Урок розвитку мовлення у 4 класі
Тема уроку: Робота з деформованим текстом.
Мета уроку:Вчити впорядковувати деформований текст, переставляти речення відповідно до логіки загального змісту;
Вчити дітей «читати картинку», виробляти вміння розв’язувати бачене на картині з матеріалами власних спостережень;
Розвивати навички усного та писемного мовлення, уміння бачити і відчувати красу природи;
Заохочувати дітей до творчості, збагачувати словниковий запас учнів;
Виховувати любов до природи рідного краю.
Хід уроку
І.Організація класу.
Холодно зараз в лісах і лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам,
Затишно, тепло в класі у нас,
Доброго дня Вам, вітаймо ми Вас!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Слово вчителя
(Звучить мелодія Вівальді «Зима», на фоні її читаю вірш- казку)
Білий день дарує білу ласку,
Я розповім вам діти казку:
В пишних білих платтях балеринки-
Молоденькі сосни та ялинки,
Не впізнати яблуні та вишні-
Це ж весільні наречені вийшли.
У біленьких чепурних хустинках
Мовби помолодшали будинки.
Під ногами біле покривало,
Небо й те молочно-сивим стало,
Де я ? В царстві білої лілеї?
Ні, це іній розпушив алеї,
Кожна гілка в білому намисті,
А навколо тихо-тихо й урочисто…
- Сподобалась казка? Це не просто казка. Це дива, які ви бачили в природі. Ось подивіться тільки на картини у вікно! Пригадайте, як ми були на прогулянці.
- Про кого ця казка? Про яку пору року? Не дивлячись на те, що сьогодні останній день зими ми з вами спробуємо згадати красу цієї дивовижної пори року.
- За якими прикметами ми пізнаємо зиму?
- Як змінювались картини природи з приходом зими?
- Які обнови з’явились на річках, деревах, травах, кущах? Адже зима пішла гуляти в поле, ліс, луг у міста і села.
2.Розгадування кросворду
1) Вже морози розгулялись навколо,
Та в будинки не пускає холод.
Снігурі злетіли на збори – віча…
Це який настав зимовий місяць? (Січень)
2) Аж тріщить мороз, лютує,
Сніжна віхола танцює
А ставок у лід закутий,
Що за місяць діти? (Лютий)
3) Один – високо вгорі, дюжина – в календарі. (Місяць)
4) Холод несе мороку,
У турботах лине будень.
Цей останній місяць року
Зветься як? (Грудень)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Як ви думаєте чи буде звичайним наш урок? Чому?
- Так сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо у подорож в світ прекрасного, у світ природи. А допоможе нам у цьому мистецтво і музика, поезія, живопис.
На сьогоднішньому уроці ми з вами удосконалимо вміння працювати з деформованим текстом. Також ми з вами прикрасимо зимове дерево сніжинками, але не звичайними а тими, що будуть символізувати ваші знання, за кожну правильну відповідь ви будете наклеювати сніжинки. В кінці уроку ми підведемо підсумок і побачимо у кого зимове дерево знань краще прикрашено.
1.Робота з прикметами.
- Які прислів’я і прикмети зими ви знаєте?
Зима зі снігами – літо з хлібами
Яскраві зірки взимку на мороз
Зима без снігу – не буде хліба
Сова кричить – холод накликає
Зимою завірюха – влітку негода
Кімнатні птахи мовчать перед заметіллю
Зимою сухо й холодно – влітку сухо й жарко
Кіт шкрябає підлогу – на вітер і завірюху
Якщо ворона сидить на верхівці дерева і каркає – бути хурделиці
Зимове тепло – літній холод (Відповіді дітей)
- Молодці, ви знаєте багато зимових прикмет.
2. Розгляд картини М.Глущенко «Зима»
Зима красива пора року. Давайте поглянемо як зобразив її красу у своїй роботі М.Глущенко.
Художник Глущенко Микола Петрович за все своє життя створив дуже багато красивих і цікавих творів живопису, в тому числі картин, в яких відтворена краса зимової природи. Одним із кращих полотен є «Зима».
Спочатку пригадаймо пам’ятку, як потрібно розглядати картину…
А тепер уважно розгляньте картину М.Глущенка «Зима»
(На ціому фоні звучить музика П.І.Чайковського «Пори року.Зима»)
- Чи співзвучні музика і картина?
- Яка різниця між репродукцією і справжньою картиною-оригіналом?
- Чи подобається вам ця картина?
- Чого вчить картина? (Бачити красу і любити природу)
- Який настрій викликає картина? (радісний,тому, що зображено сонячний зимовий день)
- Які кольори використав художник?
- Яких кольорів більше – теплих чи холодних?
- Подивіться уважно, чи тільки білий колір використав автор у зображенні снігу? Чому? (Сонячні промені проломлюють світло, тому сніг здається різнокольоровим)
Послухайте як описав зимову красу поет Ян Колас у вірші «Зима»
- Красивий вірш? Дійсно зима незвичайна кришталева красуня, а якого вона кольору дізнаємось виконавши вправу «Якого кольору зима»
3.Вправа «Якого кольору зима»
Білі черевики у зими, біла - біла в неї кожушина,
Білі сани, білогриві коні,
Білі - білі рукавички пухові
Срібні дерева, срібне гілля,
Сріблом пухнастим вкрита земля,
Срібні у синьому небі хмаринки,
В срібних заметах срібні стежинки.
Срібний – пресрібний ліс приберіг
Білочці срібній срібний горіх.
Він ще недавно голубів –
Застиг у сонній мрії.
Ось небокрай почервонів –
І він вже рожевіє.
Як тільки сутінь настає,
Ліхтарики мигають,
Він фіолетовим стає
І таємничо сяє
Спочатку він міцний і білий,
Та коли сонце припікає,
Він враз слабкішає, жовтіє
Чорніє,тане і тікає
4.Робота з реченням
Ми з вами впевнилися, що завдяки сонячним променям сніг буває різного кольору. Поширте речення за допомогою прикметників.
……, ……., ……. вогники замиготіли на землі, деревах, кущах.
- Чому в цьому реченні так багато ком?
- Яке це речення за метою висловлювання?
ФІЗКУЛЬТПАУЗА
Діти роблять рухи і співають пісню «Морозець» муз. Б.Фільц на сл. Г.Бойка
ІV. Робота з деформованим текстом
Діти не тільки композитори, поети та художники оспівували зимову красу природи. От і ми зараз будемо працювати з текстом про зиму.
- Нагадайте мені, що таке текст?
- Що можна дібрати до тексту?
- Що таке основна думка тексту?
- Які типи текстів ви знаєте?
- На скільки частин можна поділити будь - який текст?
Молоденькі деревця закутала зима білими м’якими ковдрами.
Заіскрилися сніги. Сині, зелені, червоні вогники замиготіли на землі, на деревах, кущах.
Ходить вона по долинах і горах. Тихо ступає у великих валянках. Перетворює все на чарівну казку.
Підморозило. Тоненька крига засклила річку. Це прийшла зима.
Вбрала зима сосни та ялини в пухнасті снігові шуби. Виглянуло сонечко.
- Чи можна назвати це текстом?Чому?
- Чи зможемо дібрати заголовок?
- Будь ласка зробіть так, щоб ці речення можна було назвати текстом.
Запишіть його разом із заголовком.
2.Самостійна робота
3.Читання тексту кращими учнями.
Зимова казка
Підморозило. Тоненька крига засклила річку. Це прийшла зима.
Ходить вона по долинах і горах. Тихо ступає у великих валянках. Перетворює все на чарівну казку.
Вбрала зима сосни та ялини в пухнасті снігові шуби. Виглянуло сонечко.
Заіскрилися сніги. Сині, зелені, червоні вогники замиготіли на землі, на деревах, кущах.
- Молодці! У вас вийшло правильно! А зараз подивіться на свої ялинки чи у всіх вони припорошені сніжком знань? Підніміть свої деревця вгору і покажіть їх мені. Після уроку кожен отримає оцінку у щоденник.
V. Підсумок уроку
-Чи сподобався вам урок?
-Що найбільше запам’яталося?
- Ви всі добре працювали, правильно записали текст. Що таке деформований текст?
-Хлося б, щоб ви завжди були уважні до природи,розповідали про свої спостереження, намагалися передати у словах власні почуття.
VІ. Домашнє завдання
Намалювати малюнок на тему «Зимова казка»