17 березня о 18:00Вебінар: Зорова гімнастика – здоровий відпочинок для очей

Презентація з української мови для 7-го класу" Активні та пасивні дієприкметники"

Про матеріал

Ò АКТИВНІ ТА ПАСИВНІ

ДІЄПРИКМЕТНИКИ

ÒУрок з української мови в 7 класі

ÒПригадай правила

ÒРозподільний диктант

Запиши дієслова у три стовпчики: дієслова, прикметники, дієприкметники

Духмяний, зеленіти, зівʼялий, зелений, згоріти, покручений, згорілий, сивий, чорний, палати, в'язати, перестиглий, палаючий, німіючий, дзвінкий, промоклий, дрібний, посмутнілий.

Перевір себе

ДієсловаПрикметникиДієприкметники

Зеленіти Духмяний Зівʼялий

Згоріти Зелений Покручений

Палати Сивий Згорілий

В'язати Чорний Перестиглий

Дзвінкий Палаючий

Дрібний Німіючий

Промоклий

Посмутнілий

Ò

Ò

Ò

Запишіть речення, вкажіть в них дієприкметники. Який з дієприкметників вказує на ознаку предмета, який сам щось робить або робив, а який – на ознаку предмета, з яким щось роблять або робили.

ÒВгорі цвіте блакить, усіяна хмарками.
ÒА дрімаючій смереці казка сниться лісова.
ÒПливе здаля пора осінніх гроз, барвішають палаючі узлісся.
ÒРуді стежки роз'їдені дощами.

Ò

Ò

Ò

Ò

Ò

1. Повернуте до сонця золоте донце.


2. Зимою
біле, весною чорне, літом зелене, восенистрижене.
3.
Повна діжка жита п'ятачком накрита.


4.
Розстелений кожушок, на нім посіяний горошок.

5. Висить сито, не руками зроблене.

6.Краплі з неба, дахів, стріх.

Дощ холодний, перший сніг.

Почорнілий тихий сад,

Що за місяць?

Ò Творче конструювання

Ò

Ò

Ò

Цифровий диктант

Запишіть слова, позначаючи їх числами(1 – активні дієприкметники, 2 – пасивні дієприкметники).

Сяючий, скривджений, думаючий, змальований, прогнилий, вихований, охриплий, лежачий, задубілий, киплячий, знайдений.

Ò

Зміст слайдів
Номер слайду 1

АКТИВНІ ТА ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИУрок з української мови в 7 класі

Номер слайду 2

Пригадай правила. Що називається дієприкметником?Які граматичні ознаки у дієприкметника від дієслова?Що спільного у дієприкметника і прикметника?Синтаксична роль дієприкметника. Визначте граматичні ознаки дієприкметника усміхнений. Змінюються за родами, числами, відмінками. Чоловічий рід, однина, називний відмінок, минулий час, доконаний вид. Дієприкметник – це особлива форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом. Виступає означенням або присудком. Час та вид. Щоб переглянути відповідь, натисни на початок твердження.

Номер слайду 3

Розподільний диктант Запиши дієслова у три стовпчики: дієслова, прикметники, дієприкметники Духмяний, зеленіти, зівʼялий, зелений, згоріти, покручений, згорілий, сивий, чорний, палати, в’язати, перестиглий, палаючий, німіючий, дзвінкий, промоклий, дрібний, посмутнілий. Перевір себе Дієслова Прикметники Дієприкметники Зеленіти Духмяний Зівʼялий Згоріти Зелений Покручений Палати Сивий Згорілий В’язати Чорний Перестиглий Дзвінкий Палаючий Дрібний Німіючий Промоклий Посмутнілий

Номер слайду 4

Семикласнику!Опрацьовуючи цю тему, ти пригадаєш і поглибиш знання про дієприкметники. Навчишся використовувати активні та пасивні дієприкметники у власних висловлюваннях. Дізнаєшся, як розрізняти активні та пасивні дієприкметники

Номер слайду 5

Листопад на Україні не завжди збігається з періодом падолисту. Ще за Київської Русі останній місяць осені називався «груднем», а сучасний грудень – «студнем». У давні часи в різних місцевостях України побутували різні назви: «напівзимник», «ворота зими», «листопадень», «падолист», «грудкотрус» .

