Розробка уроку " Hollidays"

Про матеріал

Матеріал данної розробки-це інтегрований урок розвитку мовних навичок з урахуванням теорії множинності типів інтелекту, який ставє на меті

  • -розвивати навички і вміння роботи з лексичними одиницями;
  • -вчити учнів вести діалог про зимові свята за ситуацією з використанням опор;
розвивати навички аудіювання, читання та письма
Перегляд файлу

          Відкритий урок англійської мови в 5-Б класі

                                 Тема уроку:

     « Зимові свята у Великобританії та в Україні»

                  Робота з лексичними одиницями.

Тип учбового заняття:

  •  інтегрований урок розвитку мовних навичок з урахуванням теорії множинності типів інтелекту.

Практична мета:

  • розвивати навички і вміння роботи з лексичними одиницями;
  • вчити учнів вести діалог про зимові свята за ситуацією з використанням опор;
  • розвивати навички аудіювання, читання та письма.

Освітня мета:

  • активізувати та удосконалити актуальний словарний запас учнів;
  • реалізувати між предметні звязки.

Виховна мета:

  • виховувати уміння спілкуватися з однокласниками та працювати у команді;
  • прищеплювати любов до рідного краю та прививати інтерес до традицій країни, мову якої вивчаємо.

Розвиваюча мета:

  • розвивати та підтримувати високий рівень мотивації завдяки залученню різних типів інтелекту учнів;
  • розвивати здібність до рефлексії, як найважливішої складової вміння вчитися.

Методи та прийоми:проектна діяльність;  використання мультимедійної дошки; словесні ігри; кола жування; ігри на уяву,технологія ситуативного моделювання, робота з піснями, монологічне та діалогічне мовлення учнів.

Обладнання:

  • проектор, комп’ютер, мультимедійна дошка, робочі карти учнів з завданнями, картки з лексичними одиницями, відео фільм, аудіо запис пісень, презентація, картки з малюнками, магнітофон, матеріал для  Різдвяних листівок.

 

 

                                       Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

  1. Привітання.

Т: Good morning, everyone. I’m glad to see you. How are you? I hope you are fine! Please, turn and greet our guests.

  1. Повідомлення теми та мети уроку, введення в іншомовну атмосферу.

    Активний тип інтелекту: лінгвістичний, внутрішньо особистісний.

T: Today we are going to speak about special days of the year. On

these days we usually don’t work hard. These days are for rest and celebrations. We invite guests, visit friends and relatives, organize parties, concerts and meetings.

So, can you guess the topic of today’s lesson?

Pp:  Holidays        

(На екрані зявляється картинка),       (слайд  № 2 )

Т:  Right you are! Today we are going to speak about holidays in Great Britain and in Ukraine. And Svitlana Petrivna, your teacher of the Ukrainian Literature will help me with Ukrainian holidays and traditions

Активний тип інтелекту: музично-ритмічний

So, let’s start. To warm-up repeat please:

  -  We wish for you a holiday          ( слайд № 3)

     That’s better than your dream.

ІІ. Основна частина.

1.Повторення та подання  матеріалу для читання.

Активний тип інтелекту: візуально-просторовий, вербально-лінгвістичний

T:  Now let’s see whether you remember the names of the holidays.

1.  Look at the pictures and name the holidays

 ( На екрані з’являються картинки різних свят) ( слайди №№ 4 -10)

(Учні дивляться на слайди й називають свята)

  Holidays:   New Year, Christmas, Easter, St. Valentine’s Day, Halloween, Birthday, Mother’s  Day )

2. Now take your worksheets № 1, read the greetings and match them with the appropriate  holidays.

(Учні читають привітання і зєднують картинки з привітаннями)   (слайд № 11)

 

                      Worksheet  №1

 Greetings:

1. Dear mum! I want you to be happy on the 8th of  March!

2. Happy Birthday to you! Be happy! Be lucky!

3. Trick or treat, be so sweet

4. Give me something good to eat!

5. I’m sending the best Easter wishes to you and your family!

6. Happy New Year!

7. My dear, I love you very much!

8. I wish you a Merry Christmas that is better than your dream!

 

T:  - Which of these holidays do we celebrate in winter?

Pp: - Christmas, New Year and St. Valentine’s Day.

T: - So, today we’re going to speak about some of the winter holidays  in Great Britain and in Ukraine.

 

2.Світлана Петрівна:  (Зимові свята в Україні)

( слайди №№ 12 – 19)                    

 

3 .  Розвиток навичок аудіювання.

T: - Now let us see what children in England do on the 19th of December.

(Перегляд уривку відео фільму)  (слайд № 20)

Етап перевірки:

T: - So, what do they do on the 19th of December?

Pp: -They decorate Christmas tree.

T: - What do they put on the fur-tree?

Pp: -They put on Christmas lights, decoration and tinsel.

T: - Do you remember when they celebrate Christmas in England?

Pp: - On the 25th of December.

4. Презентація нового матеріалу уроку 

   1. Подання ЛО теми.

Активний тип інтелекту: вербально-лінгвістичний, візуально просторовий, тілесно-кінестатичний, міжособистісний, музично-ритмічний.

T: So, Christmas is coming. Let us speak about Christmas. For this we need to revise the words. Your task is to match the words with the pictures and stick them on the board. I think you remember that “blue” are the words which you know very well, “green” are the words which you remember and “red” ones are the new words.

( Кожна група отримує набор малюнків та картки із словами).

Present

snowman

Star

card

Christmas

Tree

Bell

North Pole

Carol

Christmas lights

decoration

elf

Stocking

reindeer

tinsel

Wreath

chimney

turkey

 

cracker

fireplace

sleigh

 

T:Now let’s practice the new words. (Учні хором повторюють нові слова).

Активний тип інтелекту: натуралістичний.

T: - Which words are connected with nature?

Pp: - snowman, star, tree, North Pole, elf, reindeer, turkey.

2.Відпрацювання ЛО теми, розвиток навичок аудіювання:

Активний тип інтелекту: вербально-лінгвістичний, музично-ритмічний.

     ( слайд № 21)

1.T: Now listen and try to guess the rhyming words, then write them down into your worksheets.

                                         Worksheet № 2

  1. Something you give that rhymes  with  pleasant -    ( present ).
  2. Something you send that rhymes   with   hard  -   ( card ).
  3. Something you thing that rhymes  with   barrel   -  ( carol )
  4. Something green you decorate that rhymes with    bee  -  ( tree ) .
  5. Something you hang that rhymes with      rocking  -  ( stocking ).
  6. Something you ring that rhymes with       well    -   ( bell ).
  7. Where Santa lives that rhymes with        hole   -     ( pole ).
  8. A little helper that rhymes with     shelf  -    ( elf ).
  9. Something you put on top of the tree that rhymes with     car    -    ( star )

2 .(Слайд №№ 22,23)

Активний тип інтелекту: логіко-математичний,вербально-лінгвістичний.

T: Now take worksheets № 3. Find and circle nine Christmas words in the Word Search.

(Учні знаходять та обводять 9 слів)

Етап перевірки: T: Now listen and guess the word. Use the words from the  Word Search.

                                  

S

a 

n

t

a

.

C

l

a

u

s

h

f

h

j

i

o

h

p

o

n

t

 l

i

g

h

t

s

i

k

d

n

o

q

r

e

l

t

g

m

b

v

c

c

a

e

z

x

c

d

n

b

v

y

k

u

p

p

r

e

s

e

n

t

s

i

с

l

i

o

p

k

y

n

v

w

n

a

a

t

u

r

k

e

y

r

e

g

r

c

q

d

x

m

j

h

b

g

t

D

e

c

o

r

a

t

I

o

n

f

Worksheet  №3

 Down 

1. People write and send them each other on Christmas.           ( card )

2. It is in the sitting room and it contains a fire.     ( fireplace )

3.Santa comes on Christmas down the ….       ( chimney )

4.Children hang them for presents by the fireplace.    ( stockings )

Across:

5. He comes on Christmas and he has a white beard           (Santa Claus)

6. People decorate their houses with Christmas …   (lights)

7.Parents puts them under the Christmas tree.      (presents)

8.People put it on the Christmas tree.     (decoration)

9.  English people eat this dish for Christmas dinner.     ( turkey)

2. Аудіювання.       

