Тема : Складання таблиці множення числа 6.Одиниці виміру часу- доба,хвилина ,секунда.Визначення часу за годинником .
Мета: ознайомити учнів з таблицею множення числа 6 та її практичним застосуванням; формувати вміння розв’язувати приклади і задачі, застосовуючи знання таблиці множення; вивчити співвідношенням між одиницями часу; навчати визначати час за годинником; розвивати обчислювальні навички, математичне мовлення;виховувати уважність ; вчити берегти час.
Обладнання: підручник ,додаткова наочність( Лісова школа,звірята,годинники ,таблиця )
Тип уроку:комбінований
Клас: 2
План уроку
1.Організація класу до уроку та створення ситуації психологічного комфорту.
1.1 Привітання з учнями та представлення .
1.2. Перевірка готовності робочих місць до уроку.
1.3. Створення ситуації психологічного комфорту та емоційного настрою.
1.3.1. Введення девізу заняття.
1.3.2 Знайомство із « Лісовою школою» та її учнями
2.Контроль корекція , закріплення знань , умінь та навичок учнів.
2.1.Фронтальне опитування учнів
2.2.Усні обчислення. Гра «Збери яблучка»
2.3.Каліграфічна хвилинка .
3.Вивчення нового матеріалу
3.1 Підготовча робота .
3.2 . Оголошення теми ,мети уроку та мотивація навчальної
діяльності учнів.
3.3.Вивчення нового матеріалу.
3.3.1 Хвилинка – цікавинка .
3.4 Первинне закріплення матеріалу .
3.4.1 . Вправа на засвоєння таблиці множення числа 6 , № 774 .
4.Закріплення і узагальнення знань учнів ,формування навичок та вмінь
4.1 Усне розв’язування задачі №775
* Фізкультхвилинка
4.2 Письмове розв’язання
задачі 776
4.3 Ознайомлення учнів із добою ,годиною ,хвилиною,секундою.
4.3.1 . Робота із завданням №777.
4.3.2 Вправа на визначення часу №778 .
4.4 Робота над ілюстрацією .
4.4.1 Робота над № 779.
4.4.2 Робота в парах з годинниками .
5.Підсумок уроку та задання домашнього завдання.
5.1 Підсумкова бесіда.
5.2 Інструктаж до виконання домашнього завдання.
5.3 Оцінювання учнів.
5.4 Прощання з класом .
Хід уроку
1.Організація класу до уроку та створення ситуації психологічного комфорту.(до 4 хв.)
1.1 Привітання з учнями та представлення .
- Доброго дня ,діти.. Сподіваюсь протягом уроку ви будете уважними , слухняними та працьовитими, тоді наш урок пройде цікаво і ми отримаємо від нього задоволення.
1.2. Перевірка готовності робочих місць до уроку.
- Діти перевірте чи є у вас все необхідне для уроку .У вас на партах повинні бути: підручник,зошит і пенал .
1.3. Створення ситуації психологічного комфорту та емоційного настрою.
Введення девізу .
- Перед тим як розпочати ми спробуємо себе налаштувати на працю.Подивіться уважно на дошку. Сьогодні ми з вами будемо працювати під таким девізом. Давайте прочитаємо його разом:
Думати – швидко,
Відповідати – чітко,
Працювати – дружно,
Запам’ятовувати – міцно.
1.4 Знайомство із « Лісовою школою»
- На сьогоднішньому уроці ми завітаємо у гості до Лісової школи .Наше завдання допомогти звіряткам потрапити до школи . Разом із нами хочуть завітати до школи Лисичка ,Зайчик ,Ведмедик і Вовк. Виконуючи кожне завдання ми допоможемо нашим друзям до неї потрапити .Тому будьте уважними і сміливими .
або
2.Контроль корекція ,закріплення знань ,умінь та навичок учнів.
2.1.Фронтальне опитування учнів .
- Діти зараз , ми перевіримо чи ви готові до мандрівки . Я розпочинаю речення , а вам потрібно його продовжити .
Число, яке дістають при множенні, називають…( добутком).
Числа, які множать, називають…(множниками).
Назвіть компоненти дії множення (1 множник ,2 множник ,добуток)
Назвіть у прикладі 3*4=12 , 1 множник (3) ,2 множник (4),добуток (12).
Як називаються компоненти дії ділення?(ділене ,дільник ,частка)
Назвіть у прикладі 24:4= 6 ,ділене(24) ,дільник(4) і частку(6) .
Назвіть добуток чисел 5 і 4 (20)
-Молодці ,отже ми повторили компоненти дії множення і ділення ,і можемо вирушати у мандрівку .
