* Енергетичні витрати організму визначають → за основним обміном - тією найменшою кількістю енергії, → яка потрібна для забезпечення нормальної життєдіяльності організму → за умов максимального фізичного, інтелектуального та емоційного спокою, а саме: → у стані бадьорості, вранці після сну, лежачи, натщесерце, → за відсутності сторонніх подразників і за температурного комфорту (+18...+23 °С).
Таблиця 3 СЕРЕДНІ ВИТРАТИ ЕНЕРГІЇ ЗА ДОБУ (КДЖ) ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РІЗНИХ ВИДІВ ДІЯЛЬНОСТІВид діяльностіСередні витрати енергії за добу (к. Дж)загальніу перерахунку на 1 кг маси тіла. Переважно розумова праця13 470167 Легка фізична праця15 100180 Фізична праця середньої важкості17 300193 Важка фізична праця19 950222 Особливо важка фізична праця22 940255 Звичайно, для здійснення фізичної роботи організм витрачатиме ще певну кількість енергії (див. таблицю 3).
* Отже, знаючи, яка кількість енергії звільняється під час розщеплення 1 г різних органічних сполук (білків, жирів і вуглеводів), → а також те, скільки енергії витрачає людина впродовж доби, → можна розрахувати її добовий раціон - ту кількість їжі, яку людині треба спожити, щоб відновити енергетичні витрати.
* Вітаміни - біологічно активні речовини різної хімічної природи, → неодмінні учасники обміну речовин. * За відсутності в харчовому раціоні вітамінів→ порушуються процеси нормального обміну речовин. Що таке вітаміни і яке їхнє значення для організму людини? Вітамі́ни (лат. vita — життя і амін — речовина, що містить аміногрупу)В9 (фолієва кислота)
* Ще в V ст. до н. е. давньогрецький лікар Гіппократ своїм пацієнтам з порушенням зору → рекомендував їсти пташину і коров’ячу печінку. Гіппокра́т з Ко́су (грец. Ιπποκράτης; близько 460 до н. е. — бл. 370 до н. е.) — грецький лікар золотої доби Афін (Класична Греція), який вважається однією з найвизначніших осіб в історії медицини.
* Його дослідження підтвердив нідерландський лікар Христіан Ейкман (1858-1930). * Він помітив, що кури, які споживали очищений рис → хворіли на захворювання, що нагадувало бері-бері. * Натомість кури, які споживали неочищений рис на це захворювання не страждали. Христіан Ейкман (1858-1930).
* Він вивчав зв’язок між нестачею вітамінів і розвитком у людини таких захворювань, → як скорбут (або цинга, спричиняє нестача вітаміну С)→ та поліневритом (проявляється як множинне запалення периферичних нервів; причина - нестача вітамінів групи В). * Завдання: підготуйте презентацію про цього вченого.* Ключові терміни і поняття: збалансоване харчування, надмірне харчування, недостатнє харчування, енергетичний баланс організму, вітаміни.
Що таке енергетичний баланс організму? 2. Чим характеризуються харчові продукти рослинного та тваринного походження? 3. Чому відсутність білків у їжі порушує нормальне функціонування організму людини? 4. Чому як надмірне, так і недостатнє харчування призводять до розвитку захворювань?ПЕРЕВІРТЕ ТА ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯДайте відповідь на запитання
1. Укажіть захворювання, яке спричинене відсутністю в організмі певного вітаміну: а) авітаміноз; б) гіповітаміноз; в) гіпервітаміноз.2. Укажіть співвідношення білків, жирів і вуглеводів у харчових продуктах за умови раціонального харчування: а) 2 : 2 : 1; б ) 1 : 1 : 2; в) 1 : 1 : 4; г) 1 : 1 : 6. Виберіть одну правильну відповідь
* Визначте енергетичну цінність 50 г пшеничного хліба, якщо→ білків у ньому 2,85 г, → жирів 0,2 г т→ а вуглеводів 28 г. Виберіть правильну відповідь: а) 53,8 к. Дж; б) 538,4 к. Дж; в) 481,6 к. Дж; г) 48,1 к. Дж.* Творче завдання. Разом із членами своєї сім’ї підготуйте проект «Збалансоване харчування». Розв’яжіть задачу.