Тема. Узагальнення та систематизація вивченого з фонетики, графіки, орфоепії та орфографії. (слайд 1)
Культурологічна тема. Топонімія рідного краю.
Мета: (слайд 2)
- навчальна:
- розвивальна:
виховна:
Тип уроку: урок повторення та систематизації вивченого
Між предметні зв’язки: географія, історія
Обладнання: узагальнювальні таблиці, смайлики, мультимедійний проектор.
Епіграф уроку (слайд 3)
У назвах міст і сіл слова,
В яких щось рідне, таємниче,
В них голос предків ожива
Й сьогодні в рідний край нас кличе.
Д. Білоус
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
- Доброго дня, діти! Чи готові ви, щоб наш урок розпочався? А який маєте настрій? Оберіть смайлик, який відповідає вашому емоційному станові.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Кожна людина має ім'я та прізвище. Гори, ріки, моря, країни, континенти , міста і села, вулиці теж мають назви. У минулому назви ніколи не давали випадково. Чому ж слова-назви такі незвичайні? Хто їх придумав? Що вони означають? Чому вони називаються саме так, а не інакше? Часто такі назви передавались із покоління в покоління ще з давніх часів, і ми деколи не розуміємо їх значення На всі ці запитання дає відповідь географічна наука топоніміка (від грецького topos – місце, onima – ім’я . Тобто «наука про назви місць» ) , а також ойконіми і гідроніми.
- Словникова робота. Лексичне значення слів топоніміка, ойконіми, гідроніми. (Слайд 4)
Місцеві топоніми – безцінне джерело, що допомагає вивчати історію рідного краю. І тому на цьому уроці ви будете працювати саме з ними і дізнаєтеся багато цікавого про наше рідне село і Бобринецький район. Відповідно до цього, епіграфом уроку стануть слова знавця української мови Дмитра Білоуса: (слайд 4)
У назвах міст і сіл слова,
В яких щось рідне, таємниче,
В них голос предків ожива
Й сьогодні в рідний край нас кличе.
Топоніми – власні географічні назви.
Гідроніми – назви водойм.
Ойконіми – власне ім’я будь-якого населеного пункту.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
V. Опрацювання теми уроку.
Вправи виконуються з паралельним поясненням вчителем топонімів.
Запитання до учнів:
- Що таке алфавіт?
- Скільки букв в українському алфавіті?
1. Записати слова-топоніми в алфавітному порядку (слайд 5)
П’ятирічка, Малютка, Балуни, Локанда, Кущівка, Черемушки, Рущина, Гуринівка.
Запитання до учнів:
-Щоб передати на письмі звучання слова, користуються фонетичним записом. Як ще можна назвати це?
- Скільки звуків можуть позначати голосні букви я, ю, є, ї? Скільки голосних звуків в українській мові? Назвіть їх.
- Які звуки позначає приголосна щ, знак м’якшення ?
2. Робота коло дошки. Учні виходять парами і записують фонетичною транскрипцією слова. (Слайд 6)
Чакоклія, Кам’яна, Дрюкове, Гусяча калюжа, Гнилий Єланець.
Два учні виконують фонетичний розбір слів: Цинкиківщина, Рущина
3. Робота в парах. (Слайд 7, 8)
Виправити помилки у фонетичній транскрипції.
[здорове́ц’ь], [кире́йовс’ький м’іст], [ковалі́вка], [Ку́щ’івка], [си́рівшчина], [пйатирічка].
4. Вибірковий диктант.(Слайд 9)
Із поданих слів вибрати ті слова, у яких букви я, ю, є означають два звуки.
Болотяне джерело, Воєнщина, Дрю́кова балка, Кам’яна́ балка, Макове́єво, П’ятирі́чка, Чакоклія.
Запитання вчителя:
- Якими можуть бути приголосні звуки?
- Назвіть дзвінкі, глухі приголосні.
5. Розподільний диктант. Розподілити слова у дві колонки: у 1-шу – слова з першим дзвінким приголосним, у 2-гу – слова з першим глухим приголосним.(Слайд 10)
Черемушки, Рогозівка, Мертвовід, Малютка, П’ятирічанський ставок, Плоский камінь, Ковалівка, Кущівка.
Запитання до учнів:
- Що ви знаєте про чергування у- в, і – й? З чим це пов’язано?
6. Вправа ,,Лови помилку’’. У яких сполученнях слів порушено милозвучність української мови? (Слайд 11)
В ставку Ведмеді, плавають у Чакоклії, Поломарівський й П’ятирічанський ставки, купались у Малютці, Вербівка і Гуринівка, в Дрюковій балці, мололи в Здоровці, придбав в Локанді, кутки Рущина й Сирівщина.
Встаньте, діти, посміхніться,
Вліво, вправо поверніться.
Нахиліться, розігніться. (Двічі)
Руки вгору піднімайте.
Піднімайте, опускайте. (Двічі)
7. Робота в групах (слайд 13, 14)
Завдання І групі.
Дослідити, коли пишеться плоский камінь, а коли Плоский камінь.
Завдання ІІ групі.
Дослідити, коли пишеться Кам’яна балка, а коли Кам’яна Балка.
Озвучення результатів.
9. Розгадайте кросворди. Які топоніми в них зашифровані? (Слайд 15-20)
VІ. ,,Рефлексія’’(Слайд 22)
,,Незакінчене’’ речення:
VІІ. Оцінювання навчальної діяльності учнів на уроці (слайд 22).
VIII. Формулювання домашнього завдання і коментар щодо його виконання. (Слайд 23)
Високий рівень: укласти словник ,,Топонімічний словник нашої сім’ї’. Назвати вивчені орфограми.
Достатній рівень: скласти твір - опис (5-7 речень) на тему ,,Краса Кам’яної балки’’.
Середній рівень: виконати впр. 167 (тестові завдання) за підручником ,,Українська мова 5 клас’’, с. 87-89