Тема. Прикладка як різновид означення. Написання прикладок.
Мета: поглиблювати знання учнів про другорядні члени речення, ознайомити з прикладкою як різновидом означення, вчити правильно вживати лапки і дефіс при прикладках; розвивати вміння знаходити прикладки в тексті та доцільно вживати їх у зв'язному мовленні, виховувати любов до рідного краю
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, кросворд, схема, таблиця
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Розгадування кросворда.
- Розгадавши кросворд, дізнаєтеся,про що піде мова на уроці.
1П |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
2 |
Р |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
3 |
И |
|
|
||||||||||||||||
4 |
|
|
К |
|
|
|
|||||||||||||
5 |
|
|
|
Л |
|
|
|
|
|
||||||||||
6 |
|
|
А |
|
|
|
|
|
|||||||||||
7 |
|
Д |
|
|
|
|
|||||||||||||
8 |
|
|
К |
|
|
|
|
|
|
||||||||||
9 |
|
|
|
А |
|
|
|
|
|||||||||||
Відповідь: прикладка.
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Проблемні запитання.
— Прочитайте речення. Що ви знаєте про слова, написані через дефіс? Які питання і від яких членів речення можна поставити до виділених слів?
— Яким членом речення, на вашу думку, є виділені слова?
1.В Путивлі-граді вранці-рано співає –плаче Ярославна (Т.Шевченко).
2.Пісня широко пливе, як Дніпро-ріка (О.Ющенко).
3.До колодязів-журавлів споконвіку ходять люди по воду (Є.Гуцало).
III. Оголошення теми й мети уроку
IV. Опрацювання нового матеріалу
1. Розповідь учителя.
Прикладка – це різновид означення, вираженого іменником, що вказує на ознаку предмета і дає йому іншу назву.
Прикладка узгоджується з пояснюваним словом — членом речення у відмінку, роді й числі або тільки у відмінку, наприклад: Жінка-мати (яка саме жінка?): узгодження в роді, числі і відмінку; магазин (який?) «Райдуга»: узгодження у відмінку й числі; місто Суми: узгодження тільки у відмінку. Якщо прикладка виступає назвою залізничної станції, порту, журналу і под., то, як правило, така прикладка вживається тільки в називному відмінку і, отже, не може узгоджуватися з пояснюваним словом у непрямих відмінках, наприклад: поблизу станції (якої?) «Лівобережна», в журналі (якому?) «Дивослово».
Прикладка може вказувати на:
1)осіб за професією: лікар-стоматолог;
2)національну приналежність, місце проживання: юнак-білорус, дівчина-киянка;
3)родинні стосунки: брати-близнюки;
4)поєднання ширшого (родового) та вужчого(видового) поняття: трава звіробій;
5)якісну характеристику осіб чи предметів :дуб-велетень, хлопець –богатир.
2. Робота зі схемою.
Прикладка іменник, друга назва Який? |
Поширені Непоширені
3.Робота з таблицею.
Правопис прикладок
Окремо |
Дефіс
|
1.з В річка Дніпро |
1.В з Дніпро-ріка |
2.з(рід) з(вид) трава звіробій |
2.з(вид) з(рід) звіробій - трава |
3.з «В» кінотеатр «Дружба» |
3.Терміни жук-короїд льон-довгунець |
4. Після слів –звертань Пане Сергію! |
4.Ширше ? вужче сніжинки-пушинки |
4. Практична робота.
Перепишіть речення. Поставте, де треба, дефіс. Прикладки підкресліть.
1. І заплакала Лілея росою сльозою (Т. Ш.). 2. Красень Єнісей
трудиться (Ю. Зб.). 3. Надворі лютує зима лихоманка, а в мене у хаті щебече веснянка (Л. Гл.). 4. Десь у гущавині, сховавшись у тіні велетня листка, у срібні струни вдарив невидимий цимбаліст (С. Вас). 5. То була тиха ніч чарівниця, покривалом спокійним, широким простелилась вона над селом (Л. У.). 7. Тонковидий юнак офіцер стоїть біля відкритого люка, погляд спрямований уперед (О. Гонч.).
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з підручником.
2. Творче завдання.
— Доберіть до іменників Київ, юнак, роман, пароплав, журнал прикладки і складіть з ними речення.
3. Складання сенкану.
Прикладка.
Поширена , непоширена.
Уточнює, характеризує, називає.
Прикладка виражається іменником.
Означення.
VI. Підбиття підсумків уроку
1. Рефлексія
Я дізнався ...
Я навчився ...
Я зрозумів, що можу ...
2. Оцінювання
VII. Домашнє завдання
1. Виконати вправу з підручника.
2. Написати твір на тему «Моє ім'я - Україна», використовуючи прикладки.