Розробка уроку математики для 4-го класу. Тема. Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь і задач (№ 390-396)

Про матеріал
Тема. Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь і задач (№ 390-396) Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; вдосконалювати вміння розв’язувати рівняння, задачі; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета.
Перегляд файлу

Тема. Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь і задач (№ 390-396)

Мета:  ознайомити учнів з прийомом письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; вдосконалювати вміння розв’язувати рівняння, задачі; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета. 

Навчальні цілі: учень/учениця порівнює багатоцифрові числа; володіє навичками письмового додавання й віднімання багатоцифрових чисел; коментує свої дії під час виконання обчислень; перевіряє правильність виконання арифметичних дій.

Обладнання: короткі записи до задачі, роздатковий матеріал, карта подорожі, ілюстрації корабля, королеви Математики.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

                                                  ХІД УРОКУ 

 Організація класу до уроку

1. Привітання

- Доброго дня, діти!  Мене звати Анжеліка Михайлівна. Зараз у нас урок математики, тому приготуйте все необхідне: підручник, зошит і ручку.

Оскільки, ви маєте необхідну базу знань, я запрошую вас здійснити подорож до країни Математики, де живе і чекає нас в гості – королева Математики.

I. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 

1. Перевірка домашнього завдання 

Фронтально перевірити складений вираз та його значення у вправі 388. Пояснити обчислення виразів другого стовпчика вправи 389. Порівняти обчислення виразів третього стовпчика.

 

2. Усні обчислення. Робота в парах 

Перша зупинка – станція «Швидких обчислень».

— Додайте відповіді в порядку спадання — і ви дізнаєтеся, як у Стародавньому Римі називали богиню краси (Грація). 

Ц 140 + 60 – 280 : 35 

Г 270 + 20 – 140 : 5 

Я (400 – 25 • 6) : 10 

І (17 + 63+5 • 8) : 40 

А 130 • 2 – 360 : 30 

Р (270 – 240 : 4 • 3)

 

3. Математичний диктант 

Друга зупинка – станція «Каліграфічна».

- Записати в секундах: 2 хв; 4 хв 12 с. 

- Знайти, скільки годин складає 1/2 доби; 1/4 доби. 

- Ділене виражено різницею чисел 48 і 27, дільник 3, записати частку. 

- Перший доданок 74, другий — частка чисел 35 і 5. Чому дорівнює сума? 

- Невідоме число зменшили в 4 рази та отримали 24. Запишіть невідоме число. 

- Чому дорівнює периметр рівностороннього трикутника, якщо його сторона дорівнює 15 см? 

Відповіді: 120 с; 252 с; 12 год; 6 год; 7; 81; 96 ; 45 см. 

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

Третя зупинка -  станція «Хто швидше?».

Повторення алгоритмів письмового додавання і віднімання на основі розв’язування прикладів завдання 390. 

     483                                                                                            483

 +                                                                                                -

     255                                                                                            255

     738                                                                                            228

 

  1. Пояснення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми будемо додавати і віднімати багатоцифрові числами, розв’язувати рівняння і задачі.

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Четверта зупинка – станція «Кмітливість»

1. Розв’язування прикладів (запис на дошці) 

    3522                                                                                                    2735

+                                                                                                      -

    8059                                                                                                    1059                                                                                                  

   11581                                                                                                   1676                                                                          

       

Пояснення. Записуємо одиниці під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями, тисячі під тисячами. Додавати починаємо з одиниць. До 2 од. додати 9 од., буде 11 од.— це 1 дес. та 1 од. Одну одиницю записуємо, а десяток запам’ятовуємо і т. д. 

Аналогічна робота проводиться над прикладами на віднімання. 

Учні роблять висновок: письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконують так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел. 

 

2. Первинне закріплення 

П’ята зупинка – станція «Математичний марафон»

Королева дуже любить розв’язувати приклади і хоче перевірити чи вмієте ви їх розв’язувати.                                 45374           5478          82346

                                                     +                    -                 -

                                                          8406           2349          5478

  53780             3129        76868

 

2) Якщо а=3575, в=75431, то а+в=75431+3575 =

75431      75431        54068          54068

                                             +              -                 +                 -

                                                  3575        3575          4306            4306

                                                79006      71856        58374          49762 

 

3. Фізкультхвилинка 

 

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 

1. Розв’язування рівнянь (з коментуванням) 

Шоста зупинка – станція «Успішна»

- Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок. 

х + 34 013 = 764 354 

х = 764 354 – 34 013 

х = 730 341 

730 341 + 34 013 = 764 354 

    764354                                    730341 

-                                             +

    34013                                      34013 

    730341                                    764354 

 730 341 + 34 013 = 764 354 

 

- Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до від’ємника додати різницю. 

х – 20 244 = 45 645 

х = 20 244 + 45 645 

х = 65 889 

65 889 – 20 244 = 45645 

    20244                          65889 

+                                -

     45645                         20244 

     65889                         45645 

65889 – 20244 = 45645 

 

2. Робота над задачами 

Сьома зупинка – станція «Винахідливість»

Королева підготувала для вас цікаві задачі.

Завдання 392 

Учні, уважно прочитайте зміст задачі.

  1. Вивчення умови задачі

Короткий запис ( на дошці)

 

Було — ? 

Вивезли — 7250 кг 

Залишилося — ?, на 3240 кг менше 

 

  • Про що йдеться в умові задачі? ( про картоплю)
  • Що сказано про картоплю? (що вивезли 7250 кг з овочесховища і залишилося на 3240 кг менше)
  • Що нам потрібно знайти? Сформулюйте запитання(скільки було кг картоплі) 

 

      2.   Аналіз задачі:

  • Чи можемо ми зразу дати відповідь на запитання задачі? (ні)
  • Чому? (бо ми не знаємо  скільки залишилося картоплі)
  • Чи можемо ми дізнатися? ( так) Якою дією ми можемо знайти скільки кілограмів картоплі зберігалося в овочесховищі? (віднімання)

      -     Який  вираз ви склали? ( 7250 – 3240=4010)

      -     Тепер ми можемо дати відповідь на запитання задачі? (так)  Якою дією? (додавання)

      -      Що потрібно додати? ( кількість картоплі яку вивезли до кількості що залишилася)

     3. Складання плану розв’язку задачі.

1). Скільки кг картоплі залишилося на овочесховищі?

2). Скільки кг картоплі зберігалося в овочесховищі?

                      Розв’язання

1) 7250 – 3240 = 4010 (кг)

2) 7250 + 4010 = 11 260 (кг); 

7250 + (7250 – 3240) = 11 260 (кг)

Відповідь: було 11 260 кг картоплі в овочесховищі.

 

Восьма зупинка – станція «Розумна»

Завдання 393 

-  Діти, уважно прочитайте умову задачі.

 Короткий запис (на дошці)

22 кг — 5 кг 

? — 75 кг 

1. Вивчення умови задач

- Про що йде мова в задачі? ( про бавовняне насіння)

- Що сказано про насіння? (що з 22 кг насіняння одержали 5 кг олії)

- Що нам потрібно знайти? Сформулюйте запитання (Скільки кг насіння потрібно, щоб одержати 75 кг такої олії?)

2. Аналіз задачі

- Чи можемо ми зразу дати відповідь на запитання задачі? (ні) Чому? ( бо ми не знаємо у скільки разів більше потрібно взяти бавовняного насіння, щоб одержати 75 кг такої олії)

- Чи можемо ми дізнатися? (так)

- Якою дією? (ділення)

- Що нам потрібно поділити? Який вираз ви склали? (75:5=15)

- А тепер ми можемо дати відповідь на запитання задачі ? (так) Якою дією? (множення)

- Що потрібно помножити? Який вираз ви склали? ( 22 • 15 = 330)

3. Складання плану розв’язку задачі.

1) У скільки разів більше потрібно взяти бавовняного насіння, щоб одержати 75 кг такої олії?

2) Скільки кг насіння потрібно, щоб одержати 75 кг такої олії?

                      Розв’язання

1) 75 : 5 = 15 (раз.) 

2 ) 22 • 15 = 330 (кг)

Відповідь: 330 кг бавовняного насіння потрібно, щоб одержати 75 кг масла.

 

3. Завдання для допитливих. «Банк математичних цікавинок» 

Завдання 394 

Дев’ята зупинка – станція «Загадкова»

 

VI. Повідомлення домашнього завдання.

Завдання 395; 396 (с. 65). 

Десята зупинка – станція «Підсумкова»

VII. ПІДСУМОК УРОКУ 

— Що ви дізналися про додавання і віднімання багатоцифрових чисел? 

— Що для вас  здалося складним? 

  • Над чим вам  ще слід попрацювати? 

Королева Математики із великим задоволенням спостерігала за вашою плідною роботою.

Завдяки розуму, дружбі, увазі та кмітливості ви впоралися із нелегкими завданнями. Тому королева  була дуже рада зустрічати вас, але вам вже час повертатися у свою країну.

На цьому наш урок завершений: «До побачення!».

 

 

 

 

 

 

 

1

 

doc
Додав(-ла)
Пірко Анжеліка
Пов’язані теми
Математика, 4 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
8 березня 2019
Переглядів
9402
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку