Тема програми: Приготування страв та гарнірів з овочів
Тема уроку: Приготування тушкованих та запечених страв з овочів
Мета:
· навчити підбирати інструмент, інвентар, посуд,організовувати робоче місце;
· відпрацювати підготовку овочів до тушкування та запікання( перець, баклажани, томати, кабачки, капуста білоголова);
· дотримуватись вимог санітарії та гігієни, технічних вимог безпеки праці;
· звернути увагу на раціональне використання сировини, економію електроенергії, бережливе ставлення до інвентаря та обладнання.
Тип уроку – комбінований;
Матеріально-технічне забезпечення:
Обладнання: виробничі столи, мийні ванни.
Посуд та інвентар: емальовані миски, лотки, ножі кухарської трійки
«ОС», «ОВ», розробні дошки «ОС», «ОВ».
Овочі: томати, капуста білоголова, баклажани, кабачки, перець солодкий.
Методичне забезпечення:
Збірник рецептур страв та кулінарних виробів, Ілюстрації, плакати.
Між предметні зв’язки
Технологія приготування їжі
Обладнання
Фізіологія та санітарія
Товарознавство
ХІД УРОКУ
І Організаційна частина : 3-5 хв
1. Перевірка присутності учнів, зовнішнього вигляду.
ІІ Вступний інструктаж : 40 хв
1. Повідомлення теми, мети уроку
2. Перевірити засвоення вивченого матеріалу :
- Класифікація страв з овочів.
- Загальні правила варіння та припускання страв з овочів.
- Вимоги до якості страв з овочів.
3. Запропонувати показати учням показкти засвоєнні на базі вивченого матеріалу прийоми роботи .
4. Пояснення нового матеріалу : Комбінування різних продуктів дає змогу компенсувати недоліки одних перевагами інших, сприяє більш інтенсивному виділенню травних соків, відповідно кращому засвоєнню їжі.
Під час теплової обробки маса овочів зменшується, оскільки вони втрачають рідину (при смаженні вона частково випаровується, при варінні – переходить у відвар, при запіканні – стягується ). У відвар переходять мінеральні речовини, водорозчинні вітаміни, органічні кислоти, цукри, білки, які визначають смак і харчову цінність овочів.
Страви з запечених овочів і грибів. Перед запіканням більшість овочів підлягає тепловій обробці: їх варять, припускають, тушкують або смажать, а іноді використовують сирими (томати і баклажани). Овочі запікають на листах або порціонних сковородах, попередньо змащених жиром і посипаних сухарями, у жаровій шафі при температурі 250-280 °С до утворення золотистої кірочки на поверхні і температури всередині виробу 80 °С. Страви із запечених овочів поділяють на три групи: овочі, запечені у соусі; запіканки; фаршировані овочі.
Перед запіканням бабки, запіканки змащуйте яйцем або сметаною, а овочі для запікання в соусі посипайте тертим твердим сиром чи меленими
сухарями і збризкуйте маслом.
Картопля, запечена з сиром. Зварену обчищену картоплю нарізують кружальцями, викладають на порціонну сковороду вперемішку з сиром, поливають вершковим маслом або маргарином, сметаною і запікають.
Картопля – 147/110, маса вареної картоплі – 107, сир – 102/100, масло
вершкове або маргарин столовий – 10, сметана – 15, маса напівфабрикату – 230. Вихід – 200.
Капуста, запечена з грибами. Капусту відварюють у підсоленій воді цілими головками або великими часточками і шаткують. Гриби свіжі або варені сушені шаткують соломкою і смажать до готовності. Пшеничний хліб
замочують у молоці, змішують з капустою, грибами і сирими яйцями. Масу солять, заправляють перцем, викладають на лист, змащений жиром. Поверхню розрівнюють, посипають сухарями, збризкують жиром і запікають.
Перед подаванням порціюють, поливають сметаною.
Овочі в комбінованих гарнірах повинні поєднуватися між собою за смаком і кольором. Наприклад, картопля смажена, зелений горошок або квасоля відварні; картопля смажена і овочі в молочному соусі, картопляне пюре, морква або буряки, тушковані в сметанному соусі та ін.
Комбінування різних продуктів дає змогу компенсувати недоліки одних перевагами інших, сприяє більш інтенсивному виділенню травних соків, відповідно кращому засвоєнню їжі.
Гарніри можна посипати дрібно нарізаною зеленню петрушки, кропу (2-3 г нетто на порцію) або зеленою цибулею (5-10 г нетто на порцію). Додатково на гарнір можна подавати свіжі або солоні огірки, квашену капусту, солоні і марино вані гриби, закусочні овочеві консерви, салати із сирих овочів (50 г нетто на порцію), нарізаний лимон, маслини і капарці, плоди мариновані (25-50 г нетто на порцію).
Залежно від виду теплової обробки розрізняють страви з відварних, припуще них, смажених, тушкованих і запечених овочів.
Теплова обробка сприяє розм'якшенню овочів, утворенню нових смакових і ароматичних речовин. Страви і гарніри з смажених овочів
Картопля, фарширована м'ясом і грибами. Підготовлену до фарширування картоплю наповнюють начинкою, накривають "кришечкою", змочують в яйцях, білій паніровці, укладають на змащений жиром лист і запікають у жаровій шафі до готовності.
Приготування начинки: м'ясо подрібнюють на м'ясорубці, потім обсмажують до готовності на маргарині, додають варені обсмажені гриби, подрібнений часник, грибний бульйон і спеції, перемішують. Подають картоплю з грибним соусом.
Картопля – 137, маса вареної картоплі – 100; для начинки: яловичина (котлетне м'ясо) – 44/32, або свинина (котлетне м'ясо) – 38/32, гриби білі сушені – 3, маргарин столовий – 5, часник – 6/5, бульйон грибний – 5; маса начинки – 50. Яйця – 5, хліб пшеничний – 10, маса напівфабрикату – 165; масло вершкове – 7; маса готової картоплі – 160; соус - 50. Вихід - 160/50.
Тушкують кожен вид овочів окремо або разом – суміш овочів, а також деякі фаршировані овочі.
Для тушкування овочі нарізують соломкою, кубиками, часточками, обсмажують до напівготовності або припускають, а потім тушкують у невеликій кількості бульйону з додаванням томатного пюре, пасерованих овочів, спецій чи соусу. Для поліпшення смаку і зовнішнього вигляду страви під час тушкування свіжої капусти і буряків додають оцет. Овочі тушкують у посуді з закритою кришкою, при слабкому кипінні.
Перед подаванням тушковані страви можна посипати подрібненою зеленню петрушки або кропу (2-3 г на порцію).
ІІІ. Поточний інструктаж : (самостійна робота -160хв )
1. Контроль за діяльністю учнів
2. Цільові обходи майстра :
- перевірка робочих місць учнів , та дотримання ними правил з охорони праці ;
- перевірити правельність виготовлення страви .
- виявлення типових помилок при виконанні завдання
ІV. Заключний інструктаж (25 хв)
Підведення підсумків:
*** Охарактеризувати роботу учнів при виконанні практичних завдань.
*** Відмітити позитивні сторони і найбільш характерні недоліки .
*** Оголосити оцінки згідно критеріїв оцінювання навиків і досягнень
Домашнє завдання: підготуватися до наступного уроку.