2.2.Усні обчислення.Гра «Збери яблучка»
-Діти, до Лісової школи разом із нами хоче завітати Лисичка ,але вона не знає з якого дерева упало яблучко .Для того, щоб дізнатись їй потрібно розв’язати приклади ,давайте допоможемо їй.
Хто піде до дошки розв’язати перший приклад ,ми будемо усно обчислювати і стрілочкою позначати звідки яблуко упало .
-Отже ,перший приклад 90 -50 = 40 ,з якого дерева упало яблучко .?
Правильно ,з 4 дерева ,ведемо стрілку від яблука до дерева .
-Наступний приклад ,9 + 9 =18 ,--- 2 дерево .
10+22= 32 ---- 3 дерево
25 – 5 = 20 ---- 1 дерево
35 - 15=20 ----1 дерево
14+6 = 20 ---1 дерево
48 - 8 = 40---- 4 дерево
12+ 6 = 18 ---- 2 дерево
48 – 16 = 32 ---3 дерево
і останній приклад 20 – 2 = 18 ,до якого дерева віднесемо це яблуко -до 2 дерева
-Отже ,ми допомогли Лисичці розв’язали усі приклади і дізнатись із якого дерева упало яблучко .Лисичка вам дуже вдячна і вирушає з нами до школи .
(Прикріплюю Лисичку коло школи )
2.3.Каліграфічна хвилинка .
Зараз ми з вами виконаємо каліграфічну хвилинку. Відкрийте свої зошити ми запишемо число і класна робота.
-Діти ,а яке сьогодні число ?(9 березня )
- Правильно , а що ви знаєте про цю дату?(народився Т.Г.Шевченко )
- Саме так, 9 березня народився Т.Г.Шевченко –відомий поет ,письменник і художник ,великий Син українського народу.
Записуємо 9 березня .Класна робота.
А зараз уважно погляньте на дошку тут записані числа, вам потрібно виписати ті числа ,які можна поділити на 5.
12; 25; 33; 45; 56: 20; 77; 82; 50; 88; 10; 33;5;47;35.
( Відповідь:25,45,20,50,10,5,35.)
-Всі виписали ?
- Отже ,по порядку називайте ті числа ,які виписали .(ланцюжком називають числа )
-Молодці.Ви гарно справились із завданням .
3.Вивчення нового матеріалу (до 20 хв).
3.1 Підготовча робота .
-Діти ,нам прийшов лист від зайчика і вовка ,їм потрібна ваша допомога .
Послухайте лист .
Доброго дня учні 2-В класу.Вам пишуть зайчик і вовчик нам потрібна ваша допомога .Ми розв’язували задачу ,але розв’язали її по різному . Допоможіть нам дізнатись ,хто розв’язав правильно її .
-Діти ,послухайте задачу .
Лісник посадив 7 рядів по 6 ялинок в кожному. Скільки ялинок посадив лісник?
- Погляньте на дошку зайчик розв’язував задачу ось так .
(6+6+6+6+6+6+6=42)
- А Вовк так, (6 *7=42)
- Діти як ви думаєте ,хто розв’язав правильно ?
- Саме так , і заєць і вовк розв’язали правильно .Але вовк виявився хитрішим,і щоб не розписувати багато , він використав таблицю множення числа 6 .
- Хто здогадався, яка тема нашого уроку?
3.2 . Оголошення теми ,мети уроку та мотивація навчальної діяльності учнів.
- Сьогоднішня тема уроку «Таблиця множення числа 6».Одиниці виміру часу .
Ми складемо таблицю множення числа 6 і будемо її застосовувати під час розв’язування виразів та задач.А також ми дізнаємось багато цікавого про час .
3.3.Вивчення нового матеріалу.
- Діти ,ви вже вивчили табличку множення чисел 2,3,4 і 5.На сьогоднішньому уроці ми будемо вчити табличку множення числа 6.
- Відкрийте підручники на сторінці 125 .
-Щоб скласти таблицю множення числа 6 ,ми будемо користуватись таблицею додавання числа 6.Давайте зачитаємо таблицю додавання числа 6 .(читають ланцюжком .
-Щоб число шість помножити на два ,потрібно два рази взяти по шість ,
тобто 6+6, це те саме що 6* 2=12 .
6+6+6 =18,те саме що 6*3 =18
-А зараз ,зачитаємо таблицю множення числа 6 .(читають ланцюжком)
3.3.1 Хвилинка – цікавинка.
- Діти ,прочитавши таблицю ,можливо ви помітили щось цікаве?
Погляньте на дошку .
При множенні 6 на парне число, добуток закінчується тією ж цифрою, на яку множили.Тобто ,6*2 = 12 , другий множник 2 і добуток закінчується цифрою 2.
Зачитайте наступні приклади .
6*4 = 24 ,шість ми множимо на чотири і добуток закінчується цифрою чотири .
-Отже ,ми познайомились із таблицею множення числа 6 ,і дізнались цікаву інформацію .
3.4 Первинне закріплення матеріалу . Розв’язання № 774 .
-Діти ,а зараз ,давайте допоможемо зайчикові закріпити таблицю множення числа 6 , для того щоб потрапити до школи .
Запишіть у зошитах по середині приклади 774.
- Хто зачитає умову завдання.?
-Отже ,нам потрібно обчислити вирази.
(По черзі підходять до дошки пишуть вираз ).
- 1 вираз запишеш ти ,виходь до дошки ,а всі решта записують у зошит .
6* 2+12 = 24 ,або 6 *2+12= 12+12= 24
6*4-6= 18
6*9 – 34= 20
6*3+18= 36
6*5-15= 15
6*7+58 = 100
6*6+36= 72
6*8- 24=24
Молодці ,отже ми розв’язали всі вирази ,і допомогли зайчикові прийти до школи .
(Прикріплюю зайчика на школу .)
4.Закріплення і узагальнення знань учнів ,формування навичок та вмінь .
4.1 Розв’язування задач .№775,№776.
- Діти ,до школи також хоче потрапити Вовчик ,але він не вміє розв’язувати задачі давайте допоможемо йому . Зараз ми розв’яжемо задачу .№775
Пекар розклав випечені хлібини на 4 блюда по 6 на кожне . Скільки всього хлібин випік пекар ?
1)Ознайомлення зі змістом задачі.
- Уважно послухайте і скажіть про що йдеться в задачі .?(Читання вчителем .)!
- То про що йдеться в задачі ?( про хлібини )
- Читає учень задачу .Повторіть ,яке питання поставили до умови задачі .? (Скільки всього хлібин випік пекар ?)
2)Аналіз тексту задачі .(аналітичний спосіб)
- Про що запитується в умові задачі? (Скільки всього хлібин випік пекар ?)
- Чи можна про це дізнатись відразу ?(ТАК)
- Що потрібно зробити ? ( хлібини 6 помножити на блюда 4,(6*4).)
- За допомогою якої дії ми дізнаємось ,скільки всього хліби випік пекар ?(*)
3)Пошук шляхів розв’язування задач.
-Складемо скорочений запис до задачі .
Хлібин – по 6 шт .
Блюда – 4 шт .
Всього - ?хл.
4)Реалізація плану розв’язування задачі .
- Якою арифметичною дію відповімо на запитання ?(*)
- Що будемо множити на що ?( 6 на 4 )
- Скільки буде ? (24)
- 24 чого ?(хлібини )
5)Запис розв’язання і відповідь .
-Записуємо у зошиті посередині Задача 775.
Задача 775
1). 6*4 = 24 (хл.)
Відповідь: всього 24 хлібини.
- Молодці ,отже всього пекар випік 24 хлібини .
№776
- Отже ,одну задачу ми уже розв’язали . Потрібно розв’язати ще одну для того, щоб Вовчик потрапив до школи .
Садівник посадив тюльпани по 6 штук у 6 рядів .Ще у нього залишилося 14 тюльпанів .Скільки всього тюльпанів має садівник ?
1)Ознайомлення зі змістом задачі.
- Уважно послухайте і скажіть про що йдеться в задачі .?(Читання вчителем .)!
- То про що йдеться в задачі ?( про тюльпани )
- Читає учень задачу .Повторіть ,яке питання поставили до умови задачі .? (Скільки всього тюльпанів має садівник?)
2)Аналіз тексту задачі .(аналітичний спосіб)
- Про що запитується в умові задачі? (Скільки всього тюльпанів має садівник ?)
- Чи можна про це дізнатись відразу ?(ні)
-Чому?(тому що потрібно дізнатись скільки всього він посадив )
- На скільки дій задача ?( дві)
- Що ми дізнаємось із 1 дії ?( скільки всього посадив )
- Як її знайти ?( треба 6* 6 )
- Про що дізнаємось із другої дії ?( скільки всього тюльпанів)
- Що потрібно зробити ? (потрібно додати ті тюльпани які посадили і які залишились )
- За допомогою якої дії ми дізнаємось про це ?(+)
3)Пошук шляхів розв’язування задач.
-Складемо скорочений запис до задачі .
Посадили – 6 по 6 т.
Залишилось – 14 т.
Всього - ?т.
4)Реалізація плану розв’язування задачі .
- Якою арифметичною дію відповімо на 1 запитання ?(*)
- Що будемо множити на що ?( 6 на 6 )
- Скільки буде ? (36)
- 36 чого ?(тюльпанів посадив садівник )
- Якою дією відповімо на 2 запитання?( +)
- Що будемо додавати ?( 36+14, тобто тюльпани ті що посадили і ті що залишились )
5)Запис розв’язання і відповідь .