Активний тип інтелекту: візуально-просторовий.        

T: So, the main dish at Christmas dinner is turkey. Now watch a short film and find out what else English people traditionally eat for Christmas dinner.

( Слайд № 24)

Етап перевірки:

T:-1.What do English people usually have for Christmas Dinner? It was your home task, so open the books on page 117 and read the answer from the text.

2.And one question more – What is there in Christmas crackers?

Pp: There are small presents and jokes.

5.  Світлана Петрівна. ( Різдвяна Вечеря)

T:Now we are going to find out what people in Ukraine traditionally have for Christmas Dinner. And  Світлана Петрівна will help us.

( Слайд № 26)                         (  № 25, № 27  ).

6. Фізична розминка.

Активний тип інтелекту: тілесно-кінестатичний.

T: Now stand up, please. Santa is coming. Look and do with him.

( Слайд № 28 )

T: Thank you, sit down, please. By the way, do you remember what animals help Santa to get here from the North Pole?

Pp: Reindeer.

7. Аудіювання.     ( слайд № 29 )

Активний тип інтелекту: музично-ритмічний.

T: Yes, that’s right. Now let’s listen to a song about the most famous reindeer of all. Take worksheets № 4.Your task is: while listening fill in the missing words in the song text. Remember that when you listen for the first time you can write only the beginning of the words and then you will have time to finish the words.

Учащимся предлагается посмотреть мультфильм, послушать песню и заполнить пропущенные слова.

Worksheet № 4

Rudolhp, the   (1- red-nosed)  reindeer                                  

Had a very  (2 - shiny)  nose                                                

And if you ever saw him, 

You would even say it glows.

All of the other  (3-reindeer)                                                        

Used to laugh and call him  (4-names)                                  

They never let poor Rudolph

Join in any reindeer   (5 - games)                                            

          Then one  (6-foggy) Christmas Eve,                            

           (7 - Santa)   came to say                                             

        “ Rudolph, with your nose so bright

         Won’t you guide my  (8- sleigh)   tonight?                         

Then all the reindeer loved him

As they   (9- shouted) out with glee,                                                

Rudolph, the red-nosed reindeer,

You’ll go down in    (10- history).                                                                 

T: This song is very popular in Great Britain. But there is another very famous Christmas song which comes from Ukraine.

8. Світлана Петрівна ( Щедрівка) (Слайди №№ 30,31,32,33)  

ІІІ. Заключна частина уроку

  1. Домашнє завдання. ( Слайд №35)
  2. Активний тип інтелекту: логіко-математичний.
  3. T: -To know your home task you need to unscramble the words and then write the marked letters in the correct order. Take worksheets № 5.

            r  e  i  n  d  e  e  r

                   4    13       14

             f  i  r  e  p  l  a  c  e   

                                  8  1                

             s  n o w m a n

             5           7    11

             c h i m n e y

           10 2

            s t a r

           9 6   3

 

 

C  h  r  i  s  t  m  a  s     c  a    r   d

1  2  3  4 5 6  7  8  9   10 11 1213

 

T: - So your home task is a project work – To make a Christmas card and to write a Christmas wish. On Christmas people make and send each other Christmas cards. Your next task will be to make a Christmas card and to write a Christmas wish. You’ll get a set of pictures, a list of words 4 sentences. Choose the pictures according to the list of words, put the sentences in the correct order then glue the pictures and the sentences on the card.

( слайд № 36,37,38,39)

                            Worksheet  №5

 

  1. Підведення підсумків уроку.

 Учащимся предлагается оценить свой прогресс в изучении темы «Сhristmas» и определить ближайшие цели для саморазвития.

Активний тип інтелекту: внутрішньо-особистісний.

T: Now let’s sum up the results of our work.

