Будемо навчатись мови золотоїУ трави-веснянки, у гори крутої. В потічка веселого, що постане річкою,В пагінця зеленого, що зросте смерічкою. Сідайте діти!У класі ми зустрілися знову. Про нашу мову чарівну. Ми поведемо розмову.
Номер слайду 2
Повторення вивченого«Так-Ні»- Звертання називає того, до кого звертаються ?- Звертання виражається іменником у формі З.в.? - Звертання є членом речення?- Звертання є поширене та непоширене ?- Звертання можемо виділяти тільки комою?
Номер слайду 3
Тема. Вставні слова.
Номер слайду 4
Мета. Ознайомити учнів зі вставними словами, сполученнями слів та розділовими знаками при них, удосконалювати пунктуаційні та орфографічні навички дітей, формувати вміння вирізняти вставні слова та сполучення слів з-поміж іншого мовного матеріалу, розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, виховувати любов до природи, уміння бачити красу довкола себе.
Номер слайду 5
Так, вставні слова – це диво! «Безперечно» і «правдиво»,«Справді», «вибачте» і «отже», «як відомо», «кажуть», «може» …«Ваша честь» чи «Ваша ласка», ви скажіть мені, будь ласка?Чи «напевне», чи «мабуть», слів цих дивних не забудь!
Номер слайду 6
ВСТАВНІ СЛОВА — це слова або словосполучення, що виражають ставлення мовця до висловлюваного. Вставні слова (як і звертання) не є членами речення.
Номер слайду 7
На письмі вставні слова виділяються комами. Може, треба інакше це зробить?На деревах вже листочки, отже, вже весна прийшла. Ми вільно можемо говорити українською мовою, на щастя.
Номер слайду 8
Вст. сл., ... Напевне, я вчасно справлюся із цим завданням. 2. ..., вст. сл., ... У нього, як кажуть, золоті руки.3. ..., вст. сл. Треба уважно слухати пояснення, звичайно. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ВСТАВНИХ СЛОВАХ
Номер слайду 9
Усно знайти вставні слова в тексті, пояснити розділові знаки: 1. Дід Кирило, мабуть, забув про спочинок (Ю. Збанацький).2. Здається, час спливає і непомітно (Б. Грінченко). 3. У народній медицині, очевидно, не було кращих ліків від застуди, ніж калиновий чай (В. Скуратівський). 4. На жаль, качка почала старіти ти, не всяка їжа іде їй на користь (М . Стельмах). 5. Художня література, як відомо, допомагає глибше розуміти життя. 6. Той, хто творить красу, безумовно, творить щастя для людей і, по-моєму, для себе. Отже, про це не слід забувати (О. Гончар).
Номер слайду 10
Вибірковий диктант Виписати вставні слова: Кажуть, птахи відлетіли у вирій. На радість, Україна може пишатися досягненнями своїх спортсменів. Мабуть, Сергійко купив цікаву книжку. Здається, гори перевертав би й не чув утоми.
Номер слайду 11
Фізкультхвилинка. Встаньте, дітки, усміхніться,Вліво,вправо поверніться. Нахиліться, розігніться,Руки вгору піднімайте,Піднімайте, опускайте. Дуже добре, всі сідайте.
Номер слайду 12
Творче завдання Скласти і записати речення із поданими вставними словами. Пояснити вживання розділових знаків. Безумовно, напевно, на диво, по-моєму.
Номер слайду 13
Деякі слова бувають лише вставними : таким чином,а втім, по-перше, отже, по-друге, мабуть, щоправда, крім того…
Номер слайду 14
Номер слайду 15
«Культура мовлення» Завтра, кажеться, буде погана погода. Навєрно, я не встигну виконати домашнє завдання. Пожалуйста, сідайте на вільний стілець. Таким образом, результати нашого дослідження най достовірніші. Вибачаюся, мені потрібно вийти.
Номер слайду 16
— Які слова називаються вставними?— Як вони виділяються на письмі та в усному мовленні?— Чи можуть бути вставні слова членами речення? Бліцопитування
Номер слайду 17
Домашнє завдання. Скласти 5 речень зі вставними словами.