Номер слайду 6

Вгорі цвіте блакить, усіяна хмарками. А дрімаючій смереці казка сниться лісова. Пливе здаля пора осінніх гроз, барвішають палаючі узлісся. Руді стежки роз’їдені дощами. Перевір себе!Запишіть речення, вкажіть в них дієприкметники. Який з дієприкметників вказує на ознаку предмета, який сам щось робить або робив, а який – на ознаку предмета, з яким щось роблять або робили.

Номер слайду 7

АКТИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИВиражають ознаку предмета за дією, яку предмет виконує сам Виражають ознаку предмета , який зазнає на собі дії іншого предмета. Теперішній час. Минулий час. Минулий час-уч, -юч, -ач, -яч -л-н, -ен, -тпломеніючий, голублячий,пожовтілий, промоклийзірваний, розфарбований, розʼїдені, забутий,

Номер слайду 8

Вправа "Впізнай мене"жовтий – пасивний дієприкметникчервоний - активний дієприкметник. Мріючий ліс, проспівана пісня, зів’яле листя, міцніючий мороз, скошений лан, дозрілий овоч, лежачий камінь, записаний вислів. Перевір себе!

Номер слайду 9

Народознавча пауза

Номер слайду 10

Чарівна скринька1. Повернуте до сонця золоте донце. 2. Зимою біле, весною чорне, літом зелене, восени – стрижене. 3. Повна діжка жита п’ятачком накрита.  4. Розстелений кожушок, на нім посіяний горошок. 5. Висить сито, не руками зроблене. 6. Краплі з неба, дахів, стріх. Дощ холодний, перший сніг. Почорнілий тихий сад,Що за місяць? Соняшник. Поле. Небо і зоріПавутина. Листопад. Мак. Відгадайте загадки. Знайти у них дієприкметники. Визначити, які з них – активні, а які – пасивні.

Номер слайду 11

Творче конструювання. Перепишіть речення, від поданих у дужках дієслів утворіть активні дієприкметники . Утворені дієприкметники поставте в потрібній формі, визначте їх рід, число, відмінок, вид та час. У моїй душі кружляє лист (опадати).І лист припав обличчям (пожовтіти) до грудочок (змокнути) землі. Ліс посміхається в (чарувати) красі. Перевір себе. У моїй душі кружляє лист опалий ( ч.р.,одн., Н.в., недок. в., мин. ч.). І лист припав обличчям пожовтілим (с. р., одн., О. в.,док. в., мин. ч.), до грудочок змоклої (ж. р., одн., Р. в., док. в., мин.ч.) землі. Ліс посміхається в чаруючій (ж. р., одн., М. в., недок. в., теп. ч.) красі.

Номер слайду 12

Народжений в 1810 році у Варшаві, Фридерик Шопен став автором безлічі творів, які у всіх музичних школах на іспитах виконуються з гордістю донині. Завдяки Шопену у всього світу тепер є такі приємні і найбільші твори, як "Віденський вальс" (або "ліхтарики"), Rondo a la Krakowiak і багато іншого. Твори цього великого музичного генія знаходять своє місце в загальній скарбниці шедеврів світової музики Все життя композитор за допомогою своєї музики захищав і розповідав про свою улюблену Батьківщину - про Польщу. Напевно, від того і твори Фридерика настільки емоційні. Фридерик Франсуа́ Шопе́н 

Номер слайду 13

Вправа «Художники слова»Переглядаючи відеоряд у музичному супроводі “Ноктюрна” Ф. Шопена, складіть і запишіть зв’язне висловлювання (5-6 речень) на тему «Пропливає осінь на хмаринці сірій …», уживаючи активні та пасивні дієприкметники та використовуючи речення з попередньої вправи.

Номер слайду 14

Цифровий диктант   Запишіть слова, позначаючи їх числами(1 – активні дієприкметники, 2 – пасивні дієприкметники). Сяючий, скривджений, думаючий, змальований, прогнилий, вихований, охриплий, лежачий, задубілий, киплячий, знайдений. Ключ: 1, 2,1,2,1,2,1,1,1,1,2. Щоб перевірити себе,натисни тут style.colorfillcolorfill.type

Номер слайду 15

Давньогрецький драматург Есхіл сказав: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той, чиї знання корисні».

Номер слайду 16

Домашнє завдання§21, с.126-128, вправа 256.

Номер слайду 17

Автор презентації –Шакун Раїса Миколаївна,учитель української мови та літератури середньої загальноосвітньої школи № 6 Подільського району м. Києва 2017

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
 1. Філь Світлана Іванівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
pptx
Додано
13 січня 2018
Переглядів
6851
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку