Рольову гру можна використовувати для проведення годин спілкування, виховних заходів. Для учнів це цікава та корисна інформація. Саме такі інтерактивні методи покрашують результативність на уроках словесності.
21 лютого – Міжнародний день рідної мови
(РОЛЬОВА ГРА)
Шановні друзі, сьогодні ми зібрались з вами,щоб відсвяткувати Міжнародний день рідної мови.
До нас завітали діти рідної мови – частини мови !
ІМЕННИК. Я-іменник,приношу найбільше користі нашій матері – Мові. Без мене ніхто не мав би імені. Я даю назву всім істотам, предметам,подіям,яких одягаю у свої 7 відмінків,2 числа,4 відміни. А в реченні можу виступати будь – яким членом.
ПРИКМЕТНИК. Гов!Гов!Гов,іменнику. Я маю таке саме право. Я даю ознаки всім,зі мною речення барвисте і яскраве. У реченні виступаю означенням.
ЧИСЛІВНИК. Сидіть тихо,не сваріться,бо без мене не знаєте,в якому році ви народились,скільки років живите на світі. Без мене ви не купуєте цукерків,жуйок,пальта чи шапки. Я маю відмінки,числа,а також і 3 роди.
ЗАЙМЕННИК. Не тільки ви, а й я маю відмінки,роди й числа. Я так само заступаю тебе, іменнику,прикметнику і тебе числівнику. А в реченні граю роль підмета, присудка, додатка, означення.
ДІЄСЛОВО. То все ваші байки. Ви разом ледарі. Без мене ви тільки байдики бєте, лежите на місці, як гнилі колоди. Я вас запускаю в дію. Маю 3 часи,2 дієвідміни та ще особи, а в реченні буваю головним і другорядним членом речення.
ПРИСЛІВНИК. Дере носа, не знати чого. Я ніколи не змінююся, а лише тримаюсь дієслова і трохи прикметника. У реченні - лише обставина.
ПРИЙМЕННИК. От так, брате! Я також нікому не дозволяю себе змінювати, а лише труся біля іменника, числівника, займенника. Я роблю їм послугу, уточнюю думку у реченні.
СПОЛУЧНИК. Не галасуйте, заспокойтесь. Я – найважливіша частина мови, бо без я вас усіх з’єдную і без мене не одне ходило б, як загублене телятко.
ЧАСТКА. А я вас всіх заперечую або обмежую. Я допомагаю утворити форми умовного і наказового способу,висловлюю запитання, оклик, сумнів та інші почуття.
ВИГУК. Ай-ай. Які тепер діти пішли. Діти одної матері не можуть погодитись. Я від радості,горя, страху, здивування можу піднести голос.
МОВА. Не сваріться, мої любі діти, кожен з вас мені потрібен і важливий. Хай віднині панують мир і спокій між вами.
(Беруться за руки, кланяються і виходять.)