За допомогою цікавого дидактичного матеріалу навчальних ігор, тренувальних завдань, карток учитель ознайомлює учнів із артикуляцією звуків [н], [н'] та буквами "Нн". Завдяки цьому на уроці розширюються можливості самостійної діяльності, формуються навички дослідницької діяльності.
Тема: «Звуки [н], [н′] . Позначення їх буквами Нн.»
Мета: - ознайомити учнів з артикуляцією звуків [н], [н′], буквами Нн, які на письмі
позначають ці звуки;
Обладнання: презентація до уроку.
Тип уроку: урок вивчення нового звука і букви.
Хід уроку
l. Організаційний момент.
Уже дзвінок нам дав сигнал,
І на урок він нас покликав,
А отже, часу не втрачаймо,
Роботу швидше починаймо.
ll. Повторення вивченого матеріалу.
• Читання складів.
Слайд 1
- Отже, почнемо.
Слайд 2
Йшла Настуня по стежинці (натиснути)
Загубила намистинки.
А ви їй допоможіть.
Їх швидесенько зберіть. (натиснути)
• Складання слів.
Слайд 3
lll. Створення ситуації успіху.
• Робота над загадкою.
Слайд 4
(натиснути)
З – поміж інших тварин
Всяк його впізнає:
Із усіх тільки він
Ріг на носі має.
lV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ви познайомитеся з новими звуками та буквами цих звуків.
V. Артикуляційно – слухові вправи.
Слайд 5
(натиснути)
1. Виділення звуків [н], [н′] у словах.
а) звуко – складовий аналіз слова «носоріг» (на слайді виходять поступово звуки)
- інтонування звуків; називання ланцюжка звуків;
- характеристика звуків;
- поділ слова на склади;
- визначення наголосу.
• Спостереження за артикуляцією.
- Так який звук чуємо на початку слова?
- Вимовте його ще раз. Чи зустрічає струмінь повітря перешкоду? Яку?
- Який це звук?
- Приголосний звук [н].(При вимові цього звука кінчик язика зближується з верхніми передніми зубами.)
- Який звук за участю голосу і шуму?
• Позначення його фішкою.
•
б) звуко – складовий аналіз слова «ніс» (на слайді виходять поступово звуки)
- Згадайте загадку, де ріг у носорога?
- Проінтонуйте звуки у слові «ніс». Назвіть ланцюжок звуків.
- Дайте їм характеристику. (натискати – виходять звуки)
- Виділіть перший звук у слові. Який він?
- Приголосний м’який [н′] .
• Спостереження за артикуляцією.
(Під час вимови приголосного [н′] спинка язика притискується до середнього піднебіння, не допускаючи утворення щілини. )
- Який звук за участю голосу і шуму?
• Позначення його фішкою.
•
=
- Чим схожі звуки [н], [н′] ? (подібні за вимовою)
- Чим відрізняються?
2. Гра «Знайди слово зі звуком [н], [н′]»
Слайд 6
Vl. Ознайомлення з буквами Нн.
Слайд 7
(натиснути)
Слайд 8
(натиснути)
Буква «ен», немов драбинка:
Палки дві і перетинка.
• Розпізнавання букви «ен» серед інших букв.
Слайд 9
• Розміщення букви в набірному полотні.
- Поселимо букви «ен»в будинок.(Вчитель ставить картки з буквами у кишеньки.)
• Моделювання букви « ен» з паличок.
- Подивіться, як друкується буква «ен». (натиснути)
- За допомогою паличок змоделюйте букву.
• Друкування букв «Нн».
- Відкрийте зошити. Покладіть їх під нахилом. Роздивіться уважно зразок літер. (Учитель показує зразок друкування букв на дошці й пояснює.)
• Фізкультхвилинка.
Вранці часу я не гаю,
На зарядку вибігаю,
Марширую, присідаю,
Легко бігаю, стрибаю.
І не стомлююсь ні трішки,
Бо я дужі маю ніжки.
Vll. Вправи з читання.
• Читання складів (прямих і обернених).
Слайд 10
• Робота над словами.
Слайд 11
Буква «ен» задерла носа, (натиснути)
Поглядає трохи скоса:
І у всіх сьогодні свято. (натиснути – з’являються бантики)
- Не забудьте привітати,
Іменинників назвати. (виходять по одному слова)
• Складання та читання речень.
Слайд 12
(натиснути)
Речення.
- Он (півник - малюнок).
- Що стоїть у кінці цих речень?
Повідомлення.
• Читання речень ланцюжком.
• Читання слів.
Вибіркове читання.
Vll. Розвиток зв’язного мовлення.
• Мовні загадки.
Слайди 13, 14, 15, 16
Коли вона прилітає,
Тоді кожен засинає. (ніч)
В слові букву зміниш ти –
Можна хліб у ній пекти. (піч)
Утекла від кішки мишка
«Де сховалась?» - плаче кішка. (нірка)
Як першу букву поміняти –
На лижах з неї можна мчати. (гірка)
- Назвіть слова з вивченим сьогодні звуком.
-Який звук чуємо на початку цих слів? Назвіть парний йому по твердості.
V. Підсумок уроку.
- Хто до вас приходив сьогодні на урок?
- Виділіть перший звук у цьому слові. Дайте йому характеристику.
Слайд 17
- Якою буквою позначимо звуки [н],[н′]? (натиснути)