-Записуємо у зошиті посередині Задача 776.
Задача 776
1). 6*6 = 36 (т.) – посадив садівник
2). 36+14= 50 (т.)
Відповідь: всього 50 тюльпанів мав садівник
Отже ,ми дізнались скільки всього тюльпанів мав садівник .
- Діти ,Вовчик дякує вам за допомогу ,завдяки вам він навчився розв’язувати задачі і завітав до школи.
4.2 Ознайомлення учнів із добою ,годиною ,хвилиною,секундою.
4.2.1 .Робота із завданням №777
- Діти ,а ви знаєте що таке доба?(ранок,вечір,день і ніч )
- Так ,ранок ,день , вечір і ніч разом становлять добу .Доба триває 24 години .
-А хто може сказати скільки триває одна година?(60 хв)
- Скільки триває 1 хвилина ?( 60 с)
-Саме так .Подивіться у підручнику №777 .Хто може зачитати .?
- Отже ,1 доба = 24 год ,1 година = 60 хв ,1 хв = 60 с,
4.2.2 Розв’язування №778
- Оскільки ми уже знаємо, скільки триває доба,година ,хвилина .Давайте допоможемо Ведмедикові розв’язати приклади ,щоб потрапити до школи .
Запишіть у свої зошитах № 778
- Хто піде до дошки розв’язати 1 приклад ?
3 доби – 28 годин = 1 доба 48 год – 28 год = 1доба20 хв.
15 год + 9 год = 24 год,або 1 доба
83 хв – 1год = 1 год 23хв – 1 год= 23 хв
27 хв + 33 хв= 60 хв ,або 1 год
56с + 4с =60 с ,або 1 хв
92с- 1 хв = 1 в 32с – 1хв = 32 с.
-Отже ,скільки триває доба (24год),година(60 хв) і хвилина (60с)
- Молодці ,ви розв’язали всі приклади і допомогли Ведмедикові .
4.3 Робота над ілюстрацією
4.3.1 Робота над № 779.
- Діти ,знає за допомогою чого ми визначаємо час ?(годинником )
Погляньте на годинник .Коротка стрілка вказує на години ,довга на хвилини.
- На нашому годинникові коротка стрілка вказує на яку годину ?( 2)
- А довга на скільки хвилин ?( 50хв)
- Тобто на годинникові за 10 хв 2 година .
- Хто знає скільки обертів по циферблату робить годинна стрілка за добу ?(2 )
- Скільки обертів по циферблату робить хвилинна стрілка за 1 год ?.( 1)
-Подивіться у підручник і скажіть ,скільки часу показує кожний годинник?
1 годинник показує 3 год 55хв або 15 год 55хв ,або за 5 хвилин четверта .
2 годинник-5 год 10 хв або 17 год 10хв .,10 хв по 5 .
3 годинник 9год 0 хв ,21 год. ,або рівно 9 година
4.3.2 Робота з годинниками
- Діти, а зараз я вам роздам годинники .Вам потрібно сказати в кого яка година показує на годинникові .
- Молодці ,ви гарно справились із завданням .
5.Підсумок уроку та задання домашнього завдання.(до 3хв)
5.1 Підсумкова бесіда
- Яка тема уроку?
- Якого числа ми вчили таблицю множення?(6)
- Скільки буде 6*6?(36)
- Що таке доба? День ранок ніч вечір
- Скільки триває доба ?24год
Скільки триває година ? 60 хв
- Скільки триває хвилина ? 60с
5.2 Інструктаж до виконання домашнього завдання.
- На домашнє завдання вам потрібно виконати №780 і №781
- Погляньте на №780 Вам потрібно обчислити вирази ,користуючись таблицею множення числа 6.Подивіться на перший приклад 24+6*3,спочатку ми 6 *3 , потім додаємо два числа ,24 + 6*3= 24+18 =42.Якщо є дужки то спочатку виконуємо дію у дужках ,а потім множимо .(26- 19)*6= 7*6= 42
Наступний номер781 .Вам потрібно визначити час за годинником і записати у зошит . На приклад на першому годинникові 11год 40 хв .
5.3 Оцінювання учнів
- На сьогоднішньому уроці всі молодці ,але варто відмітити таких учнів .
5.4 Прощання з класом .
- Я дякую вам за урок ,мені було дуже приємно з вами співпрацювати . Також хочуть подякувати вам і звірятка ,за те що допомогли їм потрапити до Лісової школи і засвоїти новий матеріал . Гарного вам дня .До побачення.