1. Поясніть значення понять та імен із історичної хмаринки. 2. Чи всі жителі Афін мали громадянські права? 3. Які можливості для вільних громадян відкривала афінська демократія?Дізнаймося, який період історії Афін називають «золотим віком»! Наше завдання — знайти відповіді на запитання освітнього дартсу.
Номер слайду 3
1. ПІДНЕСЕННЯ АФІНСЬКОЇ ДЕМОКРАТІЇ ЗА ПЕРИКЛАДіємо: практичні завдання. Працюючи з текстом підручника, проаналізуйте політику Перикла: визначте переваги і суперечності афінської демократії. У середині V ст. до н. е. Афіни перетворилися на найбагатшу державу Греції. Афіни об’єднали близько 200 грецьких полісів у Делоський (Афінський морський) союз. Час розквіту та могутності Афін називають «золотим віком». Одним з найвидатніших державних діячів Афін був Перикл. Виступи Перикла на народних зборах порівнювали з громом і блискавками, що метає Зевс. Сучасники прозвали його Периклом Олімпійцем. Незважаючи на походження із заможної родини, Перикл виражав інтереси демосу. Народ цілком довірив йому управління державою. Тому протягом п’ятнадцяти років (444-429 рр. до н. е.) Перикла щороку обирали стратегом. Він вважав, що бідні повинні мати такі самі права, як і заможні громадяни. Бюст Перикла (Ватиканський музей)
Номер слайду 4
Діємо: практичні завдання1. Висловте припущення, як кожна із реформ Перикла впливала на розвиток афінської демократії. Запишіть свої міркування до схеми ««Золотий вік» афінської демократії» (працюйте в зошитах).2. В інтересах яких верств суспільства було проведено ці реформи: заможних чи малозабезпечених?Пізнавально й цікаво. Важливу роль у демократичних виборах в Афінах відігравали... боби. Їх афіняни використовували для жеребкування — визначення результатів виборів. У храмі розташовували дві скриньки. В одну насипали боби чорного і білого кольорів, а в іншу клали таблички з іменами кандидатів. Одночасно уповноважений архонт виймав зі скриньок біб і табличку з іменем кандидата. Якщо біб виявлявся білим, то кандидат вважався обраним на посаду. У «вік Перикла» в Афінах зміцнів демократичний лад, що ґрунтувався на участі демосу в управлінні полісом. Повноправними громадянами вважалися чоловіки, у яких мати й батько були афінянами. Політичними правами користувалися тільки чоловіки. А жінки, метеки (некорінні жителі полісу), раби жодних прав не мали. Давньогрецька демократія була рабовласницькою.
Номер слайду 5
Народні збори (афінські громадяни — чоловіки від 20 років)Рада п’ятисот. Суд присяжних (обирався жеребом)• оголошували війну й укладали мир• обирали вищих посадових осіб• ухвалювали нові закони• попередньо розглядала справи, що надходили для обговорення на народних зборах• управляла фінансами, стежила за флотом, благоустроєм міста, карбуванням монет• розглядав усі судові справи. Афінська демократія часів «Золотого віку» (органи влади)Незадовго до смерті Перикла розпочалася виснажлива Пелопоннеська війна (431-404 рр. до н. е.) між Афінами та Спартою, яка призвела до спустошення Аттики. У результаті поразок у цій війні могутність Афін похитнулась і вони мусили підкоритися Спарті. У 429 р. до н. е. Перикл захворів на чуму. Перед смертю він зазначив: «... Найкраще з того, що я зробив, не говорите. Адже за всі роки мого правління за моїм наказом не було страчено жодного афінського громадянина». Мудрість віків. Поміркуйте, що означають висловлювання Перикла. Чи актуальні вони в наш час? Свою думку обґрунтуйте?• Якщо ти не цікавишся політикою, це не означає, що політика не цікавиться тобою.• Обережніше, Перікле: ти головуєш над вільними людьми і до того ж, над еллінами.• Визнати бідність у нас не для кого не є ганьбою, але велику ганьбу ми вбачаємо в тому, що сама людина не прагне позбутися її працею.• Ви вихваляєте мене, а про найкраще з того, що я зробив, не говорите. Адже за всі роки мого правління за моїм наказом не було страчено жодного афінського громадянина.
Номер слайду 6
2. АФІНСЬКИЙ АКРОПОЛЬ — СИМВОЛ МОГУТНОСТІ АФІНЗа часів Перикла Афіни стали великим культурним центром Греції. Тут жили і працювали такі видатні вчені і митці, як Геродот, Анаксагор, Софокл та інші. В Афінах активно велися будівельні роботи, якими керував видатний грецький скульптор та архітектор Фідій. Афінський акрополь став художнім і релігійним центр. Віртуальна екскурсія. Чи мріяли ви помандрувати Афінами за доби розквіту? У цьому допоможуть сучасні технології. Відвідайте віртуальну екскурсію акрополем і за підсумком екскурсії поясніа) яке місце посідав акрополь у житті афінян;б) які елементи архітектури перетворюють будівлі акрополя на єдиний архітектурний ансамбль?Варіант 1 Проведіть екскурсію афінським акрополем за малюнком-реконструкцією. Варіант 2. Пропонуємо скористатися мобільним застосунком Acropolis interactive educational VR 3 D (можна завантажити за допомогою Google Play). Для завантаження скористайтеся QR-кодом. АБО (за домашнім завданням)Озвучте відеореконструкцію акрополя та проведіть для однокласників/однокласниць віртуальну екскурсіюhttps://cutt.ly/I87 Bl. So
Номер слайду 7
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯI. Знаю й систематизую нову інформацію1. Оцініть свої успіхи в опануванні теми ««Золотий вік» Афін за Перикла». Дайте відповіді на запитання.2. Складіть запитання до кросворду та дайте йому назву. Запитання мають розкривати роль діяча в історії Давньої Греції. Назвіть, хто з діячів творив історію Афін, а хто — Спарти.3. Завдяки яким заходам Периклові вдалося досягти розквіту афінської демократії?4. Назвіть хронологічні межі «золотої доби» Перикла та внесіть до проекту «Ілюстрована шкала часу історії Давньої Греції».5. Знайдіть у тексті докази розквіту Афін за Перикла. Перевірте себе за допомогою онлайн-вправи «Золотий вік Перикла» за покликанням:https://cutt.ly/f8 Cz. EMv. II. Обговоріть 1. Чи досконалою була демократія «золотого віку» Перикла? 2. Поміркуйте, які особливості політичного устрою Афін за доби Перикла ви хотіли б запровадити в наш час. III. Мислю творчо1. Укладіть план розповіді про «золотий вік» Перикла.2. Уявіть, що Перикл — наш сучасник і активний користувач соціальних мереж. Створіть сторінку діяча в одній (на вибір) із соцмереж — Facebook чи Instagram — та наповніть її від імені Перикла.