  1. What activity did you like best and why?
  2. What activity did you not like and why?
  3. Do you like working in groups? Why / Why not?
  4. What activities do you think you did well in?
  5. What activities do you think you didn’t do well in?
  6. What do you think you need to improve?
  7. Set three goals for you yourself ( things you need to focus on).

T: Your marks are:

(слайд №40 «Щедрівка»)

Т: Thank you for the lesson.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      Worksheet  №1

 Greetings:

  1. My dear, I love you very much!

2.Trick or treat, be so sweet. Give me something good to eat!

3.I’m sending the best Easter wishes to you and your family!

4. I wish you a Merry Christmas that is better than your dream!

5. Dear mum! I want you to be happy on the 8th of  March!

6. Happy Birthday to you! Be happy! Be lucky!

7. Happy New Year!

 

 

                         Worksheet №2

The task: guess the rhyming words:

  1.     pleasant-      _ _ _ _ _ _ _
  2.     hard  -    _ _ _ _
  3.     barrel   -   _ _ _ _ _
  4.     bee -  _ _ _ _ 
  5.     rocking -  _ _ _ _ _ _ _ _
  6.     well    -   _ _ _ _
  7.     hole   -      _ _ _ _ 
  8.    shelf  -     _ _ _
  9.     car    -     _ _ _    

 

 

S

a

N

t

a

.

C

l

a

u

s

h

f

H

j

i

O

h

p

o

n

t

l

i

G

h

t

S

i

k

d

n

o

q

r

E

l

t

G

m

b

v

c

c

a

e

Z

x

c

D

n

b

v

y

k

u

p

P

r

e

S

e

n

t

s

i

c

l

I

o

p

K

y

n

v

w

n

a

a

T

u

r

K

e

y

r

e

g

r

c

Q

d

x

M

j

h

b

g

t

d

e

C

o

r

A

t

I

o

n

f

                                          Worksheet  №3

 

 

                                      Worksheet  № 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  
  1.  

 

  1.  
  1.  
  1.  
  1.  

 

 

 

 

 

 

 

                                                  Worksheet 4

                                       Christmas Wishes

The task: read and number the lines of the Christmas wishes in the correct order.   

               №1                                                                                        

( _ ).Full of laughter, love and light,         

( _ ).We wish you a Merry Christmas       

( _ ).To excite your appetite.                     

( _ ).With  delicious holiday food

              №2

       ( _ ). And when Christmas is over,

       ( _ ) .May your Christmas dreams come true,

( _ ). Happy New Year, too!

      ( _ ). We wish you a Merry Christmas,

                     №3                                                               №4

( _ ).When Christmas vocation is gone .    ( _ ). Filled with joyful holiday cheer,

( _ ).I `m looking forward to seeing you      ( _ ). I wish for you a Christmas

( _ ).Be sure to have lots of fun                (  _  ) .And a very Happy New Year!

( _).Have a perfect Christmas,                   ( _ ). I wish you a Merry Christmas

 

 

                    1                                2                                             3

Fireplace

Christmas tree

stockings

tinsel

presents

house

chimney

wreath

bells

snowman

reindeer

Santa Claus

sleigh

presents

trees

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Worksheet № 4

 

Rudolhp, the   (1-  _  _   _ - _  _  _  _  _   )  reindeer                                  

Had a very  (2 -  _  _  _  _  _      )  nose                                                

And if you ever saw him, 

You would even say it glows.

All of the other  (3- _  _  _  _  _  _  _  _   )                                                        

Used to laugh and call him  (4-  _  _  _  _  _   )                                  

They never let poor Rudolph

Join in any reindeer   (5 – _   _  _  _  _   )                                            

          Then one  (6-  _  _  _  _  _    ) Christmas Eve,                            

           (7 - _  _  _  _  _   )   came to say                                             

        “ Rudolph, with your nose so bright

         Won’t you guide my  (8- _  _  _  _  _  _   )   tonight?                         

Then all the reindeer loved him

As they   (9 - _  _  _  _  _  _  _    ) out with glee,                                                

Rudolph, the red-nosed reindeer,

You’ll go down in    (10-  _  _  _  _  _  _  _     ).                                                                 

docx
Додано
26 липня 2018
Переглядів
603
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку