Урок-квест подорож літературними станціями, щоб зібрати жайворонка, якого розвіяв весняний вітер. Проводиться при вивченні теми «Прийди, весно, з радістю!»
На уроці діти знайомляться з українськими народними традиціями зустрічі весни, виконують веснянки, читають вірші українських поетів про весну та опрацьовують вірш Т.Коломієць «Березень».
Комунальний заклад освіти Кислянська
середня загальноосвітня школа
вул. Миру,1, с.Кислянка, Синельниківськи район, Дніпропетровська область, 52512,
Тел./факс (05663) 62-8-80
E – mail: urdzikHYPERLINK "mailto:urdzik2012@yandex.ru"2012@HYPERLINK
Сайт: httpHYPERLINK "http://kyssh.dnepredu.com/": Код ЄДРПОУ 26460526
Урок: Літературне читання
Клас: 3-й
Вчитель: Берхмілер М.С.
Тема:
Мета: Ознайомити учнів з твором Т. Коломієць
«Березень» та з українськими традиціями зустрічі
весни, закріплювати знання поетичних творів
про весну видатних майстрів української поезії ;
розвивати художню пам'ять, інтонаційне читання,
вміння розуміти настрій та емоції поета;
виховувати любов до рідної природи та вміння
бачити в ній прекрасне в різні пори року
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку:
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ІV. Робота над новим матеріалом
Пригадайте, які птахи символізують прихід весни? (жайворонок, ластівка) Назви цих птахів найчастіше вживаються у веснянках та гаївках.
Давайте виконаємо одну із них:
- Ой, чого ж ти, жайворонку, так рано з вирію прилетів?
А ще по річеньках та й криженьки стоять,
А по долиноньках та й сніженьки лежать.
- А я тії сніженьки крильцями розжену,
- А я тії криженьки ніжками потовчу!
Ця пташка одна з найперших прилітає на Україну, коли на полях іще місцями лежить сніг. Люди здавна випікали вдома жайворонків і роздавали їх дітям, щоб швидше прийшла весна, щоб більше неслися та краще плодилися свійські птахи.
До нас у клас теж хотів прилетіти жайворонок, щоб принести нам весну на своїх крильцях, але дунув холодний вітер і збив його зі шляху. Давайте допоможемо йому дібратися до нас, складемо його з частин, які розкидав вітер.
Для цього потрібно виконати різні літературні завдання.
Читання слів, записаних на дошці, зі збільшенням швидкості та пояснення їх значення. Після виконання завдання, діти знаходять за дошкою силует тіла птаха і розміщують його на дошці.
Скласти і прочитати прислів’я про весну, котрі вітер розірвав на дві половинки:
1. Весна - днем красна, а на хліб тісна.
2. Як весна починається, всяка зелень розвивається.
3. Весна красна квітками, як матінка дітками.
4. Весняний день рік годує.
5. Сухий березень, теплий квітень, мокрий травень - буде урожай і трави.
6. Як навесні дощ надворі, то восени хліб у коморі.
7. Весна іде - літо веде.
8. Весною все оживає, танцює та співає.
(Діти знаходять і додають до тіла птаха силует крила)
Виконання пісні й танцю «Ой, весна, та й красна!» та отримання іще одного силуету крила.
Діти вдома підібрали та вивчили вірші про весну видатних українських поетів.
Презентація віршів та інсценізація вірша П.Воронька «Дід Мороз і Весна»
(додається хвіст)
Робота над віршем Т.Коломієць «Березень»
(Діти знаходять і додають силует голови жайворонка – птаха складено)
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання: виразно читати вірш Т.Коломієць «Березень»