетяни яблонської «хліб»

Номер слайду 53

Плакат створений після війни. Завдання 50 Які судження щодо зображеного плаката є правильними? 1 Плакат створено після завершення бойових дій у Європі в роки Другої світової війни.2 Плакат відображає процес депортації кримських татар.3 Плакат присвячено подіям «радянізації» Західної України.4 Плакат створено в стилі «соціалістичного реалізму»5 Плакат присвячено жертвам нацистського «нового порядку»6 Плакат має викривальний, сатиричний характер.7 Відображені на плакаті події пов'язані з реалізацією операції «Вісла»

pptx
Додано
30 жовтня
Переглядів
173
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку