УВАГА І ПАМ'ЯТЬ
КУРС «РАДІОТЕЛЕВЕДУЧИЙ», ПЕДАГОГ СЕРГІЙЧУКТ.В., КИЇВ, 2021
¡ Проте, багатьом людям складно запам'ятати ім'я нового знайомого або знайомої під час першої зустрічі.
¡ Щоб запам'ятати ім'я необхідно просто подумати про нього, спробувати подумки написати його, а також згадати або придумати кілька варіантів імені.
Такий спосіб концентрації уваги дозволяє надовго запам'ятати ім'я людини.
УВАГА ЛЮДИНИ У КОЖЕН КОНКРЕТНИЙ МОМЕНТ ОБМЕЖЕНА
¡ Така ж формула працює і з запам'ятовуванням кількості слів у реченні. Тому, якщо необхідно запам'ятати щось складне і об'ємне, невеликої концентрації уваги вже недостатньо.
¡ Запам'ятовування великого об'єму інформації потребує тривалої концентрації уваги, а це пов'язано з вмінням організувати свій час і свою свідомість. Тобто - цілеспрямованою концентрацією уваги.
¡ Наприклад, для покращення уваги спробуйте мотивувати себе тим, що матеріал, який треба запам'ятати, може бути корисним. Навіть незначні переваги у вивченні складної або об'ємної інформації, допоможуть швидше її запам'ятати.
¡ Не зупинятись і не відмовлятись. Часто під час виконання завдання, нам хочеться зупинитися на півшляху аби не закінчити його. Застосовуйте «правило п'яти», - прочитати ще 5 сторінок, працювати ще 5 хвилин тощо.
¡ Робіть одну справу. Всі зайві питання і проблеми відкласти в бік і займатися лише однією справою.
¡ Отримуйте емоційну віддачу. Концентрація уваги під час виконання улюбленої і корисної справи завжди вища, аніж, коли ми займаємося чимось нудним і непотрібним.
¡ Враження людини від інформації, яка запам'яталася мають кілька корисних властивостей, які допомагають нашій пам'яті.
¡ По-перше, інтерес до об'єкта запам'ятовування робить нас більш уважними. А емоції допомагають швидше закріпити об'єкт у нашій довгостроковій пам'яті.
¡ Перше враження. Корисно створювати перше емоційне враження про об'єкт запам'ятовування та заносити його в пам’ять якомога точніше.
¡ Візуальний образ. Передусім, намагайтеся отримати візуальне враження, оскільки воно сильніше. Нерви, які з'єднують око і мозок у 20 разів товщі, аніж ті, що з'єднують мозок з вухом людини.
¡ Велике враження. Намагайтеся отримати враження, окрім візуального, якомога більшою кількістю відчуттів, якщо є можливість. Це допомагає переживати сильніші враження.
¡ Відтворюйте знову.
Намагайтеся частіше оживляти у своїй пам'яті перше враження про об'єкт. Краще перебувати саме під першим враженням, а не намагатися отримати нове.
¡ Знайти подібне. Відтворюючи в уяві перше враження про об'єкт, подумайте на що схоже це враження і чи мали ви подібні відчуття раніше.
ВПРАВИ ТА ЗАВДАННЯ НА РОЗВИТОК РІЗНИХ ВИДІВ ПАМ’ЯТІ
¡ «Фотоапарат детектива». Розвивиток короткочасної пам'яті.
Уявляємо себе фотоапаратом, який може сфотографувати все: якусь річ, подію, предмет тощо.
Наприклад, потрібно сфотографувати шафу або книжкову полицю і запам’ятати все, що там лежить. « Фотографувати» можна протягом 1 хвилини. Потім відвертаємося і по пам'яті називаємо все, що вдалося запам’ятати.
¡ «Додай та запам’ятай». Розвиток слухової пам'яті.
У цій грі можуть брати участь кілька осіб. Розпочинаючи, говоримо: «Я поклала у пакет банан». Інша людина повторює та додає щось своє: « Я поклав у пакет банан і яблуко», наступний учасник гри повторює готову фразу і додає щось своє. І так далі. Можна використовувати інший варіант. Наприклад, « У зоопарку живе слон». А інший учасник: « У зоопарку живе слон і зебра», а наступний - « У зоопарку живе слон, зебра та лев» тощо.
ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!