Урок мислення « Осінь чарівниця»
Тема. Осінь чарівниця
Мета. Розширювати знання учнів про пору року — осінь; збагачувати їх уявлення про красу рідної природи, особливості рослинного світу в різні пори року; ознайомити учнів із засобами зображення осені поетами, прозаїками, художниками, композиторами; розвивати зв'язне мовлення учнів; розвивати художньо-образне сприйняття учнів; коригувати читацькі навички, логічне мислення; формувати естетичні почуття, смак; активізувати ініціативу учнів; формувати оцінні судження, вміння орієнтуватися в тексті; розвивати допитливість, спостережливість, увагу, мовлення та творчу фантазію школярів; активізувати словниковий запас учнів; прищеплювати естетичні смаки; виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Обладнання: Макет дерева, кольорові листочки із завданнями, додатковий матеріал, альбоми, фарби .
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Привітання
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
— Діти, сьогодні у нас незвичайний урок – кольоровий урок. Ми вирушаємо в подорож у світ природи. А допоможе нам у цьому мистецтво: музика, живопис, поезія.
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
- Сьогодні на уроці ми говоритимемо про пору року, яка за вікном,
будемо читати, міркувати та прикрашати осінні дерева.
- Тема нашого уроку "Осінь чарівниця" .
ІІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ.
1. Музична хвилинка
- Як звучить музика?
- Які почуття викликає мелодія?
- Осінь-вправна майстриня. Придивіться до листочків.
- Які кольори вона використовує? (жовтий, жовтогарячий, червоний, коричневий).
2. Зарядка для очей.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ТА КОРИГУВАННЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Прикмети осені ( коричневі листочки)
Якщо спілий овес удруге зазеленіє — осінь буде непогожа.
Передчасно з’являється на деревах жовте листя — на ранню осінь.
Грім у вересні — на теплу осінь.
Якщо багато павутиння літає на бабине літо — очікуйте ясної осені та холодної зими.
Жовтневий грім — на безсніжну зиму.
Павутиння стелиться по рослинах — на тепло.
Сире літо і тепла осінь — на довгу зиму.
У лісі багато горобини — осінь буде дощовою.
2. Гра «Варимо борщ»
- Діти, які овочі є необхідними для приготування борщу?
- Що подарувала осінь для борщу?
3. Прислів’я про осінь ( зелені листочки)
Осінь — у погоди змін вісім.
Літо зі снопами, а осінь з пирогами.
В осінню негоду сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, знизу мете.
Холодний вересень, так ситий.
Жовтень ні колеса, ні полоза не любить.
Навесні дощ ростить, а восени — гноїть.
У вересні одна ягода, і та гірка горобина.
У листопаді зима з осінню бореться.
Вересень пахне яблуками, а жовтень- капустою.
Осінь іде -за собою дощ веде.
Восени день блисне, а три кисне.
Жовтень ходить по краю та виганяє птиць з гаю.
— Поясніть, як ви їх розумієте.
4. Вправа « Я прикмети називаю. Хто словечко відгадає?»
Червоненьке, кругленьке, солодке, запашне. (Яблуко)
Тепле, лагідне, жовте . ( Сонце)
Солодка, жовта, стигла. ( Груша)
Золота, щедра, урожайна. ( Осінь)
5. Фізкультхвилинка
6. Загадки
— Відгадайте загадки.
• Голі поля, мокне земля.
Дощ поливає.
Коли це буває? (Восени)
• У садках, гаях блукає
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль —
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
7. Скоромовка ( жовті листочки)
Запитала мишка мишку:
— Ти чого погризла книжку?
Мишка їй відповідала:
— їжі іншої не мала.
8. Гра « Торбинка з подарунками осені»
- Що нам осінь принесла?
- Як його використати?
9. Хвилинка поезії
Вірші . ( Листочки червоного кольору)
- То яка ж осінь? .
10. Складання асоціативного куща.
- Які слова зустрічалися вам, що відносяться до осені?
(Щедра, золота, добра, багата, урожайна, жовтокоса, красива (на дошці вивішуються ці слова))
11. Гра « З якого дерева здув осінній вітер листочок.»
ІІІ. ТВОРЧЕ ПЕРЕНЕСЕННЯ ЗНАНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ У НОВІ СИТУАЦІЇ.
-Кожна людина захоплюється осінньою красою, осіннім пейзажем по-своєму.
Поети та прозаїки використовують для опису осені художні засоби, художнє слово.
- Що пишуть поети? (Вірші). А прозаїки? (Оповідання).
А композитори, діти, відтворювали осінь музикою, звуками.
- Як ви думаєте, що використовує художник, щоб показати красу осені?
( фарби)
- А серед вас, можливо, в майбутньому також будуть художники.
- Прикрасьте дерево використовуючи осінні гами кольорів
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Сьогодні ми показали Осені, як ми її любимо.
Розгадували загадки, читали вірші, прислів'я, слухали мелодії.
— На цьому наша подорож закінчилась.
Гра «Мікрофон
- Що найбільше вам сподобалося?
Дуже ви були старанні.
Отже всі ви - учні гарні.
І за труд ваш на уроці Вам подякувати хочу.
Прочитайте мовний приклад: МО+ЛОД+ЦІ!